Kovászna Megye TanácsaVidéki fejlesztési pályázatokat hirdetnek

2021. január 29., péntek, Közélet

Kovászna Megye Tanácsának tegnapi, a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Termében tartott, párhuzamosan online is követhető ülésén többek között kilenc vidéki fejlesztési programot hirdettek meg ismét, a Kézdiszentlélek és Lemhény közötti 114-es számú megyei út korszerűsítésének tervezése irányába tettek lépést, és igazolták egy új testületi tag mandátumát.

  • Kocsis B. János felvétele
    Kocsis B. János felvétele

Az ülés elején letette a hivatali esküt Szász István Endre mikóújfalusi állatorvos, akit beiktatására elkísért Demeter Ferenc polgármester is. Az új tanácstag a parlamenti választásokon képviselői mandátumhoz jutott Gál Károly helyét foglalta el. A kiegészült közgyűlés minden előterjesztett határozattervezetet elfogadott.

Tamás Sándor tanácselnök elmondta, a helyi életminőséget javító intézkedések körében kilenc programot folytatnak. A helyi önkormányzatok legtöbb 25 ezer lejt igényelhetnek, ennek feltétele, hogy maguk is ugyanannyit hozzátegyenek. Legsikeresebb programjuk a kultúrotthonok felújítása, felszerelése volt. Tíz év alatt 124 pályázatra nyújtottak támogatást, összesen 1,6 millió lejt. A legtöbbet, az elmúlt öt évben 1,8 millió lejt a vidéki iskolák és óvodák korszerűsítésére fizettek ki. 2012-ben indult a sportbázisok építését, felújítását célzó program, mely keretében eddig 42 pályázatot támogattak közel félmillió lej értékben. 2014-től volt lehetőség támogatást igényelni a vidéki családorvosi rendelők felújítására, majd eszközbeszerzésre is, később támogatták a városi fenntartású baróti és kézdivásárhelyi kórházat is – e téren eddig 33 pályázatra 600 ezer lejt fizettek ki. Vidéki könyvtárak, emlékházak felszerelése érdekében négy pályázatot támogattak közel 100 ezer lej értékben. Az elnök közölte, a megyében 40 községi könyvtár létezik, ezek működővé tételéhez szeretnének hozzájárulni. A helyi közösségek biztonsága szempontjából fontos szerepük van az önkéntes tűzoltó alakulatoknak, helyi tűzoltó szertárak felújítását, felszerelését is támogatják – mondta el Tamás Sándor, s említette az iskolatáska-programot is, amelynek keretében 2013 óta közel húszezer előkészítős kisdiák kapott iskolatáskát és tanfelszerelést iskolakezdéskor egymillió lej értékben. A tanórák utáni oktatás, az after school program révén az elmúlt években tíz csoport számára közel 100 ezer lejt folyósítottak.

Az elnök kérésére Demeter Ferenc, Mikóújfalu polgármestere elmondta, náluk hogyan működik ez a program. A helyi elöljáró a legfontosabb jövőbe mutató tervként értékelte ezt, amely a megyei és helyi önkormányzat, valamint a Diakónia Alapítvány összefogásával működik délutáni oktatásként. Ennek köszönhetően náluk 48 gyereknek juttattak meleg ételt. Megható volt látni, hogy egy másodikos kislány előbb csupán a levest ette meg. Kiderült, otthon csak levest kapott, naponta egyszer. Nem tudta, mi a főétel, a második fogás. Megtanították. Különben ez a program az egyetlen esély arra, hogy vidéken ne maradjanak gyerekek nélkül az iskolák. Ott is lehet tanulni, a frissen beiktatott tanácstag és ő is Mikóújfaluban végeztek, s megállják helyüket, mondta végezetül a polgármester.

A 114-es megyei út 19 kilométer hosszúságú, Kézdiszentléleket köti össze Kézdiszentkereszten, Bélafalván, Kurtapatakon, Esztelneken, Csomortánon, Kézdialmáson át Lemhénnyel. Egyelőre a tervezési elképzelésre írnak ki pályázatot, melynek finanszírozását megnyerték. Jakab István Barna, a megyei tanács alelnöke az igényeket ismertette. Mint mondta, „okosutat” igyekeznek megvalósítani. Térfigyelő kamerákkal szerelik fel, a világítás akkor kapcsol be, ha elhalad egy autó, mérleget építenek be az úttestbe stb. Párhuzamosan bicikliút is lesz, mely kitérőt tesz a Szent Mihály-hegyi templomhoz. A munkálatokat európai uniós támogatással kívánják megvalósítani.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2021-01-29: Közélet - Hecser László:

Továbbra is bérben (Barót)

A művelődési ház és a diákdombi iskolaépület bérleti szerződése lejárt, ezért a hosszabbítás feltételeinek elfogadásáról kellett döntenie a városi tanácsnak. A szerda délutáni ülésen a képviselő-testületi tagok egyetértettek Benedek-Huszár János polgármesterrel, hogy a közbirtokossággal közép-, a katolikus egyházzal csak rövidtávon állapodjanak meg: előbbire még vélhetően sokáig szüksége lesz a városnak, ám az iskolaépületre nem, mert ha a harminc éve készülő új tanodát még idén befejezik, a jövő tanév második félévétől minden jelenleg máshol működő osztályt átköltöztethetnek oda.
2021-01-29: Belföld - :

A magyar diákoknak nehezebb

A magyar tannyelvű osztályokba íratott erdélyi elemi iskolások ötödrésze összevont osztályban tanul – állapította meg a romániai magyar iskolahálózat szerkezetét vizsgáló, tegnap közzétett elemzésében az Erdélystat.ro statisztikai portál.