Adrian Oros mezőgazdasági miniszter pénteki sajtótájékoztatóján ismertette a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség (AFIR) éves eredményeit. Az 550 millió euró tervezett kifizetéssel szemben az ügynökség egy év alatt, október 15-éig 656 millió eurót fizetett ki a sikeres pályázóknak. Ez meghaladja az előző évek eredményeit, 2018-ban az ügynökség 646 millió eurót, 2019-ben pedig 524 millió eurót utalt át elszámolásként a pályázók bankszámláira. A vidékfejlesztésben az „év” nem esik egybe a naptári évvel, az évet október 16-ától számítják következő év október 15-éig.
„Nehéz év volt az ügynökség számára. A járvány okozta szervezési nehézségekre megoldást találva, a szociális távolságtartás szabályait és a közlekedési tiltásokat betartva folytattuk a tevékenységet, könnyítettük a két ügynökség (AFIR és APIA) és a gazdálkodók közötti párbeszédet és kapcsolattartást, hogy a gazdálkodókat ne érintse hátrányosan a kialakult járványhelyzet. Az AFIR szakemberei így intézményes kihívás előtt álltak egy sajátos évben, de megértették, hogy mit akar a szakminisztérium vezetősége, és most látjuk, hogy sikerült a vállalásokon felül teljesíteni és kifizetni 656 millió eurót” – nyilatkozta a miniszter.
Az ügynökség kimutatása szerint ebben az évben összesen 5478 pályázatot tettek le, illetve töltöttek fel a számítógépes rendszerükbe, összesen 179,4 millió euró értékben.
Egy pályázatot kis vágóhíd létesítésére, 51-et gyümölcsfeldolgozók létesítésének támogatására (4.2a intézkedés), 95-öt öntözőberendezések korszerűsítésére (4.3-as intézkedés) nyújtottak be, 148-at a természeti katasztrófák és történések által okozott károkat enyhítő intézkedésekre.
Az 5.1-es intézkedést a sertéspestis okozta károk enyhítésére indították. Ennek keretében fertőtlenítő és a biobiztonsági előírások betartását biztosító felszerelések, diagnosztikai laborfelszerelések, biológiai minták szállítására alkalmas gépjárművek vásárolhatók, valamint az elpusztult vagy kilőtt vadállatok ideiglenes tárolására alkalmas hűtőkamrák vásárlására fordítható az elnyert támogatás.
A pályázó sertéstenyésztők építkezhetnek (pl. a farm alkalmazottjainak számára öltözők, zuhanyzók építése és felszerelése), olyan védőkerteket létesíthetnek, amelyek megakadályozzák a vaddisznók érintkezését a házi sertésekkel.
Az 5.2-es intézkedés keretében egyetlen pályázatot tettek le a pestis miatt felszámolt gazdaságok újratelepítésére, tenyészállatok vásárlásának támogatására.
A legtöbb pályázat – szám szerint 4349 – a biztosítótársaságoknak fizetett biztosítási összegek részleges (70 százalékos) megtérítésére érkezett be (17.1-es intézkedés). 32 pályázatot nyújtottak be a GBER-sémára pályázók a pályázat elkészítési és lebonyolítási szolgáltatásai támogatására.
A fentebb említett intézkedések a 2014–2020 közötti vidékfejlesztési terv utolsó évének az utolsó kiírásai voltak, legtöbbjüknél már lejárt a határidő. Viszont december 31-ig még pályázható a kis vágóhidak és húsfeldolgozók létesítésének a támogatása, november 30-ig pedig a 17.1-es intézkedés keretében igényelt támogatás.
Ezenkívül november 11-ig lehet letenni a gyümölcstermesztésben létrehozott termelői csoportok támogatására a pályázatokat.