Hazai pályán, Rigában szeretné megszerezni történelmi első érmét a lett jégkorong-válogatott a ma rajtoló és június 6-án záruló világbajnokságon. Finnország címvédőként utazik a tornára, a két évvel ezelőtti döntőben Kanada felett diadalmaskodott.
Bob Hartley szövetségi kapitány együttese ugyan a koronavírus-járvány miatt nem élvezheti a helyszínen a szurkolók támogatását, ennek ellenére erősen fogadkozik, hogy bekerülhet a legjobbak közé, és akár dobogóra is állhat. A házigazdák mellett szól, hogy a „nagy hatos” – Oroszország, Svédország, Csehország, Kanada, Egyesült Államok, Finnország – világsztárjai nélkül lép jégre, ráadásul az észak-amerikai profi liga, az NHL rájátszása csak a hétvégén kezdődött meg, és a járványidőszakban az eddiginél sokkal nehezebben lehet utazni, csatlakozni a vb-keretekhez, így menet közben is aligha várható komoly erősítés.
A lettek egyedül rendezik a világbajnokságot, miután a nemzetközi szövetség (IIHF) januárban elvette a társrendezői jogot a fehéroroszoktól azt követően, hogy az IIHF vezetőtestülete, független szakértőkkel kiegészülve átvizsgálta a fehérorosz helyzetet mind politikai szempontból, mind a koronavírus-járvány miatt fellépő utazási, szervezési nehézségeket illetően. Ezek alapján a döntéshozók nem látták biztosítottnak a vb összes résztvevőjének biztonságát. Két jelentős támogató, a főszponzor Škoda, valamint a Nivea is bejelentette akkor, hogy pénzügyileg nem támogatja a vb megrendezését, ha Minszkben lesznek mérkőzések. Ezért a fehérorosz válogatott egészen biztosan „dacból” is játszani fog, és szeretné bebizonyítani, hogy képes a sztárok nélküli elit csapatokkal felvenni a versenyt.
A két nyolcas csoportból a négy-négy legjobb jut a negyeddöntőbe. Mivel az alsóbb osztályok – a magyarokat felvonultató divízió I/A – tornáját a járvány miatt nem rendezik meg idén sem, így nem lesz kieső és feljutó sem. Az örökrangsorban az oroszok – a jogelőd szovjetekkel közösen – eddig összesen 27 aranyérmet nyertek, míg Kanada 26 elsőséggel a második.
A csoportbeosztás: * A-csoport: Oroszország, Csehország, Svédország, Svájc, Fehéroroszország, Szlovákia, Dánia, Nagy-Britannia * B-csoport: Kanada, Finnország, Egyesült Államok, Lettország, Németország, Norvégia, Kazahsztán, Olaszország.