Hírsaláta

2021. március 3., szerda, Belföld

LEBUKOTT JOGHALLGATÓK. Kizárják azt a 45 elsőéves diákot, akiket csaláson értek a februári online vizsgáztatás során – jelentette be tegnap a Bukaresti Egyetem rektora, Marian Preda. Az elsőéves hallgatók a jogi karra jártak, ami a rektor szerint még inkább súlyosbítja a vétküket, hiszen belőlük lettek volna a jövő ügyvédei, bírói.

Az egyetemi vezető kifejtette: a jogi kar kari tanácsának nagy többséggel meghozott döntése volt a kizárás, melyet ő helyben hagyott. Leszögezte: a csalásra nem lehet más válasz csak a kizárás. Preda arról is beszélt, hogy komoly gondok vannak a hazai felsőoktatásban, ide tartozik a „tömegoktatásra” való áttérés, a „diplomagyárak” megjelenése, valamint a színvonalas egyetemek alulfinanszírozottsága. Felhívást intézett ugyanakkor egyetemi kollégáihoz, de a diáksághoz is, hogy közösen próbáljanak tenni az egyetemi oktatás színvonalának javítása érdekében. Az edupedu.ro szerint a 45 elsőéves joghallgató a Whatsapp applikáció segítségével csalt a vizsgákon. Két csoportba oszlottak, és az egyik csoport kikereste a helyes válaszokat az épp online vizsgázók számára. Emellett kis oktatóvideókat is készítettek azzal kapcsolatban, hogy pl. miként kell állítani a képernyőt, hogy hozzá tudjanak férni az „inspirációs forráshoz”. (Transindex)

KÉSZÜLHETNEK A VIZSGÁKRA. Megjelentek az országos képességfelmérő és az érettségi vizsgákat előkészítő tesztek. Ez már a második tesztcsomag, amelyet az Oktatásügyi Minisztérium bocsát a gimnáziumi, középiskolai és szakközépiskolai végzősök rendelkezésére. A nyolcadik és tizenkettedik osztályosok számára márciusban kezdődnek a próba-képességvizsgák, illetve próbaérettségi vizsgák. A tanügyi tárca májusig hetente bocsát ki újabb tesztcsomagot, amely bevezeti a végzősöket a képesség- és érettségi vizsgák új típusú rendszerébe. A világjárvány miatti online tanulás és ezzel együtt a tananyagkiesés figyelembevételével készülnek az új tesztek. A kritériumrendszer már megjelent a Hivatalos Közlönyben – ismertette a szaktárca. A gimnáziumi végzősök esetében a hetedik osztály második félévének tananyagára építik az új felmérést. A tulajdonképpeni képességfelmérőkre június 22-e és 25-e között kerül sor. (Marosvásárheli Rádió)

MÉLYREPÜLÉSBEN A TURIZMUS. Januárban csaknem 44 százalékkal, 884 ezerre csökkent Romániában a vendégéjszakák száma a tavalyi év első hónapjához mérten – közölte kedden az országos statisztikai intézet. A belföldi turisták által eltöltött vendégéjszakák száma 35,4 százalékkal, 839 ezerre csökkent, míg a külföldieké 83,9 százalékkal, 44 ezerre apadt. A kereskedelmi szálláshelyekre érkezett turisták száma 39,6 százalékkal, 480 900-ra mérséklődött, ebből 461 700-at a belföldi vendégek tettek ki, akiknek száma 31 százalékkal maradt el a tavaly januáritól.  (MTI)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2021-03-03: Belföld - :

Megszavazták az idei költségvetést

Módosítások nélkül jóváhagyta a parlament együttes ülése tegnap a Florin Cîţu liberális miniszterelnök vezette koalíciós kormány idei központi költségvetését. A szociáldemokrata ellenzék által beterjesztett több mint 3500 módosító indítvány mindegyikét elutasította a jobbközép parlamenti többség.
2021-03-03: Máról holnapra - Demeter J. Ildikó:

Gyenge előadás volt

Érdemleges vita és módosítások nélkül, de annál nagyobb zajjal, sok személyeskedéssel fogadta el az idei költségvetést a parlament. Megszokhattuk már, hogy az ország legfelsőbb intézményében útszéli hangnemben, civakodva, ripacskodva tárgyalják a legfontosabb ügyeket is, mégis mindig kiábrándító ezzel szembesülni. 1753 óta, a természettudományos munkásságáért grófi címmel kitüntetett Georges-Louis Leclerc de Buffon akadémiai székfoglalójából tudjuk, hogy „a stílus maga az ember”, és a román törvényhozás tagjainak igen nagy hányada állít ki rendszeresen rossz bizonyítványt a modoráról, azaz magáról. Még az „európai elkötelezettségű” pártok tagjai is. Elhihető erről a társaságról, hogy jó törvényeket hoz?