A déli harangszóval kezdődött meg tegnap Barátoson a március 15-i ünnepség. A résztvevők az Erzsébet kertben, a magyar és székely zászlókkal díszített hősök emlékműve köré gyülekeztek, szép számban, habár senki nem „toborozta” az ünneplőket. A községben fontosnak gondolták, hogy az ünnepet a napján, azaz 15-én tartsák meg. Nem lehet kompromisszumot kötni, ha 15-én van a napja, akkor tartjuk – mondta érdeklődésünkre Tánczos Szabolcs polgármester. Ennek jegyében tegnap a község két másik településén, Orbaiteleken és Pákéban is megemlékezést szerveztek.
Az Erzsébet kertben tartott ünnepségen a déli harangszót követően Szőcs Endre parókus lelkipásztor szólt az egybegyűltekhez. Mondandóját három igéhez: Máthé evangéliuma 15. részének 24. verséhez, Lukács evangéliuma 19. részének 41. verséhez és János evangéliuma 15. részének harmadik verséhez kötötte. A magyar református lelkipásztorok március 15-én Istennek üzenetét úgy közvetítik a hívek számára, hogy az nemcsak testi-lelki épségüket erősítse meg, hanem az 1848-as forradalom és szabadságharc idején történt dolgokra is reflektáljanak. Azzal együtt mutassanak rá Istennek számunkra írt üzenetére – mondta. Nem a szabadságról beszél, hanem három fontos fogalomról, amely ezzel együtt mind a szabadságharcosoknak, mind nekünk nagyon lényeges. Ezek a fogalmak Krisztus életéből merítenek, és a szabadságharc magyar résztvevői számára is rendkívüli értékek voltak. Ez a három fogalom pedig nem más, mint a nemzettudat, a hazaszeretet és az önfeláldozás.
„Három olyan érték, amelyekről bő másfél évszázaddal ezelőtt még tudták, hogy mit jelentenek. Ma már nem igazán tudunk velük sokat kezdeni, csak akkor, ha a Szentírás alapján tájékozódunk, úgy, ahogyan a márciusi ifjak is tették, amikor elindították a forradalmat” – emelte ki. „Adja Isten, hogy mi is Krisztus példáját szem előtt tartva felfedezzük ismét, mit jelent a nemzettudat, mit jelent a hazaszeretet, mit jelent az önfeláldozás” – összegzett a lelkész.
Ezt követően a barátosi Bibó József Általános Iskola tanulóinak egy csoportja zenés-verses műsorral lépett fel. A gitárosok oktatását Szőcs Endre lelkész vállalta, a műsor előkészítése Tánczos Emília érdeme. Az előadást követően a magyar és a székely himnuszt énekelték a jelenlévők, ezzel fejeződött be a rövid ünnepség.