Egy jó szóért adják Székelyföld édes ízeit

2021. március 3., szerda, Közélet

Témához illő helyszínen, a sepsiszentgyörgyi Ária cukrászdában mutatták be tegnap délelőtt a népszerű kürtőskalács-fesztivál szakmai zsűrije által összeállított igényes kiadványt. Az Édes ízek Székelyföldről című, gazdagon illusztrált kötet a zsűritagok kedvelt süteményeinek gyűjteménye – van köztük gyermekkori emlékeket idéző, és a ma ízlésvilágához igazított leírás, de számos hagyományos, a székelyföldi családi ünnepeket megkoronázó recept is. A Rákóczi Szövetség és a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület közös kiadásában, a megyei önkormányzat támogatásával a kötet tízezer példányban jelent meg, és mint az a tájékoztatón is elhangzott, ára mindössze egy jó szó.

Önálló, édességek vagy sütemények leírásit összegyűjtő könyv viszonylag kevés jelent meg Erdélyben, ezért is nagy felelősség hasonló kiadványt életre hívni különösen olyan elődök után, mint Bornemissza Anna, akinek 1680-ból fennmaradt szakácskönyve egyik fejezete „mindenféle tortákrul, lepényekrűl s bélesekrűl” szól – vázolta a bemutatón Tamás Sándor. Kovászna megye tanácsának elnöke felidézte azt is, az első cukrászreceptes könyvet Apor Péter lánya, Apor Zsuzsanna írta 1727-ben, és azóta több, az erdélyi konyhát és süteményeit népszerűsítő könyv jelent meg, Szilvássy Carola, Zathureczkyné Zelch Manci, Mann Endre vagy Kövi Pál munkája nyomán.

Az Édes ízek Székelyföldről kiadvány hiánypótló és egyben egyedi is, hiszen a kürtőskalács-fesztivál zsűrijének tagjai osztják meg benne legkedvesebb édességreceptjeiket oly módon, hogy a leírások, hasznos tanácsok alapján azokat bárki elkészítheti otthonában. Jánossy Alíz gyergyószentmiklósi gasztronómiai újságíró, Szász Elemér székelyudvarhelyi gasztroblogger, Farkas Ferenc sepsiszentgyörgyi cukrászmester, Kabai János, az egrestői Eldi pékség termelési igazgatója, Szőcs Ilona, a csernátoni Malomkert Turisztikai Központ vezetője és Bocskor István csíkszentmártoni pékmester elődeiktől örökölt vagy saját fejlesztésű sütemények leírásai mellett tulajdonképpen ízekről, emlékekről is mesélnek. A kötet külön fejezetet szentel a legismertebb székelyföldi édességnek, a kürtőskalácsnak – a szerkesztők egyébként mindannyian közlik saját kürtősreceptjüket is. A kiadványban szereplő édességek nagy részét tavaly nyáron, a csernátoni Malomkert Panzióban készítették el, itt fényképezte, filmezte a kötet anyagát a szerkesztői csapat.

A mai müzliszelethez hasonló dalauzi történetéről Jánossy Alíz mesélt a tegnapi bemutatón, Farkas Ferenc a gyermekkorából hozott és a szakmájához kötődő receptekről beszélt, Szőcs Ilona pedig azt hangsúlyozta, minden általa közölt és gyermekkora élményeit őrző recept által örömet kíván szerezni. Bocskor János arra hívta fel a figyelmet, a kürtőskalács-fesztivál hozadékaként azt tapasztalják, egyre több kürtőskészítő számára fontos, hogy minőségi alapanyagokat használjanak, s arra biztatott, bátran használjunk margarin helyett vajat, olaj helyett pedig zsírt édességeink elkészítésekor.

Tamás Sándor kiemelte, a kiadvány célja kettős: szeretnék újra elhelyezni a székelyföldi konyhát a világ gasztrotérképén, ugyanakkor a turisztikában is hasznosítható piacot nyitni, látogatókat csábítani a térségbe, hogy Háromszék egyfajta gasztroturisztikai mágnessé váljék – fogalmazott.

A kiadvány március nyolcadikán 13 háromszéki cukrászdában lesz elérhető, ahol a megvásárolt sütemények mellé ajándékként kapják meg a hölgyek, de különféle rendezvényeken is terjesztik és bemutatják.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1251
szavazógép
2021-03-03: Kármentő - Nagy B. Sándor:

Gondolatok a könyvtárban

Csupa izgalmas kezdeményezéssel rukkol elő a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár. A Szívből jövő könyvajándék nevű, jelenleg is zajló programjuk február 14-éhez, a könyvajándékozás nemzetközi napjához kapcsolódik, és az a célja, hogy könyveket adományozzanak szociálisan hátrányos helyzetű háromszéki gyermekeknek és gyermekcsoportoknak. Ennek érdekében már január végétől könyvgyűjtési akciót hirdettek, miután felvették a kapcsolatot azokkal a szervezetekkel, intézményekkel, melyek gyermekeket érintő szociális tevékenységet folytatnak a megyében, és segítségükkel feltérképezték, hogy kiknek lehetne adományozni.
2021-03-03: Közélet - Hecser László:

Mi lesz az erdővidéki vashidakkal?

Tavasszal Erdővidéket érintő jelentős útfejlesztés veszi kezdetét, annak során pedig a nagyajtai és a vargyasi vashidak helyett újakat építenek. A lebontott, száz évnél is idősebb átkelőket a tulajdonos, Kovászna Megye Tanácsa kész a helyi önkormányzatoknak ajándékozni, hogy máshol felállítva hasznosíthassák, ám kérdéses, azoknak lesz-e pénzük terveik megvalósítására.