Most, hogy a koronavírus-járvány harmadik hulláma lecsengőben Európában, egyre erősebb az igény, hogy mielőbb visszatérhessünk régi életünkhöz, szabadon találkozhassunk, különféle rendezvényeken vehessünk részt, utazhassunk más országokba. Hiába azonban az egyre laposodó járványgörbék, az országonként eltérő mértékben ugyan, de mindenütt növekvő átoltottság, a szabad mozgás továbbra is meglehetősen körülményes még az Európai Unión belül is.
Az utazás, a határátlépés egységes szabályait rögzítő uniós vakcinaútlevélről a múlt héten született egyezség, jó esetben júliusban lehet majd alkalmazni. Addig marad a bizonytalanság, az alapos tájékozódás kényszere a célországban érvényben levő, napról napra változó szabályokról, esetenként a kötelező tesztelés, netán a karantén. Megoldást jelenthetnek még a kétoldalú megállapodások, amivel Magyarország próbálkozik, összességében azonban az európai összkép egyelőre inkább zavarosnak nevezhető, az Európai Unió egyik alapértéke, a szabad mozgáshoz való jog több mint egy évvel a koronavírus-járvány kitörése óta is jelentősen csorbul.
Sokadik olyan probléma ez, amit az Európai Uniónak nem sikerül kellően gyorsan és hatékonyan megoldania: az elmúlt bő évtizedben jóformán minden komolyabb válság kezelésében ugyanezt tapasztaltuk kezdve a 2008–2010-es pénzügyi-gazdasági krízistől a migrációs kihívásokon át a koronavírus-járványig. Valahányszor nagy a baj, rendre megosztottnak, erőtlennek bizonyul az Európai Unió, melynek egységét a tagállamok közötti esetenként érthető nézeteltéréseken túl olykor saját intézményei – az Európai Bizottság, az Európai Parlament – is bomlasztani tűnnek. Miután tavaly, a pandémia kezdetén nem sikerült összehangolni a járvány elleni intézkedéseket, majd az egységes vakcinabeszerzés visszásságai miatt alapos késést szenvedett az oltási folyamat olyan EU-n kívüli országokhoz képest, mint az Egyesült Államok, Nagy-Britannia vagy Izrael, most az unión belül a beoltottak szabad mozgását biztosítani hivatott uniós vakcinaútlevél bevezetését sikerült addig halogatniuk, hogy a nyári turistaidény egy részét lekésték. Előbb a tagállami vezetők elmélkedtek afölött, hogy méltányos-e ily módon különbséget tenni oltottak és nem oltottak között, aztán az Európai Parlament állt elő különféle követelésekkel, míg végül, nagy nehezen csak tető alá jött a megállapodás, amelyet aztán júliustól lehet majd alkalmazni.
A sok tétovázásnak csak egyik következménye, hogy komoly gazdasági károkat okoznak így a vendégforgalomra jelentős mértékben támaszkodó államoknak – közvetett módon tehát az EU egészének –, a szabad mozgásukban korlátozott uniós polgárok is vélhetően lenyelik majd a bosszúságot és megbékélnek, ennél sokkal súlyosabb gond azonban, hogy az újfent megtapasztalt nagy európai tehetetlenség tovább csökkenti az öreg kontinensen élő lakosság bizalmát az EU intézményeiben és a tagállamok kölcsönös együttműködésén alapuló közös építkezésben.