Távoktatás Sok diáknak nincs eszköze a tanuláshoz

2020. november 10., kedd, Közélet

Legalább ötezer háromszéki diáknak nincs semmilyen digitális eszköze és közel tízezren csak okostelefonon tudnak bekapcsolódni az online oktatásba, ennek ellenére hétfőtől az óvodától a középiskoláig minden szinten kötelező volt áttérni a távoktatásra. A koronavírus-járvány fokozott terjedése miatt elrendelt országos rendelkezés Kovászna megyében hatezer óvodást és közel 26 ezer tanulót érint.

  • Eszközhiány van az árapataki Romulus Cioflec-iskolában. Albert Levente felvétele
    Eszközhiány van az árapataki Romulus Cioflec-iskolában. Albert Levente felvétele

Ha kötelező online módon tanítani, akkor az államnak éppúgy biztosítania kellene az ehhez szükséges digitális eszközöket, mint a tankönyvek esetében, ehhez képest a diákok és a pedagógusok saját felszerelésüket használják, sokan pedig eszközhiány miatt kimaradnak a távoktatásból – szögezte le lapunk érdeklődésére a megyei főtanfelügyelő. Kiss Imre elmondta, az iskolák által összesített legújabb adatok szerint ötezer háromszéki diák nem rendelkezik semmilyen digitális eszközzel, ez ellenben nem minden esetben jelenti azt, hogy az érintett tanuló családjában nincs számítógép, laptop, okostelefon vagy táblagép, de ha azt több családtagnak kell használnia tanulás, tanítás, illetve távmunka céljából, akkor nem mindenki jut hozzá.

A megye néhány településéről tömegesen jelezték, hogy nincs eszközük, Árapatakról több mint nyolcszáz igénylést jegyeztek, de Hete, Bölönpatak, Székelyszáldobos is az említett falvak közé tartozik, és a sepsiszentgyörgyi Néri Szent Fülöp Általános Iskolában is háromszáznál több tanuló szerepel szóban forgó listán. Ezek ugyan szélsőséges esetek, de ez a valóság – szögezte le a főtanfelügyelő.  A pedagógusok jobban állnak eszközökkel, több helyen az iskolák kölcsönöztek laptopokat – mondotta. A diákok rendelkezésére álló eszközállományról szóló összesítésből kiderül, 9670 tanuló okostelefont használ a tanuláshoz, 6864-nek van laptopja, 2332-nek asztali számítógépe és 1084-nek táblagépe. Kiss Imre szerint a telefon nem a legalkalmasabb erre a célra, nagyobb képernyős eszközre lenne szükség, ha ezt figyelembe vesszük, a háromszéki diákok közel felének nincs megfelelő digitális munkaeszköze a tanuláshoz.

A járvány kezdete óta az online oktatásban szerzett több hónapos tapasztalat és azok a képzések, amelyeken a pedagógusok az eszközök és az internetes oktatási platformok használatát megtanulták és amelyeken eddig közel kétezren vettek részt a megyéből, sokat segítenek ebben az időszakban, amikor minden diáknak és pedagógusnak újból át kell térnie a távoktatásra – hangsúlyozza a főtanfelügyelő. Kiss Imre úgy véli, a legnehezebb megoldani az óvodások és elemi osztályos diákok online oktatását, mert esetükben szülői felügyeletre és segítségre van szükség, ez Háromszéken hatezer óvodást és közel tízezer kisiskolást érint.

Az intézményvezető szerint minden korosztály esetében áldozati nemzedékről van szó, és ebben a helyzetben nem várható el, hogy az előírt ütemtervvel haladjanak a tananyaggal, lesznek lemaradások, még az elmúlt tanév második félévi kieséseit is pótolni kell, ezért úgy véli, ezeket mind figyelembe kell vennie az oktatási minisztériumnak a különböző intézkedések meghozatalánál, főként a záróvizsgák tekintetében.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 127
szavazógép
2020-11-10: Máról holnapra - Nagy D. István:

Az örök meglepettek

Azt egy ideje erőst sejteni lehetett, hogy Romániában nem a tél az egyetlen, mely minden évben váratlanul éri a döntéshozókat, hatóságokat, és pár kivétellel minden alkalommal szorgos hegy alatti abrakolásra készteti őket az ilyen esetekben borítékolható szánalmas vagy igencsak gyanús eredménnyel.
2020-11-10: Közélet - Fekete Réka:

Erőss J. Péterért szól a harang Pusztinán

Alig kandikáltak ki a földből a tavasz közeledtét hirdető hóvirágok a kommunizmus keserves évei végének hitt első, 1990-es esztendőben, a Csángó Újság első száma már kijött a nyomdából, és rövid időn belül ott volt jó néhány moldvai csángó település családjának asztalán. Nem az égből pottyant, nem felső utasításra szerkesztették.