Október volt zsinórban az ötödik hónap, amikor emelkedett az élelmiszerek világpiaci ára – tájékoztatott a Reuters az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) november 5-i jelentésére hivatkozva.
A FAO havonta közzéteszi saját élelmiszerár-indexét, amely a gabona, a növényi olajok, a tejtermékek, a húsfélék és a cukor nemzetközi árának alakulását veszi figyelembe. 2020 októberében 100,9 pontra nőtt ez az árindex a szeptemberben jegyzett 97,8 pontról.
A FAO szerint a gabona árindexe szeptemberhez viszonyítva 7,2 százalékkal nőtt októberben, a tavalyi év októberéhez képest pedig 16,5 százalékkal emelkedett. „Ez elsősorban a búza árának emelkedésével magyarázható, ami az exporthajlandóság csökkenésének, az argentínai körülményeknek, valamint az európai, észak-amerikai és fekete-tengeri térségekben az őszibúza-vetéseket sújtó szárazságnak tudható be” – mutat rá a FAO.
A cukor árindexe 7,6 százalékkal emelkedett szeptemberhez mérten, éves összevetésben pedig 9,3 százalékkal nőtt. Ezt az ármozgást főleg az befolyásolja, hogy a világ két legnagyobb cukortermelő országában – Brazíliában és Indiában – a termés visszaesésével számolnak.
A tejtermékek árindexe 2,2 százalékkal nőtt a múlt hónaphoz képest, miután minden, ebbe a csoportba tartozó termék drágult – a legnagyobb mértékben a sajtfélék. A növényi olajok árindexe 1,8 százalékkal emelkedett, főleg a pálmaolaj és a szójaolaj drágulása miatt.
A húsfélék árindexe viszont 0,5 százalékkal csökkent októberben az előző hónaphoz képest. Az év eleje óta ez a kilencedik hónap, amikor ezen a területen az árindex mérséklődése figyelhető meg. A FAO szerint ez a sertéshús árának csökkenésével magyarázható, miután a sertéspestis miatt Kína felfüggesztette a német sertéshús importját. (Agerpres)