Emlék az életről

2020. október 30., péntek, Máról holnapra
Nagy B. Sándor

A tegnap egy fontos adat után kutattam a 2008-as színházi dokumentumok között, pontosabban az Yvonne, burgundi hercegnő című előadás anyagait lapoztam fel. A fotókat nézegetve feltűnt, hogy az akkori színészek közül milyen sokan nincsenek már közöttünk: Molnár Gizella, Krizsovánszky Szidónia, Botka László, Kőmíves Mihály, Veress László, Darvas László, Nagy Alfréd. Ebben a sorrendben jelennek meg a stáblistán.

És van egy további alkotó a sorban, aki jelenleg gyógyíthatatlan betegen fekszik a kórházban. Ő nem színészként dolgozott, de már a hetvenes évek elejétől fontos szerepe volt abban, hogy a díszletek, kellékek mindig a helyükre kerüljenek, használhatóak legyenek, rengeteg színpadi eszköz őrzi a színházban a keze nyomát.

Járvány van, olyan napokat élünk, amilyenekre eddigi életünk során még nem volt példa. Sosem kellett maszkkal járnunk az utcán, nem zárták be egyszerre a város minden iskoláját, nem éreztük még, hogy életveszélyben vannak a szüleink, nagyszüleink, beteg hozzátartozóink. Olyan kevés idő jutott eddig is rájuk, és most a vírus miatt még ritkábban találkozunk velük. A közelmúltban a szüleim orvosa is belehalt a fertőzésbe, az a személy, akinek a szakértelme biztonságot jelentett számukra. Olyan közelivé vált a halál, amilyennek még sohasem éreztük.

És ahogy haladunk előre az időben, egyre gyakrabban futjuk át a gyászjelentőt az újságban, mert egyre több benne az ismerős név. Szomszédaink és az utcán szembejövő arcok között pedig egyre kevesebb. Jólesik találkozni rég nem látott idős emberekkel, úgy szeretnénk megőrizni, magunkkal vinni valamit belőlük, ki tudja, találkozunk-e még valaha...

Mindig elhessegetjük a gondolatot, de ilyenkor, november elseje körül mégiscsak szembesülnünk kell vele. Milyen hatalmas és félelmetes ez a szó, pedig olyan észrevétlenül történik. Pár napja kölykezett a cicánk. Ez volt az első ellése, még nem volt ilyen tapasztalata. Előkészítettük neki a biztonságos és meleg helyet, de nem tudta, mit kezdjen vele. Egy reggel az udvaron mindenhol kiscicákat találtunk, hárman még életben voltak. Az anyjuk mellé raktuk őket, de ő menekült tőlük, talán a fájdalomra emlékeztették. Próbáltunk tejet csepegtetni a szájukba, de nem ettek, hasztalan volt minden igyekezetünk. Másnap este a kezemben halt meg az egyik, miközben melegítettem a nyitott kazán előtt. Egy ideig még mozdult, aprókat tátogott, aztán már nem. Csak fogtam, néztem, aztán letettem a földre, és olyan végtelenül tehetetlennek éreztem magam. Ilyenkor szeretne az ember ordítani, kardot rántani, legyőzni a sárkányt, elhozni a világ végéről az élet vizét, de csak bámultam maga elé.

Így szoktunk állni a temetőben is. Gyújtunk egy gyertyát, hogy történjen valami, ha már úgysem tudunk semmit megoldani. Lehetünk erősek, egészségesek, okosak, tehetősek, itt nem érünk többet, mint a hulló falevelek vagy a sírokon kókadó virágok. Olyan megfoghatatlan a halál, mint a múló idő. Csend és semmi. Fényképek, hátrahagyott tárgyak, a hiány érzete. Emlék az életről.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 719
szavazógép
2020-10-30: Közélet - :

Telefonközpont koronavírusos betegeknek

A családorvosokkal való kapcsolattartást szolgálja a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a megyei Vöröskereszt által létrehozott, október 29-én már be is üzemelt telefonközpont, amelyet munkanapokon reggel kilenctől este nyolcig tárcsázhatnak az otthoni elkülönítésben levő – tünetmentes vagy enyhe tüneteket mutató – koronavírusos betegek, ha nem tudnak közvetlen kapcsolatba lépni a családorvosukkal.
2020-10-30: Közélet - Fekete Réka:

Távoktatás közelről (Mikes Kelemen Elméleti Líceum)

Noéminek nem okoz nehézséget az online oktatás, de mivel a számonkérés nem ugyanolyan, mint rendes üzemmódban, szerinte az eredmény sem lesz ugyanaz; Rebeka hiányolja a találkozást az osztálytársaival, szerinte sem eléggé hatékony a távoktatás; Attila kényelmesnek tartja, hogy otthonról követheti az órákat, de úgy véli, mégsem természetes ez a rendszer; Zoltán szerint több felelősséget ró a diákokra a virtuális tanítás, ő szereti, hogy a kezében érzi a sorsát; Zsófi arra panaszkodik, hogy nincs levezetése az iskolai napnak, órák után annyi történik, hogy a laptop mellől átül a fotelbe, és ott lapozgatja a jegyzeteit vagy valami egyebet tesz. Ezeket a véleményeket a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum egyik tizedik és tizenkettedik osztályában jegyeztük le két online tanóra szünetében, azt követően, hogy bekukkanthattunk a távoktatás rejtelmeibe.