A Radu Afrimtól már megszokott sajátos hangvételű színházi produkciók sorába illeszkedik minden bizonnyal a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház legújabb előadása, melynek címe: Amikor telihold ragyog a turkáló felett. A Radu Afrim által írt és rendezett vígjáték bemutatóját ma (október 9-én) és holnap (október 10-én) este 7 órától tartják a nagyteremben, színpadra épített nézőtér előtt.
„Golyó turkálójában az idő egy ideje egy helyben áll. A madarak a rádióban laknak, a ruhák életre kelnek, a ruhák régi tulajdonosainak szellemei rohangálnak. Főleg, ha telihold van. Ha telihold van, akkor nagy a tét. Átkokat kell feloldani, titkokat kell feltárni” – áll a színház előadás-ajánlójában.
Radu Afrim színházi világának jellegzetes stílusát mágikus realizmusnak nevezi a szakma, ahol a leghétköznapibb emberek is csodákat rejtenek magukban. Afrimnál a generációs átkokat, a kisvárosi banalitást átitatja valami olyan sajátos poézis, amit csak a hétköznapok egymásutániságában lehet felfedezni. A kisvárosi turkálóban mindenki mindenkit ismer, mindenki mindenkiről tud valamit, és itt a harag ugyanolyan illékony, mint a szimpátia. Az idő múlik, de nem halad semerre, mindig minden ugyanaz marad.
Az új előadásról Kali Ágnes dramaturgot, a magyar szövegkönyv szerzőjét kérdeztük, aki lapunknak kifejtette, hogy egy teljesen új szöveg alapján készült a produkció, melyet a rendező írt a próbák során kialakult helyzetek nyomán, tehát valójában az előadással egyszerre alakult a szövegkönyv. Mint mondta, abból indultak ki, hogy egy turkálóban történnek az események, ahol sokféle ember megfordul a saját történeteivel és sajátos karakterjegyeivel. Kali Ágnes szerint egészen más az ilyen jellegű színház, mint amikor más szerző szövegével dolgozik az ember, nagyobb a szabadság, de ezzel együtt sokkal nagyobb az alkotók felelőssége is ilyenkor.
Hangsúlyozta, hogy valójában az foglalkoztatta őket, hogyan lehet embernek maradni ezekben a furcsa időkben, hogyan lehet úgy hiteles dolgot létrehozni, hogy ne az aktuális problémákat feszegessék. „Természetesen megjelennek az előadásban a 2020-ban aktuális társadalmi problémák és jelenségek, de nem a hétköznapok megszokott szűrőin át vizsgáltuk ezeket, a napról napra változó valóságon túli, általánosabb érvényű igazságokat kerestünk az előadás által” – fogalmazott Kali Ágnes.
Hozzátette: a koronavírus miatt három szakaszban zajlottak a próbák, tehát az átlagosnál sokkal nehezebb próbafolyamat előzte meg a bemutatót, de nagyon jó munka volt. Mint mondta, nagyon szeret Afrimmal dolgozni, úgy érzi, „bár más nyelven írnak, közös nyelvet beszélnek”. Kérdésünkre, hogy kiknek ajánlaná az előadást, Kali Ágnes így válaszolt: „olyanoknak, akik unják a híreket nézni a tévében, de érdekli őket, hogy mi van a bennünket körülvevő világban, és képesek mindenféle elvárás és előítélet nélkül beülni egy hungaro-futurista turkálóba, hogy ott jókat kacagjanak...”
A színház vezetősége arra kéri a nézőket, hogy a bemutatón tartsák be a járványügyi előírásokat, a színház belső tereiben a kijelölt útvonalakon közlekedjenek, és türelemmel viseljék a maszkot az előadás teljes időtartama alatt. A bemutató után október 13-án, 20-án és 21-én látható még az előadás szintén 19 órai kezdettel.