A nemrég lezajlott helyhatósági választások nyertese a vidéki települések gazdatársadalma is. A legtöbb újraválasztott vagy első mandátumát kezdő polgármester ismeri a gazdák problémáit, a választási kampányban is hangoztatták: odateszik a csontot a mezőgazdasági termelők mellé, ami a hatáskörükbe tartozik, mindent megtesznek, hogy könnyítsék munkájukat – mezei utak karbantartásával, pályázati tanácsadással, a mezőgazdasági területek jogi helyzetének tisztázásával, telekkönyvezéssel. Nagy szavak, bízunk benne, hogy ez így is lesz, és a kampányígéretek betartásáról tudnak beszámolni elöljáróink négyéves mandátumuk végén.
Sajnos, önkormányzati szinten nem lehet dönteni az agráriumot érintő törvényekről, határozatokról, a különféle támogatások odaítéléséről. Ezek a fontos dolgok mind Bukarestben dőlnek el, többek között a parlament két házában is. Ezért lenne fontos, hogy a gazdák érdekeit szem előtt tartó, ezekért dolgozó képviselők, szenátorok legyenek a parlamentben, államtitkárok, ne adj Isten, miniszterek a szakminisztériumokban – főként az agrár- és a környezetvédelmi tárcánál.
Háromszéken az utóbbi parlamenti választási kampányok idején folyamatosan kérték a gazdák: az ő közösségük is kaphasson legalább egy képviselői helyet (jóemlékű Ötvös Mózes tudna erről sokat beszélni...). Mert szükség van a Bukarestből jövő tanácsokra, az idejében megosztott információkra, az ottani ügyintézésre. Nem utolsósorban arra is, hogy a parlamenti viták során a helyi, kis és közepes nagyságú termelést folytató gazdák érdekeit is számba vegyék. Mert ugye, ismert, hogy jelenleg a nagy gazdaságok, a déli és nyugati megyék nagy farmtulajdonosok érdeke szerint hozzák meg a legtöbb döntést.
December hatodikán lesznek a parlamenti választások, és lám, most újabb remény csillant meg a háromszéki gazdák előtt. A háromszéki RMDSZ-szervezetnél a képviselői és szenátusi helyekre pályázókat rangsorolták, és úgy tudjuk, a megye gazdatársadalmának széles körű támogatását élvező jelölt, Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője a képviselőházi lista második – biztos befutónak számító – helyére került. A négy évvel ezelőtti választáson ugyancsak képviselőházi jelölt volt Könczei. Az adatok 90 százalékos feldolgozásánál úgy tűnt, tisztséget nyer az RMDSZ negyedik helyen levő jelöltjeként. De aztán befutottak a diaszpórában leadott szavazatok, teljesen felborították az addigi sorrendet, így lett Kovászna megye negyedik parlamenti képviselője egy román, a Népi Mozgalom Pártjában politizáló jelölt.
Nem mindegy tehát, hányan megyünk el szavazni Szent Miklós napján, ha valóban akkor tartják majd a választásokat. A gazdák – ugyanúgy, mint a lejárt helyhatósági választáson – képezhetik a mérleg nyelvét, döntő módon járulhatnak hozzá, hogy Könczei megkaphassa a parlamenti tisztséget, és a mostaninál sokkal nagyobb hatáskörrel szolgálhassa a megye – és nemcsak – gazdatársadalmának érdekét. Mint teszi azt a szomszédban Tánczos Barna – igazából a csíki gazdák tudnának arról beszélni, mit is jelent egy komoly támaszpont a parlamentben, egyáltalán Bukarestben.