Mi lesz az erdővidéki vashidakkal?

2021. március 3., szerda, Közélet

Tavasszal Erdővidéket érintő jelentős útfejlesztés veszi kezdetét, annak során pedig a nagyajtai és a vargyasi vashidak helyett újakat építenek. A lebontott, száz évnél is idősebb átkelőket a tulajdonos, Kovászna Megye Tanácsa kész a helyi önkormányzatoknak ajándékozni, hogy máshol felállítva hasznosíthassák, ám kérdéses, azoknak lesz-e pénzük terveik megvalósítására.

  • Helybéli látványosságként éltetnék tovább a vargyasi vashidat. Fotó: Sütő István
    Helybéli látványosságként éltetnék tovább a vargyasi vashidat. Fotó: Sütő István

A közbeszédben felkapott sajtóhír mára már anekdotaként rögzült: a nagyajtai híd építője, egy bécsi cég bő tíz éve hivatalos úton tudatta a helyi polgármesteri hivatallal, hogy az építéskor vállalt száz év jótállási idő lejárt, és ők további felelősséggel nem tartoznak...

A levél kézhezvétele óta eltelt időszakban aztán az építmény csak akkor került szóba, ha használói panaszkodtak állapotára, vagy tulajdonosai a fejüket csóválva nyilatkozták, nem tudják, honnan lesz pénz a javítására.

A megyei önkormányzat jóformán napra pontosan négy éve határozta el, hogy Nagyajtán új hidat építenek, s elvi döntés született arról is, hogy a régit felajánlják a községnek, keressen helyet számára, és használja gyaloghídként.

Bihari Edömér polgármester lapunknak elmondta, szeretnék megőrizni a hidat, ám a pénzt a pillérek felállítására még nem tudja, honnan fogják előteremteni. „Azt szeretnénk, ha a számunkra ipartörténeti emlékként is fontos híd 2022-ben a református templom mellett kialakított parkhoz kerülne, ahol az Ajta patakán túli terület lenne megközelíthető általa, azaz bővülne a közkedvelt park. Azt viszont még nem tudom, hogy mindezt miből valósíthatjuk meg, ugyanis nem filléres összegről van szó” – mondotta az elöljáró.

Vargyason nem rendeltetésének megfelelően, hanem inkább látványosságként, illetve színpadként hasznosítanák újra a bő százéves szerkezetet. Imets Lajos polgármester elmondása szerint a híd újbóli felállítása legkevesebb 1,2 millió lejbe kerülne a községnek, de akár 1,8 milliót is elvihetne – és csak gyaloghídként lenne használható. Legyen a két összeg közül bármelyik, azt nem engedhetik meg maguknak: talán háromévi spórlás tenné lehetővé, hogy ezt az egyetlen beruházást elvégezzék, az pedig egész egyszerűen nem éri meg

 „Szeretjük ezt a hidat, ezért is örvendek, hogy az új hasonlítani fog rá – ívei nem annyira kerekek, hanem kicsit szögletesebbek lesznek –, de csak úgy menthető meg, ha nem hídként fogjuk használni, ugyanis nem a szegecselése lesz megbontva, hanem darabokra vágják. Viszont jóval kevesebbe kerülne, hogy a Selyemkert végében található kis tóhoz pilléreket építsünk, és daruk segítségével oda felállítsuk, s mondjuk, mint színpad használjuk” – nyilatkozta Imets Lajos.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2021-03-03: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Egy jó szóért adják Székelyföld édes ízeit

Témához illő helyszínen, a sepsiszentgyörgyi Ária cukrászdában mutatták be tegnap délelőtt a népszerű kürtőskalács-fesztivál szakmai zsűrije által összeállított igényes kiadványt. Az Édes ízek Székelyföldről című, gazdagon illusztrált kötet a zsűritagok kedvelt süteményeinek gyűjteménye – van köztük gyermekkori emlékeket idéző, és a ma ízlésvilágához igazított leírás, de számos hagyományos, a székelyföldi családi ünnepeket megkoronázó recept is. A Rákóczi Szövetség és a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület közös kiadásában, a megyei önkormányzat támogatásával a kötet tízezer példányban jelent meg, és mint az a tájékoztatón is elhangzott, ára mindössze egy jó szó.
2021-03-03: Közélet - Iochom István:

Itthon maradna a fiatalok többsége (Felső-Háromszék)

A kézdivásárhelyi fiatalok jelentős része itthon képzeli el jövőjét, és fontos számukra a család, a gyermekvállalás – egyebek mellett ez derül ki abból a felmérésből, amelyet a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet kezdeményezett.