KovásznaHelyi vita az autonómiareferendum kiírása körül

2008. október 29., szerda, Közélet

A kovásznai tanács MPP-frakciója szeptember közepén a városháza titkárságán benyújtotta a Székelyföld autonómiastatútuma előterjesztéséhez szükséges referendum megtartására vonatkozó határozattervezetet, amelynek megvitatására mindeddig nem került sor.

A Székely Nemzeti Tanács szombati ünnepi és munkaülésén az Orbaiszéki Székely Tanács elnökének beszámolójából kiderült: Kovásznán a polgármester ,,nem hajlandó" napirendre tűzni a határozattervezetet. Lőrincz Zsigmond polgármestert kérdeztük erről: ,,Nem vagyok az autonómia ellen, de meg kell néznünk, miként lehet ezt az ügyet törvényes úton kivitelezni. Nem szeretném, hogy az MPP-s tanácstagok határozattervezete elbukjon, s csak egy kampánycélokat szolgáló kezdeményezés maradjon. Egyébként az MPP-s tanácstagok velem hivatalosan nem beszéltek arról, hogy milyen törvényes lehetőségeket látnak az ügy sikeres kivitelezésére. Ezt pedig meg kellett volna beszélni, mert ha a törvényes előírásokkal ellentétes határozat születik, a prefektus azt meg fogja támadni." Ferencz Botond MPP-s tanácstag, aki az Orbaiszéki Székely Tanács elnöki tisztségét is betölti, érdeklődésünkre elmondta: nem igaz, hogy nem beszéltek e kérdésről a polgármesterrel. Nem hivatalosan ugyan, de megkérdezték tőle, hogy előterjeszti-e beadványukat, mire a polgármester Ferencz szerint azt válaszolta: nem időszerű. Az Orbaiszéki Székely Tanács elnökét a város jegyzője értesítette, hogy a három MPP-s tanácstag aláírása nem elegendő egy ilyen határozattervezet közvitára bocsátására, ezért illett volna a polgármesternek felvállalnia az ügyet, hiszen éppen az RMDSZ kampányol az autonómiával — immár tizennyolc éve —, nem pedig az MPP. ,,A polgármester rosszul gondolja, hogy az autonómia ügyét kampánycélokra használjuk, tudniillik nem vagyunk kampányban, lám, Orbaiszéken jelölteket sem állítottunk az őszi parlamenti választásokra" — szögezte le Ferencz. Vasilica Enea jegyző tájékoztatott: egy ilyen határozattervezetet, amely referendum kiírásáról szól, törvényesen csak akkor lehet előterjeszteni, ha előzőleg közvitára bocsátották. Ehhez pedig a tisztségben levő tanácstagok egyharmadának támogatása szükséges. ,,Nálunk hat tanácstag aláírásával kellett volna előterjeszteni a határozattervezetet. Ha e támogatás nincs meg, akkor a kérdést nem bocsáthatom közvitára, mert azt jelentené, hogy én vagyok a kezdeményező. Ez esetben az ügyet csak úgy lehetne napirendre tűzni, ha a polgármester lenne a kezdeményező, és akkor is alaposan meg kellene vizsgálnunk annak törvényes vetületét" — mondta a jegyző.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 510
szavazógép
2008-10-29: Belföld - Demeter J. Ildikó:

Belföldi hírek

Băsescu becsületességről beszélt
Az oktatási rendszer reformjának elsődlegesnek kell lennie Romániában, mert a nemzetközi felmérések szerint a hanyatlás folyamatos. Történtek ugyan infrastrukturális beruházások, de a tanárokra vonatkozóan nincs változás, az alacsony fizetések elijesztik a jól felkészült fiatalokat a pályától — jelentette ki tegnapi, szokatlanul ünnepélyes nyilatkozatában Traian Băsescu államelnök, kiemelve, hogy a pedagógusok ötvenszázalékos béremelésére vonatkozó törvény aláírásával ezen a megalázó, a tanügyiek és az ország számára is hátrányos helyzeten kívánt változtatni.
2008-10-29: Közélet - Iochom István:

A hatolykai fürdőnél kiöntötték az alapot

A szentkatolnai önkormányzat évek óta próbálkozott pályázni a hatolykai gyógyfürdő felújítására, sikertelenül. A községháza elkészíttette a majdani hatolykai fürdő és mofetta tervét — tudtuk meg Tusa Levente polgármestertől, aki azt is elmondta, hogy úgy döntöttek, nem várnak tovább, önerőből nekifognak a beruházási munkálatnak.