Koronavírus: száznál több halott egy nap alatt, kapacitása felső határához közelít az ellátórendszer

2020. október 28., szerda, Belföld

A stratégiai kommunikációs törzs (SKT) tegnapi jelentése szerint a hétfő délelőtt – kedd délelőtti időszakban közel 29 ezer tesztet végeztek el országszerte, ezekből 4724 pozitív lett. Kovászna megyéből 49 új esetet jelentettek ez időszak alatt. Nagyon magas a másodszori pozitív teszteredmények száma: 1084, ebből 12 esetet Háromszékről jelentettek. Az új esetekkel, illetve a másodszori pozitív tesztek számával Kovászna megyében a fertőzöttségi mutató ismét emelkedett, a hétfői 1,83-ról 1,91-re. Negatív rekordot ért el az egy nap alatt elhunytak száma: a járvány kezdete óta először haladta meg a százat, a 104 áldozat közt van háromszéki is: a prefektúra legfrissebb (hétfői) közleménye szerint október 23-án hunyt el egy 78 éves kovásznai férfi. A kórházi kezelésre szoruló betegek száma enyhén emelkedett (10 726-ról 10 758-ra), a súlyos esetek száma stagnál (jelenleg 824 páciens fekszik intenzív osztályon, eggyel több, mint egy nappal korábban).

Az elmúlt héten igazolt új koronavírusos megbetegedések több mint egyharmadát, pontosabban 35,8 százalékát Bukarestben, valamint Kolozs, Temes, Iaşi és Maros megyében jegyezték – közölte az Országos Közegészségügyi Intézet. A heti rendszerességgel kiadott jelentés értelmében a COVID-19-cel összefüggésbe hozható elhalálozások 31 százalékát a fővárosban, illetve Arad, Bákó, Prahova és Szeben megyében regisztrálták. Minden harmincötödik fertőzött egészségügyi alkalmazott. Az elhunytak 82,2 százaléka 60 éven felüli volt, 59,9 százalékuk férfi. A koronavírus okozta szövődmények miatt eddig elhunytak 95,7 százalékának volt legalább egy nyilvántartott társbetegsége – derül még ki a jelentésből.

A tényeket ismertető napi jelentések mellett egymásnak ellentmondó nyilatkozatok látnak közben napvilágot. Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár tegnap azt mondta, a koronavírus-járvány miatt teljesítőképessége felső határához közelít az egészségügyi ellátórendszer, és lassan abba a helyzetbe kerül, hogy működését a katasztrófahelyzetek logikájához kell igazítania. Arafat szerint lesznek olyan napok, amikor több mint száz újabb beteg érkezik (az immár sok helyen telített) intenzív osztályokra, és akkor az egészségügyi rendszernek azt a célt kell kitűznie, hogy „minél több emberen próbáljon segíteni” – mondta az államtitkár arra a helyzetre utalva, amikor a kórházak már nem lesznek képesek mindenkit ellátni.

Nelu Tătaru egészségügyi miniszter viszont ugyancsak tegnap úgy nyilatkozott: nem tartja valószínűnek, hogy ismét teljes körű karantént rendelnének el, mint ahogy azt sem, hogy olyan helyzetbe jutna az egészségügy, hogy az orvosoknak dönteniük kellene, kinek az életét mentik meg. „A román egészségügyi rendszer soha nem hátrált meg. Naponta kérdeznek az intenzív terápiás osztályon levő helyekről, és arról, hogy ismét be kell-e vezetni a teljes karantént, vagy választanunk kell-e a páciensek között. Nem hiszem. A román orvost nem így nevelték” – jelentette ki a miniszter egy online konferencián. Tătaru kifejtette, a román egészségügyi rendszer alkalmazkodott az új helyzethez, a koronavírus-járvány miatt pedig többet fektettek a rendszer korszerűsítésébe, mint az utóbbi 30 év során összesen. Azt is elmondta: becslése szerint december végén már elérhető lesz az első adag koronavírus-vakcina, amelyet az egészségügyi személyzet fog megkapni.

Klaus Iohannis államfő tegnap a járványkezelési intézkedésekről egyeztetett Nelu Tătaru egészségügyi miniszterrel, a megbeszélést követően a Cotroceni-palotában adott sajtónyilatkozatában az elnök rámutatott, országos szinten 3065 intenzív terápiás ágy áll a COVID-19 vagy más betegség miatt intenzív terápiás ellátásra szorulók rendelkezésére, továbbá 2252 lélegeztetőgép és 2756 monitor. Emellett igénybe vehető még öt intenzív terápiás mobil egység és két moduláris kórház, összesen 169 ággyal. A következő tíz napban további 123 intenzív terápiás ágyat helyeznek el hét fővárosi kórházban, és Nagyváradon, Konstancán, valamint Craiován is növelik az intenzív terápiás kapacitást – tette hozzá.

Iohannis kiemelte, a kormány már a világjárvány kezdete óta dolgozik az intenzív terápiás kapacitás növelésén, az egészségügyi minisztérium számos ilyen ágyat, lélegeztetőgépet, monitort és más szükséges felszerelést vásárolt. Áprilistól októberig 75 százalékkal nőtt a lélegeztetőgépek száma, és decemberig újabb 15 százalékos növekedés várható ezen a téren. „Nagyon nehéz időszak előtt állunk, további nagy erőfeszítésekre van szükség a járvány kontroll alatt tartása érdekében” – nyomatékosította az államfő. 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 106
szavazógép
2020-10-28: Belföld - :

Volt miniszter mentelmi jog nélkül

A képviselőház tegnap megvonta a megvesztegetés elfogadásával gyanúsított Nicolae Bănicioiu volt egészségügyi, valamint ifjúsági és sportminiszter mentelmi jogát, aki ellen a korrupcióellenes ügyészség akar büntetőjogi eljárást indítani.
2020-10-28: Belföld - :

Hírsaláta

JÓ HELY AZ A PARLAMENT, az ember hosszú évekig nyugodtan elüldögélhet ott, ha meghúzza magát – ezt bizonyítja Irinel Stativă Vaslui megyei képviselő esete is, aki 2006 óta, amióta a Szociáldemokrata Párt színeiben Vaslui megyei képviselőként bekerült a törvényhozásba, nem a szószátyárságával tűnt ki.