A magyar diákoknak nehezebb

2021. január 29., péntek, Belföld

A magyar tannyelvű osztályokba íratott erdélyi elemi iskolások ötödrésze összevont osztályban tanul – állapította meg a romániai magyar iskolahálózat szerkezetét vizsgáló, tegnap közzétett elemzésében az Erdélystat.ro statisztikai portál.

A magyar nyelvű képzésben az alacsony diáklétszám miatt sokkal gyakoribbak az összevont osztályok, mint országos szinten. A szimultán oktatásban a tanító ugyanabban az osztályteremben egyidejűleg több korcsoportnak tart órát. A magyar elemi iskolások 21 százaléka, és az általános iskolások 9 százaléka részesül szimultán oktatásban. A jelenség a szórványban hangsúlyos: Fehér megyében a magyar elemi iskolások 61 százaléka, Beszterce-Naszód megyében 49, Hunyad és Arad megyében 36, Máramarosban 35, Temesben 33, Szebenben pedig 31 százaléka tanul összevont osztályokban.

Az elemzésben feldolgozott hivatalos adatok szerint a 2019–2020-as tanévben Románia 929 iskolájában működött magyar tannyelvű osztály, ezekben mintegy 119 ezer diák tanult. A romániai iskolák 9,5 százalékában van magyar nyelvű képzés, a magyar nyelven tanulók aránya a közoktatásban 4,9 százalékos. De oktatási szintenként különbözik: az elemi és általános iskolai képzésben 5,5 százalék, középiskolai szinten viszont csupán 3,8 százalék a magyar diákok aránya.

A magyar nyelven tanuló diákok mintegy kétharmada (65,7 százalék) kizárólag magyar nyelvű iskolákba jár, a vegyes tannyel­vű iskolákba járók aránya Szilágy, Beszterce-Naszód, Maros, Brassó és Szatmár megyékben magas. A kizárólag magyar iskolába járó diákok aránya Székelyföldön a legmagasabb (85 százalék), viszont a szórványrégiókban is jelentősnek tekinthető: Bánságban 77, Dél-Erdélyben 60, Észak-Erdélyben 57 százalék.

A magyar oktatási kínálatban számos hiányterület van az országos választékhoz képest. A magyarul tanulók alulreprezentáltak a nyelvszakos, de részben a matematika-informatika és társadalomtudományi képzésben is, a testnevelési osztályokban, a szakközépiskolai mechanika, élelmiszeripar, környezetvédelem, közgazdaságtan szakokon, illetve az egészségügyi asszisztensi, ápolói képzésben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2021-01-29: Közélet - Szekeres Attila:

Vidéki fejlesztési pályázatokat hirdetnek (Kovászna Megye Tanácsa)

Kovászna Megye Tanácsának tegnapi, a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Termében tartott, párhuzamosan online is követhető ülésén többek között kilenc vidéki fejlesztési programot hirdettek meg ismét, a Kézdiszentlélek és Lemhény közötti 114-es számú megyei út korszerűsítésének tervezése irányába tettek lépést, és igazolták egy új testületi tag mandátumát.
2021-01-29: Máról holnapra - Farkas Réka:

Román oltás, magyar oltás

Lassan egy éve küzdünk a koronavírus-járvánnyal, ám Romániában mindmáig nem sikerült elérni, hogy a nem román nemzetiségű állampolgárait is tájékoztassák anyanyelvükön.