A parlament előtt a kormányfőDolgoznak a jövő évi költségvetés tervezetén

2020. november 10., kedd, Belföld

A kormánynak választási évben nem kell benyújtania a költségvetés tervezetét a parlamentbe, egyébként nincsenek késésben annak összeállításával, már minden fő hitelutalványozó benyújtotta javaslatát, a pénzügyminisztériumban dolgoznak a büdzsé tervezetén – hangoztatta tegnap a képviselőház plénuma előtt a kormányfő órájában Ludovic Orban miniszterelnök. Emlékeztetett: választási évben az új kormány beiktatását követő tizenöt napon belül kell benyújtani a tervezetet. Leszögezte ugyanakkor, a jövő évi költségvetés tervezete nem tartalmaz adóemeléseket.

A kormányfő órája nevet viselő meghallgatást a Szociáldemokrata Párt kezdeményezte, az ülést pedig a képviselőház elnöke, Marcel Ciolacu vezette, aki jelezte: azért kérették a miniszterelnököt a parlamentbe, hogy egyrészt megmagyarázza, miért hagyták magukra a lakosságot a járvány idején, másrészt lehetősége legyen elmondani, hogy milyen adóemelésekre készül.

Az SZDP elnöke rámutatott, amennyiben az Orban-kormány hatalmon marad, „megemelik az áfát, és mindent eladnak, ami érték maradt még állami tulajdonban, az összes nyereséges román vállalatot. Az egyetlen dolgot teszik majd, amihez értenek – csökkentik a béreket és elbocsátásokat eszközölnek” – fogalmazott az SZDP elnöke. Számonkérte a miniszterelnöktől, hogy miután „a történelemben egyedüliként” felelősségvállalással fogadta el a költségvetést, „azt hazudta, hogy mindenre van pénz, de sem a gyermekeknek, sem a tanároknak, sem a nyugdíjasoknak nem jutott. Magukra hagyták a vállalkozókat és a gazdákat is, miközben házaikba zárták a lakosságot és közben lopták a pénzt” – hangoztatta. Ciolacu „velejéig korruptnak” és „a szegénység valódi terjesztőjének” nevezte Ludovic Orban miniszterelnököt. Véleménye szerint az Orbán-kormány „teljesen kivezette Romániát Európából, nemcsak ami a teszteket és a bezárva tartott iskolákat illeti, hanem az európai gazdasági modell vonatkozásában is”.

 

Lesz pénz nyugdíjra, szociális kiadásokra

Ludovic Orban a meghallgatáson arra emlékeztette a törvényhozókat, hogy választási évben az új kormány beiktatását követő 15 napon belül kell benyújtani a költségvetés-tervezetet. Leszögezte: a jövő évi költségvetés tervezete nem tartalmaz adóemeléseket. Ha számolnak többletbevétellel a büdzsé kidolgozásakor, annak nem az adónövelés lesz a forrása, hanem a gazdasági növekedés, a hatékonyabb adóbehajtás és az adócsalás visszaszorítása – jelentette ki. Azt is elmondta, a jövő évi költségvetésben lesz keret a nyugdíjemelésre, a szociális kiadásokra, valamint a közberuházások növelésére. Mindezek mellett biztosítani kell az európai projektek társfinanszírozásához szükséges önrészt, amely évről évre fokozatosan növekedni fog.

Orban szerint az SZDP politikájából következő jelenségek – bizonyos jövedelemkategóriák mesterséges és alaptalan felduzzasztása, az állami kiadások növelése mindenféle reális alap nélkül, a makrogazdasági egyensúlyhiányok elmélyítése – súlyosan érintették a román gazdaságot. A gazdasági fejlődést a meglévő, illetve a bevonzható erőforrásokra kell felépíteni, valamint néhány fontos elvre, mint például a kiadások egyensúlyának elvére, és hangsúlyt kell fektetni az állami beruházásokra, amelyek a magánberuházások mellett a gazdasági fejlődés motorját képezik – magyarázta a miniszterelnök.

A kormányfő nyugalomra intette szociáldemokrata párti alsóházi többséget, biztosítva őket, hogy a kormány realista, valós gazdasági mutatókra alapozó államháztartási törvényt fog kidolgozni, amely „gazdasági növekedést, fejlődést és minden állampolgár számára jövedelemnövekedést képes eredményezni”.

Ludovic Orban arról is beszámolt, hogy Románia a 18. helyen van az Európai Unióban a fertőzöttségi arányt illetően. Számítása szerint az elmúlt 14 napban Romániában 100 ezer lakosra számítva 484 fertőzést regisztráltak. Ehhez képest Csehországban 1471-et, Belgiumban 1342-t, Franciaországban 968-at, Ausztriában 789-et, Lengyelországban 770-et jegyeztek – fejtette ki Orban, aki szerint „napi tízezer esetnél az emberek életének védelmében határozott intézkedéseket kell hozni”.

Rámutatott arra is, a koronavírus-járvány ellenére nőttek a költségvetés bevételei az év első tíz hónapjában, az elmúlt esztendő hasonló időszakához képest. Ami a gazdaság zsugorodását illeti, Orban hozzátette: míg az első negyedévben Európában átlagosan 12 százalékos visszaesést regisztráltak, Romániában mindössze 3,9 százalékos volt a visszaesés. Kifejtette azt is, míg Európában 7,5, addig Romániában 5,2 százalék a munkanélküliség.

 

Nem terveznek újabb szigorítást

Ludovic Orban arról is beszélt, a kormány dolgozik a veszélyhelyzet meghosszabbítását előíró rendeleten, ám nem terveznek újabb megszorító intézkedéseket hozni. „Azt akarjuk, hogy a helyzet javuljon, a fertőzések száma csökkenjen, és fokozatosan, ahogy a fertőzések száma csökken, a tevékenység lassan visszatérjen egy, a normálishoz minél közelebb álló szintre” – hangoztatta. Ami a főváros esetleges karantén alá helyezését illeti, a kormányfő azt mondta: egy ilyen döntést a szakembereknek kell meghozniuk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 4
szavazógép
2020-11-10: Gazdakör - Bokor Gábor:

Számos előnyt hoz a szövetkezés

A Gazdakör előző számaiban a gazdákat, farmereket nagyban érintő témáról beszélgettünk: az értékesítési nehézségekről, a lehetséges megoldásokról. A kérdésben Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjének véleményét is kikértük. A beszélgetés során körvonalazódott: a kis és közepes méretű gazdaságok, kis feldolgozók számára főként a szövetkezés oldhatja meg az értékesítési problémákat.
2020-11-10: Belföld - :

Hírsaláta

EGYRE JOBB AZ ÁLLAMNÁL. Az Országos Stratégiai és Előrejelző Bizottság arra számít, hogy jövőre nagyjából 45 százalékkal magasabb lesz a bruttó átlagbér a közszférában, mint a magánszektorban. A friss prognózis szerint a közalkalmazottak bruttó átlagfizetése idén 6836 lej lesz, jövőben pedig 7141 lej.