Szablyát kerestek, kincseket találtak

2020. október 20., kedd, Magazin

A kunszentmiklósi nyomozók lopás miatt vádemelést javasolnak egy szabadszállási férfi ellen, aki a gyanú szerint megtartotta magának a földben talált régészeti leleteket.

Egy múzeum 2019 szeptemberében tett feljelentést, miután közösségi portálon rábukkantak egy nagyon jó állapotban lévő, több száz évesnek látszó szablya fényképére. A szakértők a fotó alapján a harci eszközt a honfoglalás korából származónak gondolták. A képet nyilvánosságra hozó férfi a közösségi oldalon azt állította, hogy a tárgyat fémkereső segítségével találta Szabadszállás határában, majd kiásta és hazavitte. A nyomozók a bejelentés alapján átkutatták a 30 éves szabadszállási férfi házát, mivel minden, az ország területén talált régészeti tárgy állami tulajdon és a törvény erejénél fogva védelem alatt áll. A rendőrök nem találták meg a szablyát, kiderült ugyanis, hogy a férfi csupán egy internetről letöltött képet posztolt, és a tárgy nincs a birtokában. A nyomozók mégsem távoztak üres kézzel: az ingatlanból több, valóban régészeti leletnek minősülő dolog került elő, egy részük a Krisztus előtti 12–13. századból, illetve egy bronzfibula a 2–3. századból származik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2020-10-20: Magazin - :

Éremlelet Simontornyán

A török hódoltság kezdetén elrejtett éremleletet találtak Simontornyán, a több mint ezerhatszáz darabos kincs nagy hányada ezüstérme, de van köztük Hunyadi Mátyás és Szapolyai János által veretett aranyforint is – közölte a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum.
2020-10-20: Gazdakör - Bokor Gábor:

A szerződés jelenti az eladás biztonságát (Burgonyaértékesítési gondok)

Manapság már nem a termelés jelent gondot a gazdák számára. Köszönhetően az uniós pályázatoknak, a kormánypénzeknek, nem utolsósorban a Pro Economica Alapítvány által nyújtott vissza nem térítendő támogatásoknak, lényegesen javult a farmok gépparkja. A technológiák, a szaporítóanyag tekintetében is jelentős az előrelépés, jelenleg a legnagyobb gond az értékesítés. A köztes szereplő – az ügyeskedő – egyre kevesebb, a lakosság sem tárol a pincékben nagy mennyiségű zöldséget, pityókát. Mindez arra ösztönzi a termelőket, hogy a kisebb-nagyobb üzletláncokkal szerződjenek, biztosítsák a folyamatos eladást. Hogyan lehet ezt megvalósítani? Erről a kérdésről is beszélgettünk a Solfarm burgonyacsomagoló üzeménél Kiss-Bartha Péterrel, Étfalván a Roby sajt készítőjével, Csutka Attilával, majd Könczei Csabával, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjével. A beszélgetéseket sorozatban közöljük Gazdakör rovatunkban.