A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium PetÅ‘ Mária fizika szakos tanár által vezetett tudósklubjából sok diák került ki egyetemekre, akik hallgatótársaikkal szemben elÅ‘nyben voltak, mert olyan talajról indultak, ahol az új megismerése iránti érdeklÅ‘dést, a kreativitást és a kitartást azzal dÃjazták, hogy lehetÅ‘séget teremtettek az ötletek kipróbálásához, megvalósÃtásához. A tehetséggondozás egy másik háromszéki műhelye a Kovászna Megyei Tehetségközpont, amelyet szintén PetÅ‘ Mária irányÃt, és tavaly szeptembertÅ‘l működik a Mathias Corvinus Collegium Fiatal Tehetség Programja is Sepsiszentgyörgyön. Bár a tehetséggondozás egyik alappillére a személyes találkozás és a csapatmunka, emlÃtett közösségeknek nem szegte kedvét a járvány miatti korlátozás, egy kicsit más módon, de a virtuális térben is folytatják a tevékenységeket.
A sokévi vajúdás után 2020-ban beindult Kovászna Megyei Tehetségközpontba idén januárban hirdettek felvételit, jelenleg közel kétszázhetven diákkal foglalkoznak a tanárok tantárgyak szerinti csoportokban. A nyelvészeti tagozaton a magyar helyesÃrás és kreatÃv Ãrás, az angol, német és román csoportban nem okoz különösebb gondot az online tevékenység, mivel a diákok többnyire hanganyag alapján kapják a feladatokat – tájékoztatott PetÅ‘ Mária. A biológusok is jól haladnak, interaktÃv feladatokat kapnak, bizonyos kutatási területeket kell feltérképezniük és arról beszámolniuk, valamint lehetÅ‘ségük van kis filmek készÃtésére egy adott téma alapján. Az informatikacsoportok is jól működnek, az ötödikesek is nagyon szeretik, nem szoktak hiányozni. A matematikánál érzÅ‘dik, hogy bizonyos részterületeket inkább kihagynak, mert online módon nehézkes ezekkel foglalkozni, de a bonyolultabb módszereket Ãgy is bemutatja a tanár – részletezte a tevékenységet PetÅ‘ Mária.
A tehetségközpont vezetÅ‘je szerint a jelenlegi helyzetnek elÅ‘nyei is vannak, mert a koronavÃrus-járvány miatt nem tartották meg a tantárgyversenyeket, nem kell a diákoknak határidÅ‘re felkészülniük egy adott tantárgyból, Ãgy több idÅ‘ jut arra, hogy bizonyos témákban jobban elmélyüljenek, többet lehet játszadozni szabadon a témákkal, módszerekkel. Ezzel együtt jelenlegi formában a tehetséggondozás nem tudja azt nyújtani, mint ha a diákok személyes jelenlétével tarthatnák a foglalkozásokat, mert a tehetség kibontakozása nem egyszerű dolog, és nem biztos, hogy azáltal tehetséges vagy kiváló egy gyermek, hogy két egyenlettel többet tud megoldani vagy helyesebben Ãr, mint az átlag, mert a tehetség összetett – szögezi le PetÅ‘ Mária. Szerinte a művészeteket külön kell tárgyalni, ott a tehetség másként nyilvánul meg, de azokat a tehetségeket, amelyek valamilyen módon a logikus gondolkodáshoz, technikai készségekhez kapcsolódnak, másként kell fejleszteni, bÅ‘vÃteni, nem csak az adott tantárgyon belül. A központ vezetÅ‘je nagyon várja a személyes találkozást a diákokkal, mert csak akkor lehet igazán fejleszteni a kommunikációs készséget, és együtt tudnának működni a csapatok, ami által gazdagszik a gyermek személyisége.
A Székely Mikó Kollégium tudósklubjában még nehezebb online dolgozni, mert ennek a tevékenységnek a gyakorlat a lényege, de a jelenlegi korlátozások miatt ez nem lehetséges. Távoktatásban nem lehet kézbe venni a robotot, próbálgatni a különbözÅ‘ alkatrészeket. Ezen a téren is elmaradtak a gyakorlathoz kötött versenyek, de a mikós csapat nem adta fel, jelenleg egy csillagászati versenybe kapcsolódtak be. PetÅ‘ Mária elmondta, ebben a kis tudós műhelyben az a legizgalmasabb, amikor összeülnek, a gyermekek elengedik a fantáziájukat, kitalálnak dolgokat és próbálják megvalósÃtani. Összegyűjtik a szükséges eszközöket, megvizsgálják a lehetséges módszereket, kipróbálnak ilyen-olyan utakat, de az sem baj, ha a végtermék nem működik. A legfontosabb, hogy a folyamat, amit végigcsinálnak, olyan készségeket és gondolkodásmódot alakÃt ki, amit a diák egy teljesen más területen is tud hasznosÃtani – hangsúlyozza PetÅ‘ tanárnÅ‘.
Bár a Mathias Corvinus Collegium Sepsiszentgyörgyre kihelyezett Fiatal Tehetség Programja (FIT) keretében még csak három hónapja indult el a tevékenység, a huszonöt ötödik osztályos diák lelkesen vesz részt a foglalkozásokon – tudtuk meg Baróthi Johanna programvezetőtől. Októberben még megtarthatták a csapatösszerázó találkozót, de jelenleg a FIT-csoport is csak a virtuális térben működik. Az élménypedagógia alapú tehetséggondozó programban eddig az egészségügyi és a pénzügyi tudatosság témakörben tartottak tevékenységet, amint a korlátozásokat feloldják, visszatérnek a személyes találkozókra.
Látjuk, hogy mindhárom tehetséggondozó alakulat célja teret biztosÃtani a diákoknak egy másfajta feladatmegoldó tevékenységre, mint amivel az iskolai tanórákon találkoznak. Kérdésünkre, hogy a tanárnak mit kell leginkább átadnia tanÃtványainak, PetÅ‘ Mária azt mondta: a tárgyi tudás elemeit a diák önállóan is össze tudja gyűjteni, a tanár feladata, hogy szemléletet, gondolkodásmódot közvetÃtsen, azt, hogy miként nyúlunk egy témához, milyen logikai menet mentén épÃtjük fel a feladat megoldását. Ehhez kell a pedagógusnak a munkája, a személyisége, mert Å‘ a vonalvezetÅ‘ ebben a helyzetben.