Így igaz

2008. november 3., hétfő, Sport

,,Tisztelt Szerkesztő Úr! Október 27. óta egy nagy kérdés ismétlődik meg gyakran baráti körömben: Mikor állítanak emléktáblát a világ és Európa-bajnokoknak, érmeseknek, a bajnokságokon részt vevőknek? Minden bizonnyal ők is megérdemelnék. S hogy nem tévedek, nem tévedünk, nagyon szépen kérem, igazoljon minket. Ha csak egy mód is van rá, közölje a világ és Európa-bajnokságok minket érintő éremtáblázatait. Köszönöm, köszönjük. Tisztelettel: Csomor Sámuel"

Így igaz. Mind a világ-, mind az Európa-bajnokságokon győztes, érmes és részt vevő háromszéki sportolók megérdemlik az emléktáblát! Hinni merem, hogy olimpiásainkhoz hasonlóan az ő nevük is táblára kerül, hogy emlékeztessenek, s követendő példaként álljanak fiatal, tehetséges sportolóink előtt. Az idő kérdése csupán, hogy mikor. Ezek után pedig álljanak itt a kért éremtáblázatok.

A világbajnokságokon 16-an, az Európa-bajnokságokon 14-en szereztek tíz, illetve nyolc sportágban valamilyen érmet. A világbajnokságokon legeredményesebbeknek a kézilabdázók bizonyultak, a kontinensviadalokon a tornász Szabó Katalin a zászlóvivő az egymaga nyert nyolc aranyérmével.

A világbajnokságok mérlege: 16 arany-, 13 ezüst-, 10 bronzérem.

A legszorgalmasabb egyéni éremgyűjtők:

Nagy Irén kézilabdázó — 3 aranyérem

Ugron Jozefina kézilabdázó — 3 aranyérem

Kicsid Gábor kézilabdázó — 3 aranyérem

Szabó Katalin tornász — 2 arany-, 6 ezüst-, 2 bronzérem

Radó Ilona kézilabdázó — 2 aranyérem

Borbáth Henrik karatéka — 1 arany-, 1 ezüstérem

Seregély Tibor birkózó — 1 aranyérem

Vass László Hunor karatéka — 1 aranyérem

Derzsi Eduárd röplabdázó — 2 ezüst-, 2 bronzérem

Korodi Mária asztaliteniszező — 1 ezüst-, 1 bronzérem.

Az Európa-bajnokságok mérlege: 13 arany-, 9 ezüst-, 10 bronzérem.

A legszorgalmasabb egyéni éremgyűjtők:

Szabó Katalin tornász — 8 arany-, 10 ezüst-, 4 bronzérem

Oláh Éva sportlövő — 2 arany-, 2 bronzérem

Préda Csaba karatéka — 1 arany-, 1 ezüstérem

Derzsi Ede röplabdázó — 1 arany-, 2 bronzérem

Ilyés Csaba modellező — 1 aranyérem.

A világversenyeken — olimpia, világbajnokság, Európa-bajnokság — legeredményesebben szerepelt háromszékiek:

Szabó Katalin tornász — 14 arany-, 10 ezüst-, 4 bronzérem

Kicsid Gábor kézilabdázó — 3 arany-, 1 ezüst-, 1 bronzérem

Nagy Irén kézilabdázó — 3 aranyérem

Ugron Jozefina kézilabdázó — 3 aranyérem

Oláh Éva sportlövő — 2 arany-, 2 bronzérem

Radó Ilona kézilabdázó — 2 aranyérem...

És akkor még nem említettük a Főiskolai Világbajnokságok érmeseit, a Balkán- és az országos bajnokságok dobogósait, a különböző Európa-kupák díjazottait, a válogatottjainkat. Nagyon sokan vannak.

És sportcsarnokunk (Kézdivásárhelyen), sporttermeink, stadionjaink is vannak — névtelenül. Miért? Nem szégyen emléktáblát avatni, kopjafát állítani — mint Kisborosnyón például —, s így emlékezni, így tisztelni legjobb sportolóinkat. Sőt, továbbmegyek: megérdemelnének egy sportmúzeumot is! Hogy ne csak akkor emlékezzünk rájuk, amikor választási kampány van, hanem mindig, amikor betérünk a múzeumba.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1260
szavazógép
2008-11-03: Sport - Áros Károly:

Egymásra találás

A gyerekek világából szakították ki korán, hatéves korában, így aztán nem babázhatott, nem ringathatta álomba rongybabáit, nem gyúrhatott, nem süthetett homokból pogácsát, nem hallgathatott édes anyanyelvén gyerekmeséket, nem dughatta össze fejét nap mint nap játszótársaival, hogy elmesélje az otthon, a szomszédban hallott meséket... Egyszerűen nem volt gyermekkora. Mert a tornaszereken, a tornaszerek között nem játszottak ő s a hozzá hasonló gyerekek. Ott szenvedésről, sok ezer verejtékcseppről szólt a történet.
2008-11-03: Sport - Áros Károly:

Adrian Bucur (Olimpiásunk)

Marosszentgyörgyön született 1985. április 26-án. A hetedik évét taposta, amikor beíratták a marosvásárhelyi 9-es számú iskola sporttornakörébe. Első edzője Oláh János. A két sportember kapcsolata virágzónak bizonyult, hiszen a kis Adrian évről évre szinte hétmérföldes csizmával kezdte taposni tornászpályafutásának csúcs felé haladó lépcsőit, valamennyi kategóriában szorgalmasan gyűjtögette a különböző bajnoki érmeket. Nem véletlen tehát, hogy tizennégy évesen behívták az országos ifjúsági válogatott keretbe. 1999-et írtak ekkor a naptárak. Egy évvel később edzőjével együtt ,,átigazolt" a Sepsiszentgyörgyi MSC-hez.