OKOZÓDÓ JÁRVÁNYHELYZET. A koronavírus-járvány terjedése, az esetszámok folyamatos növekedése a vörös besorolás felé „taszítják” Csíkszeredát, de Hargita megye egészét tekintve sem túl rózsás a helyzet. Ráduly Róbert, leköszönő csíkszeredai polgármester a városi katasztrófavédelmi bizottság tegnapi ülését követően jelezte: a helyhatósági választásokat követően „új lendületet” kapott a koronavírus terjedése Hargita megyében, míg a választásokat megelőző két hétben összesen 146 esetet regisztráltak, a választásoktól október 11-éig eltelt 14 napban 401 esetet vettek nyilvántartásba.
Rámutatott, Hargita megyében jelenleg 1,25 az ezer lakosra jutó esetszám az elmúlt kéthetes időszakot figyelembe véve, ami már „egészen közel van” az 1,5-höz, amely elérése újabb intézkedéseket von maga után. A legfrissebb adatok szerint ugyanakkor Csíkszeredában ez a mutató jelenleg 2,53. Közben Székelyudvarhely és Bögöz is felkerült a Hargita megyei vészhelyzeti bizottság azon településeket tartalmazó listájára, ahol a COVID-19 megbetegedések száma ezer lakosra vetítve meghaladja az 1,5-öt, így korlátozó intézkedéseket vezetnek be. Ezzel immár 15-re emelkedett a szigorítások által érintett települések száma a térségben. (Maszol/Agerpres)
KÖZVITÁRA BOCSÁTOTTÁK az adófizetési kötelezettségek tizenkét hónapos halasztott fizetéséről szóló kormányrendeletet – jelentette be Florin Cîţu pénzügyminiszter. A jogszabály értelmében a cégek a szükségállapot bevezetésétől október 25-éig felgyűlt adókötelezettségeiket 12 hónapos határidővel, részletekben fizethetik be. A rendelet, tulajdonjogi formától függetlenül, minden adófizetőre érvényes. Az érdekelteknek legkésőbb december 15-ig kell jelezniük szándékukat, a lehetőséggel csak azon cégek élhetnek, amelyek a szükségállapot kezdetén nem álltak felszámolás alatt, és nem volt tartozásuk az állam felé. (Agerpres)
EZ ÁM A MENŐ IPARÁG! Naponta kétmillió euróra tehető az az összeg, ami a játéktermekből adók és illetékek formájában befolyik az államkasszába, és naponta 1,5 millió euróra fog rúgni az az összeg, amelyet az államnak kell kiadnia munkanélküli segélyként a bezárt játéktermek alkalmazottjainak – állítja a játéktermek működtetőinek egyesülete, amely közleményben tiltakozik az ellen, hogy a fővárosban és több más városban is elrendelték ezeknek a szórakozóhelyeknek a bezárását. Az egyesület szerint egyetlen koronavírus-fertőzés sem köthető a játéktermekhez, sőt, járványügyi szempontból ezek a legbiztonságosabb zárt helyiségek, mert mindenki maszkban ül egy-egy gép előtt. A játékipar 45 ezer alkalmazottnak ad munkát, és évi 600 millió eurót tesz hozzá az állami bevételekhez
– írják. (Revista 22)