székelyföldi autonómiaFelfüggesztenék a népszavazás vitáját

2008. október 29., szerda, Közélet

Sikerült egységes álláspontot kialakítaniuk a székelyföldi önkormányzati vezetőknek az autonómia-népszavazás ügyé­ben. Tegnap délutáni sepsiszentgyörgyi ülésükön a ,,hét vezérből" hatan voltak jelen: a két megye elnöke, Tamás Sándor és Borboly Csaba, Ráduly Róbert, Csíkszereda, Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy RMDSZ-es, Rácz Károly, Kézdivásárhely és Mezei János, Gyergyószentmiklós MPP-s polgármestere. Elemezték a népszavazás kérdését, és arra a következtetésre jutottak, hogy mivel a kezdeményezett határozat nem tesz eleget az érvényességhez szükséges jogi követelményeknek, és a települések jelentős részében egyelőre még nem indítványozták ennek napirendre tűzését, tanácsosabb lenne elhalasztani a tervezetek vitáját.

November 11-én 12 órára tanácskozásra hívják Gyegyószentmiklósra Izsák Balázst, a Székely Nemzeti Tanács elnökét, ezen a megbeszélésen szeretnének közös, mindenki által támogatható megoldást találni a népszavazás kérdésében — hangzott el a találkozó után.

A megbeszélésen a járható útról szóló vita közben több ötlet, javaslat felmerült. Egyik ezek közül Sepsiszentgyörgy polgármesterének elképzelése, aki már tavaly nyáron felvetette Ráduly Róberttel közösen a két megye egyesítésének gondolatát. Elemezni kell a kérdést, számba venni az előnyöket és hátrányokat, csak azután érdemes dönteni — hangsúlyozta Antal Árpád. Elmondta, így létrehozható lenne egy Székelyföld nevet viselő megye, ám ez nem a történelmi Székelyföld lenne, hisz tartoznának hozzá olyan részek, amelyek nem voltak a hagyományos régió részei, és kimaradnának jelentős térségek. ,,A jelenlegi jogi keretek között ezt a folyamatot végig lehetne vinni, két megye kiírja a népszavazást, és az emberek döntenek, akarják vagy sem. Ez olyan lépés lehetne, amelynek van finalitása, és akkor megjelenhetne Románia térképén az a szó, hogy Székelyföld" — hangsúlyozta Sepsiszentgyörgy polgármestere. Leszö­gezte, az a népszavazás nem Szé­kelyföld területi autonómiájáról szólna, de egy lépéssel közelebb vihetne ahhoz. Meglátása szerint azonban az SZNT által kezdeményezett referendum sem az autonómiáról szól, hanem a közigazgatási határok módosításáról, ami ráadásul nem esik a települések hatáskörébe, hanem a megyéknek kellene erről határozniuk.

A székelyföldi önkormányzati vezetők tehát egyelőre felfüggesztenék a népszavazásról szóló határozatok megvitatását. Sepsiszentgyörgyön a csütörtöki tanácsülés napirendjén szerepel a kérdés, a polgármester halasztást javasol majd.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1326
szavazógép
2008-10-29: Közélet - x:

A következő kormány emeljen

Áprilistól emelik a tanárok fizetését, amennyiben addig napvilágot lát egy, a közalkalmazottak bérét szabályzó törvény — áll abban a sürgősségi rendeletben, amelyet tegnapi ülésén hozott a kormány. Noha a parlament által elfogadott és az államelnök által pénteken kihirdetett törvény értelmében a tanárok bérének ötvenszázalékos emelése október elsejétől lett volna esedékes, ettől a hónaptól kezdődően csupán kilenc százalékot kapnak. Călin Popescu Tăriceanu kormányfő azzal magyarázta a döntést, hogy teljesen természetellenes a még ismeretlen összetételű eljövendő kormány fizetéspolitikáját megszabni, ezt rájuk kell hagyni.
2008-10-29: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Civilek a cementgyár ellen (Barót)

A baróti városháza
Huszonhárom erdővidéki civil szervezet lépett fel egy esetlegesen felépítendő baróti cementgyár ellen. Az aláírók nyílt levéllel fordulnak az érintett helyi önkormányzatokhoz, a megyei tanácshoz és a prefektushoz, egy ilyen létesítmény környezetszennyező, emberre is ártalmas hatásait — amelynek hatásait a Baróti-medence sajátos időjárási viszonyai csak fokozzák — felsorolva elutasítják azt.