Isten ajándéka a gomba

2020. december 24., csütörtök, Család

A magyar szájhagyomány a gomba keletkezését többnyire Krisztus és Szent Péter földi vándorútjával hozza kapcsolatba. Az útközben kéregető vándorok élelmet (túrót, lángost, cseresznyét, libacombot, kenyeret, galuskát) kapnak. Jézus arra kéri Pétert, hogy várjon még, egyelőre ne egyék.

Péter csak nem tudja megállni, s beleharap a koldult elemózsiába. Jézus épp ekkor szól hozzá, és hogy válaszolni tudjon, Péternek ki kell köpnie a szájába vett falatot. Ebből lett a gomba, az ennivaló így a Jóistennek köszönhetően nem ment kárba.

Isten ajándéka tehát a gomba, mondják régóta: nem vetik, mégis terem. Van, ahol  arról is szól a néphagyomány, hogy ki veti. (Szent) Péter veti a gombát, mondják például a Zempléni-hegységben. Itt ünnepi eledel, elmaradhatatlan karácsonyi, újévi finomság, ha lehet, elsősorban ízletes vargányát (Boletus edulis) esznek ilyenkor. Főleg a gombaleves számít az ünnep tartozékának a magyar nyelvterületen, főképp Palócföldön. Íme a receptje, ahogy azt nekem Mogyoróskán Ella néni, Koritár Gyuláné tollba mondta:

A megfelelően előkészített (megtisztított, apróra szeletelt) gombán kívül – ajánlottak: szárított vargánya (tinóru), illetve fagygomba (kései laskagomba, Pleurotus ostreatus), potypinka (gyűrűs tuskógomba, Armillaria mellea) – borsot, sót teszünk a fövő vízbe. Jó, ha kolbászt is (füstöltet) karikára vágva. Meg szoktuk abálni a szárított vargányát úgy, hogy vízzel felöntjük a felaprózva olajban kissé megsütött gombát.

Egy óra körülig tart a főzés. A rizset csak akkor tesszük bele, amikor a gomba majdnem megfőtt, négyliteres fazékba félmaréknyit.

Hordós káposzta levéből felfőzünk, s veszünk belőle egy keveset a gombalevesbe (van, aki káposztát is).

Levesnek nagyon finom még az úrigomba (császárgalóca, Amanita caesarea). Odateszem a gombát, bezöldségelem. Rég nem kóstoltuk, most ritka. Régebb másképp volt. – Eredj, lányom, hozz egy kis úrigombát! – mondták, s mindjárt találtunk.

Gombás jóslatok is ismertek a magyar szájhagyományban, mindenekelőtt az új évvel kapcsolatosak. A Felvidéken jegyezte le a következőket Szendrey Zsigmond: sok gomba, szűk termés (Kassa), sok a vargánya, nagy hó lesz (Kapuvár, Győr-Sopron megye).

Az amerikai indiánok (az adatokat Claude Lévi-Strauss egyik tanulmányából veszem) gombát esznek, hogy megkönnyebbüljenek, gyorsabban szaladjanak, és használják ezt a fajta ínyenc eledelt emlékezetkihagyás, feledékenység, sőt, részegség ellen is.

Ismert főleg újévi és farsangi szokás az álarc használata, kevésbé köztudott viszont, hogy gombából is készítenek ilyesmit. Nepálban a szépasszony kalányának is mondott pecsétviaszgombát (Ganoderma lucidum) is felhasználták erre a célra. A szászoknál a légyölő galóca szerencsejelkép. Rajzát az újévi jókívánságokhoz mellékelik.  Mi ezúttal egy régi, Sepsiszentgyörgyről származó képeslapot ajánlunk olvasóink figyelmébe.

Zsigmond Győző

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1260
szavazógép
2020-12-24: Család - :

A Jászolbölcső titka

Kinek mi jut eszébe arról a szóról, hogy karácsony? Gondolhatunk egy feldíszített fenyőfára, az évről évre ismétlődő ajándékozásra vagy akár a szeretetre, Jézus Krisztus születésére, a betlehemi csillagra és istállóra, hagyományokra, a családra, kiadós ebédekre, ételkülönlegességekre, a mézeskalács és a forralt bor illatára – és még megannyi kellemes és szép dologra. De ugyanígy eszünkbe juthatnak sajnos olyanok is, mint a pénz (amely ilyenkor sohasem elég), a fáradtság, a nyűg és a költekezés is. Mert mindez benne van az ünnepben. Kérdés, hogy mit sikerül a magunk számára összerakosgatni, és főleg, mi célból…
2020-12-24: Család - :

Fogadj szívedbe egy Kárpát-medencei települést!

Ezzel a címmel indított akciót a Charta XXI. Egyesület a nemzeti összetartozás évéhez kapcsolódva, arra buzdítva a Kárpát-medence lakóit, hogy fejezzék ki személyes elköteleződésüket a régió egy-egy településéhez.