Lengyelországban, a Łódz vajdaságbeli Skierniewicében felavatták hétfőn az 1920-as varsói csata során a lengyeleknek segítséget nyújtó nemzetek emlékművét. A Piotr Gliński lengyel kormányfőhelyettes jelenlétében leleplezett szoboregyüttesben Teleki Pál egykori magyar miniszterelnök alakja is szerepel. Teleki Pál-szobrot avattak Krakkó központjában is november 4-én.
Az 1919–20-as lengyel–bolsevik háború során a lengyelek győzelmét eldöntő varsói csata 100. évfordulójáról megemlékező ünnepségen Piotr Gliński kiemelte: száz évvel ezelőtt a lengyelek megvédték Európát a bolsevizmus gonoszsága elől, de nem voltak magukra utalva. Ezért a szoboregyüttes az emberek, a nemzetek közötti szolidaritás emlékműve – hangsúlyozta. A politikus külön megköszönte a varsói csata során nyújtott magyar segítséget. „A lengyel nemzet soha nem felejti el a magyarok gesztusát, amely igazából nemcsak gesztus volt, hanem valódi, a bolsevik vízözön elől a világot akkoriban védő testvéri nemzetnek nyújtott segítség” – jelentette ki Gliński.
„A Varsói csata előtt. Skierniewice 1920–2020” nevű emlékművet a skierniewicei pályaudvar előtti téren állították fel, felidézve ezzel: a vasútállomásra 1920. augusztus 12-én érkezett az a 80 vagonnyi, 22 millió darabos, karabélyokhoz és tüzérségi fegyverekhez való magyar lőszerszállítmány, amelyet aztán az orosz Vörös Hadsereg ellen harcoló lengyel egységek használtak fel.
A varsói csata során nyújtott magyar segítségre a skierniewicei szoboregyüttesben Teleki Pál alakja emlékeztet. A Teleki-kormány akkor döntött a segítségnyújtásról, amikor a bolsevik propaganda és az európai baloldali pártok nyomására Lengyelország alig számíthatott más európai országok segítségére, csak a magyarországi és a magyar közvetítéssel továbbszállított francia lőszer jutott oda.
A franciák támogatására Charles de Gaulle képmása utal. Az emlékmű ábrázolja továbbá a korabeli lengyel hadvezért, Józef Piłsudski marsallt, valamint ukrán szövetségesét, Szimon Petljura elnököt, atamán-parancsnokot is. A négy életnagyságú bronzszobor Karol Badyna krakkói szobrász műhelyében készült.