Burgonyaértékesítési gondokA szerződés jelenti az eladás biztonságát

2020. október 20., kedd, Gazdakör

Manapság már nem a termelés jelent gondot a gazdák számára. Köszönhetően az uniós pályázatoknak, a kormánypénzeknek, nem utolsósorban a Pro Economica Alapítvány által nyújtott vissza nem térítendő támogatásoknak, lényegesen javult a farmok gépparkja. A technológiák, a szaporítóanyag tekintetében is jelentős az előrelépés, jelenleg a legnagyobb gond az értékesítés. A köztes szereplő – az ügyeskedő – egyre kevesebb, a lakosság sem tárol a pincékben nagy mennyiségű zöldséget, pityókát. Mindez arra ösztönzi a termelőket, hogy a kisebb-nagyobb üzletláncokkal szerződjenek, biztosítsák a folyamatos eladást. Hogyan lehet ezt megvalósítani? Erről a kérdésről is beszélgettünk a Solfarm burgonyacsomagoló üzeménél Kiss-Bartha Péterrel, Étfalván a Roby sajt készítőjével, Csutka Attilával, majd Könczei Csabával, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjével. A beszélgetéseket sorozatban közöljük Gazdakör rovatunkban.

A Solfarm üzemszerű mezőgazdasági termelést folytat, a szántóföldi növényter­mesztésre alapoznak. Nemrég burgonyacsomagoló részleget indítottak be Kökösben.
Partnerével banktól vásárolták meg az épületet. Korábban burgonyaszirmot előállító gyárat terveztek ide, de a cég csődbe ment, így került az ingatlan banki tulajdonba – kezdte a történet bemutatását Kiss-Bartha Péter. Az épület összfelülete 3000 négyzetméter. A Solfarm sepsiszentgyörgyi székhelyén válogatják meg a burgonyát, innen szállítják a kökösi részlegbe. Az elsődleges tárolás egy 800 tonna kapacitású, ellenőrzött légterű teremben történik: szükség szerint tudják szabályozni a hőmérsékletet, a páratartalmat. Innen kerül a burgonya tovább a csomagolórészlegbe, ahol mosással vagy keféléssel tisztítják meg, majd 2,5–25 kilogrammos zsákokba csomagolják. A zsákokat raklapokra helyezik, fóliázzák. Raktárhelyiségben tárolják, majd kamionokra rakják – ismertette a folyamatot Kiss.
 

Nagyáruháznak szállítanak

– Kik a vevők? – kérdeztük az egységvezetőt.
– Tizenkét éve vagyunk kapcsolatban egy nagyáruházzal. Ez fix eladást biztosít számunkra. Lényeges, hogy jó minőségű árut szállítsunk, megfelelő áron. Tavaly „extrém” év volt, jó értelemben. Idén viszont túltermelés van, a fogyasztás is csökkent –  főként a vendéglátóiparban – a vírusjárvány miatt. Sokat nyomott a latban, hogy az ipari (chips) burgonya felhasználása visszaesett, a tavalyi termésből sok maradt raktáron a gyáraknál. A túltermelés oka, hogy a déli megyékben növelték a burgonya termőfelületét, de nincs raktározókapacitásuk, nem rendelkeznek értékesítési szerződésekkel sem. Így arra kényszerülnek, hogy szó szerint „a föld végéről” adják el az árut. Ezzel ki vannak szolgáltatva a felvásárlóknak, bármennyit ígérnek, oda kell adniuk a burgonyát. Másrészt mindig sietnek a burgonya szedésével, ugyanis másodvetésként káposztát termelnek.
 

Gyenge a szövetkezési kedv

– Hogy állunk a mi vidékünkön a raktározási kapacitásokkal?
– Köszönhetően a különféle pályázási lehetőségnek, vidékünkön jelentős raktárkapacitással rendelkezünk. Az idei év tükrében még lenne szükség fejlesztésre, pillanatnyilag telt kamrákról beszélhetünk – tehát a mi gazdáink is a gyors értékesítésre kényszerülnek.

– A nagyobb farmokon viszonylag megoldott a raktározás. De milyen helyzetben vannak a kis és közepes gazdák, akiknek nincs lehetőségük raktárépítésre?
– A megoldást a szövetkezés jelenti. Egyénileg ugyan termelhetnek a gazdák, de a raktározást és az értékesítést közösen kell megoldaniuk, számukra ez az egyedüli lehetőség. Az is igaz, hogy a székely embert nehéz rávenni a szövetkezésre – rosszak az emlékek.

– Hogyan támogatja az állam a burgonyatermesztőket?
– Sajnos, a burgonyatermesztést nem tartják prioritásnak. Jobban be kellene avatkoznia az államnak ebbe az ágazatba. Fontos lenne, hogy valós adatok alapján építsék a statisztikákat, ezekre kellene alapozni a mezőgazdasági politikákat.

– Szépmezőn a Solfarm parcelláin láttuk az ősszel, hogy kézzel szedik a burgonyát. Betakarító kombájnjuk pedig van…
– Igen. Van időszak, amikor kézzel kell szedni, a száraz periódusokban, amikor nagyon gallyas a föld. Gépi szedés mellett jelentősen sérülne a burgonya, ezek a hibák a mosás, kefélés után megjelennének, a vásárlók visszadobnák az árut. Kézi szedés mellett ez nem történik meg. Igaz, pluszkiadást jelent, a burgonya kilójaként mintegy tíz banit, de a költség megtérül az eladáskor, a jó minőséget megfizetik a vásárlók.

– Volt már eset, hogy a felvásárló visszautasította az árujukat?
– Igen, az elején voltak ilyen esetek is, de sokat tanultunk, tudjuk, mire kell odafigyelni, így egyre kevesebb a visszautasítás. Az tény, soha nem lehet oda fejlődni, hogy véletlenszerűen ne legyen hibás áru a szállítmányokban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2020-10-20: Magazin - :

Szablyát kerestek, kincseket találtak

A kunszentmiklósi nyomozók lopás miatt vádemelést javasolnak egy szabadszállási férfi ellen, aki a gyanú szerint megtartotta magának a földben talált régészeti leleteket.
2020-10-20: Gazdakör - Incze Péter:

Több mint félmilliárd eurónyi támogatás

Adrian Oros mezőgazdasági miniszter pénteki sajtótájékoztatóján ismertette a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség (AFIR) éves eredményeit. Az 550 millió euró tervezett kifizetéssel szemben az ügynökség egy év alatt, október 15-éig 656 millió eurót fizetett ki a sikeres pályázóknak. Ez meghaladja az előző évek eredményeit, 2018-ban az ügynökség 646 millió eurót, 2019-ben pedig 524 millió eurót utalt át elszámolásként a pályázók bankszámláira. A vidékfejlesztésben az „év” nem esik egybe a naptári évvel, az évet október 16-ától számítják következő év október 15-éig.