Németország, Lengyelország és Svédország a múlt heti orosz lépésekre adott válaszintézkedésként kiutasított egy-egy orosz diplomatát tegnap. Az érintett országok külügyminisztériumainak közlése szerint a poznani orosz főkonzulátus, a berlini orosz nagykövetség, illetve a stockholmi orosz nagykövetség egy-egy munkatársát nyilvánították nemkívánatos személynek.
Az ügy előzménye, hogy az orosz külügyminisztérium pénteken az Alekszej Navalnij ellenzéki politikus támogatására megszervezett, törvényellenes tüntetésekkel összefüggésben három diplomata kiutasításáról döntött, nemkívánatos személynek nyilvánította a szentpétervári lengyel és svéd főkonzulátus és a moszkvai német nagykövetség egy-egy munkatársát. A diplomatáknak a tüntetéseken való jelenlétéről az elmúlt napok során videofelvételeket mutattak be az orosz tévécsatornákon.
Oroszország miként korábban, továbbra is érdekelt a EU-val fenntartott kapcsolatok újjáélesztésében, mondta az elnöki szóvivő. Nem mi kezdeményeztük a kapcsolatok leépítését. Abból indulunk ki, hogy a feleknek tiszteletben kell tartaniuk egymás érdekeit, és mi kategorikusan ellenezzük az egymás érdekeibe való beavatkozást és a kettős mérce alkalmazását – mondta.
Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője úgy összegezte korábbi moszkvai tárgyalásait, hogy Oroszország nem érdekelt az unióval fennálló kapcsolatai javításában. A főképviselő nem zárta ki annak lehetőségét, hogy az unió szankciókat vezessen be Oroszországgal szemben a Navalnij-ügy miatt, az emberi jogok megsértésére hivatkozva.