A magyar irodalomtól a számítógépes képregényig

2021. január 6., szerda, Közélet

Krecht Hanna Regina, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium tizedikes diákja nem csak abban hasonlít bátyjához, a Mikóból induló, jelenleg egy győri kutatóintézetben dolgozó Krecht Rudolfhoz, hogy folyton keres, kutat, miből tudna újat alkotni a számítógép segítségével, hanem ehhez ő is leginkább saját erőből teremti elő az eszközöket, ahogy testvére is tette diákkorában. Novemberben képregényét díjazták Magyarországon, amit egy korábbi díj összegéből vásárolt digitális rajztáblán készített, a nemrég elnyert ösztöndíjat pedig szintén eszközfejlesztésre kívánja fordítani.

  • Krecht Hanna Regina – gyermekkori álma a képregénykészítés
    Krecht Hanna Regina – gyermekkori álma a képregénykészítés

Hanna még elemista volt, amikor bátyja már a Pető Mária fizika szakos tanár által irányított mikós tudósklubban tevékenykedett, és ahogy ő fogalmazott, azt látta, Rudolf otthon is állandóan babrált a számítógépen, aztán mindig lett belőle valami nagy dolog. Talán ez is inspirálóan hatott a kisdiákra, aki már ötödik osztálytól igen élénken érdeklődött a magyar nyelv és irodalom iránt, ennek köszönhető, hogy a gimnázium négy esztendeje alatt elért eredményeiért tavaly ő kapta meg a Barabás Samu Magyar Nyelvért Ösztöndíjat, amelyet Sepsiszentgyörgy testvérvárosa, Ferencváros ítél oda évente egy sepsiszentgyörgyi diáknak. Ennek a díjnak köszönhető, hogy Hanna digitális rajztáblát vásárolt. Eleinte szövegeket illusztrált, de készített animációt is, azonban a képregény vonzotta leginkább.
 

Kenguru és démonok

Egy magyarországi ifjúsági folyóirat felkérésére Hanna jelenleg kabalát készít a lap számára. A megbízó megadta, hogy milyen legyen a figura hangulata és személyisége, ennek alapján tervezett egy huncut kengurut. A Formáld a világod! című Szabadfogású Számítógép Versenyen ellenben Hanna egy komolyabb arcát mutatta meg, igen súlyos témát dolgozott fel, a megjelenő alakok egy része pedig ijesztő. Novemberben ezzel az alkotással nyert három hónapos ösztöndíjat.

A történet egy álomszerű utazás a mélybe, címe: LOBUS OCCIPITALIS – ÁLOMVIHAR. Hogy miként született az ötlet a démonlények ábrázolásához és mi az üzenete a történetnek, erről Hanna mesélt lapunknak.

Krecht Hanna Regina: A nyáron nagyon megkedveltem a pszichológiát, utánaolvastam, és az internetről is inspirálódtam. A kortársaimmal elég sokat beszélgettünk pszichológiai témákról, és azt akartam, hogy valami olyan történetet hozzak létre, ami talán több, mint egy általános képregény, ezzel azt is bizonyítva, hogy a képregények nem csak irkafirkák. A történet a rémálmokról és a mentális problémákról szól. Azt akartam, hogy ezek a problémák legyenek láthatóak, ne menjünk el fölöttük, hogy volt valakinek néhány rémálma, de amúgy nincs semmi gond vele. Mivel az én képregényem vizuális elemeket tartalmaz, és a történetet nem csak szavakkal mesélem el, hanem egy nagyon személyes képi világgal is, sokkal jobban tud érzéseket átadni, mint a puszta szöveg. Igaz, hogy ijesztő alakok jelennek meg, ezekkel nem az olvasóra akartam ráijeszteni, hanem a főszereplőre, aki Budapesten él, és nem törődik azzal, hogy szörnyű rémálmai vannak, démonlények kergetik. Egy idő után úgy érzékeli, hogy ezek a lények az ő saját valós életében is megjelennek, de a külső szemlélő tudja, hogy ezek csak hallucinációk, ellenben ő szinte öngyilkos lesz a démonok miatt. Szerencsére a történet végére kiderül, hogy ez az egész csak egy poszttraumatikus jelenség, hisz gyermekkorában érte valami hatalmas trauma, és emiatt történt az egész. Az lenne a lényeg, hogy ne féljen beismerni ezt, mert a múltunk mindannyiunk számára fontos, és kezelni kell a gyermekkori traumákat.
 

Álomszerű utazás

A Szabadfogású Számítógép Verseny zsűrije ekképpen fogalmazott a Hanna művéről: „A történet egy álomszerű utazás a mélybe, a rétegeken keresztül hatoló zuhanás bravúros kompozíciókkal és grafikai ritmussal kidolgozott, egységes nyelvezetté áll össze az olvasóban. Egy új műfajt látunk, amelyben a léptékváltások különlegessé teszik az idővonalon való haladást, az erősen telített színek, hangutánzó tipográfiai effektek már-már audiovizuális élménnyé alakulnak a hosszú, mantraszerű görgetés során. Talán elbírna még néhány animációt vagy elsőre nehezen felfedezhető rejtett tartalmakat, de a sajátos megfogalmazásmód és formavilág így is teljesen kerek egészet alkot.”

Hanna szerint a digitális képregény előnye a nyomtatott kiadványban megjelent képregényhez képest, hogy okostelefonon is megnézhető várakozás vagy utazás közben, és ezáltal nagyon sok emberhez eljuthat. A tizedikes mikós diák – éppúgy, mint társai – jelenleg online módon követi a tanórákat, szeret hozzászólni, tréfásan azt mondja magáról, hogy szószátyár, pedig csupán arról van szó, hogy érdeklődő alkat, ha valamire kíváncsi, azt meg is akarja tudni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 91
szavazógép
2021-01-06: Magazin - :

Diane Keaton 75 éves

Tegnap töltötte a hetvenöt évet Diane Keaton Oscar-díjas amerikai színésznő, Woody Allen múzsája, több filmjének főszereplője, aki drámai szerepekben ugyanolyan kiemelkedőt nyújt, mint a komédiákban.
2021-01-06: Közélet - Fekete Réka:

Tehetséggondozás virtuális térben

A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium Pető Mária fizika szakos tanár által vezetett tudósklubjából sok diák került ki  egyetemekre, akik hallgatótársaikkal szemben előnyben voltak, mert olyan talajról indultak, ahol az új megismerése iránti érdeklődést, a kreativitást és a kitartást azzal díjazták, hogy lehetőséget teremtettek az ötletek kipróbálásához, megvalósításához. A tehetséggondozás egy másik háromszéki műhelye a Kovászna Megyei Tehetségközpont, amelyet szintén Pető Mária irányít, és tavaly szeptembertől működik a Mathias Corvinus Collegium Fiatal Tehetség Programja is Sepsiszentgyörgyön. Bár a tehetséggondozás egyik alappillére a személyes találkozás és a csapatmunka, említett közösségeknek nem szegte kedvét a járvány miatti korlátozás, egy kicsit más módon, de a virtuális térben is folytatják a tevékenységeket.