Borboly Csaba: Meg kell előzni az ember-medve konfliktust

2021. április 14., szerda, Közélet

„Románia 2016-ban egy teljességgel elhibázott döntést hozott, amikor úgy határozott, hogy többé egyáltalán nem avatkozik be a medveállomány alakulásába” – jelentette ki Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter, aki szerint előre látható volt, hogy ez a hozzáállás a medvepopuláció lassú, de biztos növekedéséhez fog vezetni. Borboly Csabát, Hargita Megye Tanácsának elnökét arra kértük a minap, hogy fejtse ki véleményét a medveügyben.

  • Iochom Zsolt archív felvétele
    Iochom Zsolt archív felvétele

Romániában a szakemberek mintegy hétezerre becsülik a medvék számát, ebből 2100 egyed él Hargita megyében. Az elmúlt öt évben csak Hargita megyében 1120 háziállatban tettek kárt, 54 személy szorult kórházi kezelésre és hét halálos áldozata volt a medvetámadásoknak. Idén március 20-án már megvolt az esztendő első medvetámadása a Hargita megyei Énlakán, ahol egy nagyvad kar-, hasi és csípőtájéki sérüléseket okozott egy hatvanegy éves férfinak.

A brüsszeli Petíciós Bizottság (PETI) február 24-i ülésén tárgyalta a megnövekedett medvepopulációval kapcsolatos petíciót, amelyet a három székelyföldi megye tanácselnöke – Hargita megyéből Borboly Csaba, Kovászna megyéből Tamás Sándor és Maros megyéből Péter Ferenc –, továbbá Gabor Alexandru Adrian, a Brassó megyei közgyűlés alelnöke, illetve Fehér és Szeben megye képviselői kezdeményeztek. A beadványban a medve-ember konfliktusok által leginkább érintett romániai megyék elöljárói azt kérték a brüsszeli vezetéstől, hogy az Európai Parlament gyakoroljon nyomást a medveprobléma megoldása érdekében a román kormányra.

Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke érdeklődésünkre elmondta: teljes mértékben egyetért Tánczos Barna miniszterrel abban, hogy hat évvel ezelőtt a Cioloș-kormány teljesen elhibázott döntést hozott a nagyvaddal való gazdálkodás terén. Romániában ugyanis a többi európai országtól eltérő helyzet áll fenn. Másutt a medvéket kilőtték, alig van belőlük esetleg néhány szabadon élő példány, és érdekes módon, mégis tizenhat ország írásban jelezte, nem tart igényt romániai medvére. Nálunk már az elviselhetőség felett van a medveügy, hiszen túlszaporulat van, s nem a védettségre kellene fektetni a fő hangsúlyt, hanem a tudatos vadgazdálkodásra. A természeti sokszínűség érdekében is szükség van a beavatkozásra, és meg kell előzni az ember-medve konfliktust is.

A nagyvad igazán addig képvisel értéket – hangsúlyozta Borboly Csaba –, amíg mi tiszteljük ezt az állatot és nem bántjuk, hiszen tőlünk nyugatra, ha felbukkan egy medve, máris veszik a fegyvert, és azonnal végeznek vele. Nálunk nincs ilyesmiről szó, mi becsüljük és szeretjük a medvét, együtt tudunk vele élni, ellenben az utóbbi időben, főleg a Cioloș-kormány téves intézkedései miatt túlszaporodott a nagyvad-populáció. Ne Bukarestből mondják meg nekünk, hogyan éljünk együtt a medvével! Hargita megyében kutatókkal, biológusokkal, környezetvédelmi szakemberekkel, állatvédő szervezetekkel, erdő- és háziállat-tulajdonosokkal széles körű konszenzust tudtunk kialakítani, amit elfogadott, tudomásul vett és dicsért az Európai Unió régióbizottsága is, mely szerint igenis, hozzáállás-változtatásra van szükség ebben az országban, ahol a struccpolitika volt eddig divatban. Én bízom abban, hogy a jelenlegi helyzet változni fog, hiszen csak Hargita megyében ötször nagyobb a medveállomány, mint amit szakértői vélemények alapján elbírna ez a kistérség.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2021-04-14: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Kórház és iskola

Egészségügy és oktatás. A koronavírus-járvány jelenkori társadalmunk számos olyan problémáját felszínre hozta, amelyek ugyan eddig is megvoltak, nem is feltétlenül elrejtve, csak épp megoldásuk nem foglalkoztatta különösebben a döntéshozókat. Ugyanakkor soha ennyire világosan nem látszott még, mint most, hogy fejlett, betegközpontú egészségügyi rendszer és minden társadalmi réteg számára könnyen hozzáférhető, korunk valóságához igazodó, hatékony oktatás nélkül nincs életerős, válsághelyzettel megbirkózni képes ország.
2021-04-14: Közélet - Hecser László:

Öt vargyasi házi elkülönítésben

A közegészségügyi igazgatóság adatai szerint Vargyason is négy ezrelék felett van a 14 napra ezer lakos után számolt fertőzöttségi ráta (a mutató tegnapi értéke 4,01). Az első beteget november közepén vették nyilvántartásba, az azóta eltelt időszakban egy 70 esztendős nő és egy 53 éves férfi lett a koronavírus-fertőzés áldozata. Védőoltásra közel negyvenen regisztráltak, többen már mindkét dózist megkapták.