KármentőMegemlékezés vagy ünnep?

2021. január 11., hétfő, Jegyzet
Ferencz Csaba

Sokszor keveredik egy-egy történelmi évforduló kapcsán a két fogalom: megemlékezünk vagy ünnepelünk? Látszólag egyszerű a különbségtétel, hiszen egy gyászos évforduló kapcsán nehéz szívvel lehetne ünnepelni a sok (vér)áldozatot, győztes csata évfordulóján pedig óhatatlanul a dicső múlt kerül előtérbe. Ha gondolatban végigszaladunk az év megemlékezésein, ünnepein, a történelmi események vonatkozásában bizony az előbbi kerül túlsúlyba.

De vajon tényleg erre tanít minket a történelmünk? Látszólag igen, főként, ha az elmúlt száz esztendőre gondolunk. De ott van például a székelység történetének egyik legvéresebb eseménye, a madéfalvi veszedelem. Vajon ennek évfordulóján csakis a veszteségre kell emlékeznünk? Ha csak erre a napra gondolunk, akkor igen, hiszen az öldöklés, a fegyvertelenek lekaszabolása, a menekültek vesszőfutása mind-mind a gyászt juttatja eszünkbe. Ráadásul minden év január 7-én (amióta tehetjük) a megemlékezések szónokai is majdnem kizárólag a vérengzésről, a veszteségről, a gyászról beszélnek. Na meg az éppen mának szóló (pozitív) üzenetekről.

Pedig beszélhetnének arról is – és ez az identitáserősítő történelmi tudatunk szempontjából sokkal felemelőbb lenne, mi több, sokkal inkább a mának szólna –, hogy az osztrák ágyúk dörgése, a védtelenek lekaszabolása, az üldöztetés, majd a megtorlás egy korántsem vesztes két évet fojtott vérbe. Amikor a székely katonai hagyományoknak megfelelően a császári kényszerrel szemben az önszerveződés, mai fogalommal élve, a nemzeti szabadság kivívásának útját járták elődeink. Fegyvertelen szabadságharcot vívtak.

Mindez történelem, s ha az iskolai tankönyvek ezt nem is hangsúlyozzák ki kellőképpen, a megemlékezéseken minduntalan fel kellene eleveníteni eme nemes küzdelem nagyszerűségét. Így akár ünnepelhetnénk is január hetedikén, miközben nem feledkezünk meg a gyászról sem, és szívfacsaróan énekeljük: „Nekünk a legszebbik estét fekete színre festették, fekete színre festették...”

S talán enyhíthetnénk azon a borúlátó sztereotípián is, hogy mi csak a vesztes csatákra, a gyászos történelmi eseményekre emlékezünk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 500
szavazógép
2021-01-11: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Háromszéki önkéntesek is segítik a tűzkárosultakat

A Máltai Szeretetszolgálat sepsiszentgyörgyi szervezetének tizennégy önkéntese indult szombat délelőtt Csíkszeredába, hogy a napokban leégett csíksomlyói romatelep tűzkárosultjainak segítsen. A fiatalok arra vállalkoztak, hogy az otthontalanná vált családok gyermekei számára enyhítsék ezt a nehéz időszakot, különféle tevékenységeket, játékokat szervezve számukra.
2021-01-11: Közélet - Nagy B. Sándor:

Kilábalt a válságból az Udvartér Teátrum (Kézdivásárhely)

Az elmúlt hónapok alatt többször is hallottunk arról, hogy a koronavírus-járvány okozta intézkedések miatt kilátástalan anyagi helyzetbe került a kézdivásárhelyi Udvartér Teátrum, míg végül decemberben örömmel olvastuk az intézmény közösségi oldalán, hogy az adventi időszak fényt hozott a színház életébe. Kolcsár József igazgatót kérdeztük arról, hogy mit is jelentett a mélypont, és hogyan tudtak kilábalni belőle.