Ballagás a Mikes Kelemen Líceumban Minden diák egyszeri és megismételhetetlen

2021. május 25., kedd, Közélet

Nehéz szívvel engedünk útra, s habár minden évben van ballagás, mi tudjuk: minden diák egyszeri és megismételhetetlen – fogalmazott Mester Gizella, a Mikes Kelemen Elméleti Líceum igazgatóhelyettese szombaton a Krisztus Király-plébánia udvarán, ahol ragyogó napsütésben búcsúztatták az iskola három végzős osztályának diákjait. Elismerte, immár második éve keveredik valamiféle szomorúság az ilyenkor felszabadult ünneplésbe, ám az iskola a közel másfél éve tartó rendkívüli helyzetben is arra törekedett, hogy az oktatás folytatódjék, tanítottak és megpróbálták megadni a diákságnak azt a felkészülést, amivel továbbléphetnek – szögezte le.

A járványhelyzet megtanított mindannyiunkat, különösen diákokat és pedagógusokat, hogy egy picit másként tekintsünk a világra, értékeljük azt, ami korábban magától értetődő volt – mutatott rá köszöntőjében Már István igazgató. Felidézte, közel másfél tanév telt el az online oktatás jegyében, miközben elmaradtak a meghatározó közösségi élmények, és mindenki bezárva, a maga kis világában élt. A rendhagyó időszak ellenére azonban a tanulók jól tudják, „a Mikes az az iskola, amelyet a diákok nagy adag önbizalommal hagynak maguk mögött” – fogalmazott.

Egy olyan évfolyam diákjaitól búcsúzunk, akik nagyon hamar meg kellett tanulják, hogy amin nem tudunk változtatni, azt el kell fogadnunk és tennünk kell a dolgunk, tovább kell lépnünk – mondta Mester Gizella igazgatóhelyettes. Úgy vélte, az elmúlt másfél év teljesen új helyzeteket teremtett és megmutatta, mennyire törékeny a biztonságunk. „Ti ebben a helyzetben próbáltátok tanáraitokkal együtt leküzdeni a sok akadályt, de sajnos ez idő alatt körülöttetek minden megváltozott” – szólt a ballagó diákokhoz. Úgy értékelte, a nehézségek erősebbé tettek mindannyiunkat és ez a rendkívüli időszak is meghozta a maga gyümölcsét. Arra ösztönözte a végzősöket, próbálják felidézni a régi időkből az iskola zsibongását, az órák csínytevéseit, a versenyek élményeit, a nagy bulikat, a normális élet által nyújtott kalandokat, a barátok jelenlétét, „ezeket az emlékeket vigyétek magatokkal” – javasolta.

Antal Árpád polgármester alkalmi üzenetét Zsigmond József városi tanácsos tolmácsolta a ballagóknak. A városvezető egykor a saját kicsengetési kártyájára írt idézetét, a Farkas Árpád költőtől származó gondolatokat elevenítette fel: „Élni a hó alatt is lehet jó, de csattogó szélben érdemesebb...” Antal Árpád úgy vélte, „csattogó szélben járni a legnehezebb feladat, egyáltalán nem kényelmes, soha nem nyugodt és nem biztonságos. Sokan mondják azt is, hogy lehetetlen. Mégis azt látom, hogy egyre többen és többen bújnak elő a hó alól, mert csak a felszínen látni a napot, érezni melegét, csak a felszínen látni az eget és az álmokat tisztán, léptünk csak a hó tetején hagy nyomot. Ott járni viszont és ellenszélben is szuszogni tudni, ahhoz komoly fizikai erőnlét szükséges, de konok kitartás, elszántság, hit és bátorság is. Azt kívánom nektek, hogy ezt vigyétek magatokkal. Ha van bátorságotok lépni, a hó elől előbújni és minden ellenére tovább menni, a félelmetes csattogó szél egyszer csak segíteni fog” – fogalmazott a polgármester.

Az ünnepség folytatásaként több mikeses hagyomány elevenedett fel, így a végzősök a ballagáson utoljára együtt énekeltek, az elemisták részéről Dezső Anna előkészítős kisdiák, illetve Vida Domokos 11. osztályos tanuló is búcsúzott tőlük. A ballagók gondolatait Sógor Kriszta, illetve Kósa-Szigety Zsófia tolmácsolta, majd az iskola kulcsának átadása következett. Az osztályfőnökök, különféle katedrák a tanulmányi eredmények, iskolai és iskolán kívüli tevékenységek, illetve a versenyeken elért teljesítmények alapján díjazták az arra érdemeseket, emellett civil szervezetek, alapítványok is díjakat ajánlottak fel a különféle területeken kimagasló eredményt megvalósító tanulóknak. Kondrát Andrea és Müller Ingrid Beáta évfolyamelsőként vehettek át elismerő oklevelet, a Sepsiszentgyörgy önkormányzata által felajánlott díjat Kondrát Andrea kapta, míg a Mikes-díjat idén Kósa-Szigety Zsófiának és Kondrát Andreának adták át.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2021-05-25: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Nagy európai tehetetlenség

Most, hogy a koronavírus-járvány harmadik hulláma lecsengőben Európában, egyre erősebb az igény, hogy mielőbb visszatérhessünk régi életünkhöz, szabadon találkozhassunk, különféle rendezvényeken vehessünk részt, utazhassunk más országokba. Hiába azonban az egyre laposodó járványgörbék, az országonként eltérő mértékben ugyan, de mindenütt növekvő átoltottság, a szabad mozgás továbbra is meglehetősen körülményes még az Európai Unión belül is.
2021-05-25: Közélet - Iochom István:

Elballagtak a tanítóképzős egyetemisták (Kézdivásárhely)

Péntek délután – egyéves kényszerszünet után – ismét felcsendült a Gaudeamus a kézdivásárhelyi Vigadó színháztermében, ahol megtartották a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem kézdivásárhelyi, a Bod Péter Tanítóképzőben működő tagozatának óvoda- és elemi oktatás pedagógiája szak végzős hallgatóinak ballagási ünnepségét.