A járvány kezdetén az volt a legnagyobb kihívás, hogy nem tudták, mire készüljenek, miből lesz a legnagyobb szükség, és abból mennyit kell eljuttatni a különböző lakossági kategóriákhoz – szögezi le Pap Adolf, a Kovászna Megyei Vöröskereszt igazgatója, akit arról kérdeztünk: milyen új feladatokat kellett megoldania a szervezetnek a több mint egy éve tartó koronavírus-járvány alatt.
Mivel a vészhelyzeti tartalékban négyezer védőmaszkkal rendelkeztek, szinte elsőként tudtak segíteni e tekintetben a kórházaknak és különböző intézményeknek. Majd a sepsiszentgyörgyi önkormányzat felkérésére a háromszéki Vöröskereszt irányításával fogtak össze a helyi civil szervezetek a bevásárlási segélyakcióban, a korlátozott kijárás időszakában az egyedül élőknek házhoz szállítottak alapélelmiszereket. Időközben arra is volt példa, hogy egy idős személyt hivatali ügyintézésre szállítottak bizonyos intézményhez, de macskaeledelt vagy rovarirtót is kellett vásárolniuk és kiszállítaniuk a karanténban lévőknek.
Hagyományos évi elsősegélyversenyüket nem tudták megtartani, de a képzések nem szűntek meg, az elméletet online tanítják, a gyakorlatra kiscsoportos tevékenységek révén kerül sor. Elmaradt a hátrányos helyzetű gyermekek nyári tábora, a város nem tartott Szent György Napokat, ez az összegyűlt adományokon érződött leginkább, de falunapok és más események sem voltak, ahol a Vöröskereszt elsősegélynyújtást biztosíthatott volna.
Az otthoni betegápolásban kevés kiesés volt, hisz csak azok léptek vissza, akiknek hozzátartozóik otthoni munkára tértek át és tudták vállalni beteg családtagjuk gondozását. Sepsiszentgyörgyön és Bölönben, valamint újabban Kézdivásárhelyen is népszerű ez a segélyezési program. Az ápolókat rendszeresen tesztelték, mindenki saját otthonából ment ápoltjaihoz, így nem állt fenn a fertőzés hordozásának lehetősége – mondta Pap Adolf.
Május 8., a Vöröskereszt és Vörös Félhold világnapja alkalmából a Kovászna Megyei Vöröskereszt Opra Szende vezette önkéntesei a Sepsiszentgyörgyhöz tartozó Szépmezőn frissen alakult Vöröskereszt-alegység családjainak osztottak szét védőmaszkokat, de a megyeközpont parkjában sétálókat is megajándékozták arcvédőkkel.
Pap Adolf lapunknak azt mondta, sok helyi cég kérés nélkül ajánlott támogatást az elmúlt időszakban. A sepsiszentgyörgyi Rotary Klub által vásárolt és a Vöröskeresztnek átadott oxigénkoncentrációs gépek nagyon sok embernek segítenek a koronavírus-betegségből való felépülésben, a húsz eszköz állandóan forgalomban van, de a legkisebb adomány is jó helyre került, oda, ahol a legnagyobb szükség van rá – mondotta. Mindenkinek köszönik az önzetlen támogatást, amivel embertársaikon segítettek, hisz minden adománnyal úgy gazdálkodtak, hogy az a leginkább szükségben lévőknek vagy átmeneti segítségre szorulóknak jelentsen kiutat a nehézségből – mondta Pap Adolf.