Szociális vállalkozások HáromszékenHátrányból előnyt kovácsolni

2021. június 2., szerda, Közélet

A szociális vállalkozások nem a profitra törekszenek, hisz alakulásukkor arra vállalkoztak és arra kapnak különböző kedvezményeket és uniós pályázatokon elnyert támogatást, hogy munkahelyeket teremtsenek többek között hátrányos helyzetűek számára és tevékenységük haszna érezhető legyen abban a környezetben, közösségben, ahol munkálkodnak – hangsúlyozta Makkai Péter, a munkaügyi és szociális védelmi minisztérium államtitkára azon a kerekasztal-beszélgetésen, amelyet múlt pénteken tartottak a sepsiszentgyörgyi Írisz Házban a háromszéki szociális vállalkozások képviselőinek jelenlétében.

  • Gelencén meglátszik Akácos Mihály cégének a tevékenysége
    Gelencén meglátszik Akácos Mihály cégének a tevékenysége

A megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökség, az ASIMCOV – Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozók Egyesülete, valamint a munkaügyi és szociális védelmi minisztérium szociális gazdasági osztálya szervezésében tartott eseményen Kelemen Tibor munkaügyi igazgató moderátorként indította a beszélgetést, hangsúlyozva, az általa vezetett intézmény a vonatkozó törvény megjelenése óta támogatja a szociális vállalkozások létrejöttét.

A szociális gazdaság jelenlegi helyzetét bemutató ismertetőjében Makkai Péter elmondta, míg korábban főként a civil szféra nyújtott szociális szolgáltatásokat, és még a szociális vállalkozások létrehozását lehetővé tevő 2015/219-es törvény megjelenése után is országosan legfeljebb száz ilyen típusú cég jött létre, az utóbbi két évben az ágazatban megjelenő uniós támogatások ösztönzően hatottak a szociális vállalkozások alapítására. Jelenleg 1900 ilyen típusú céget jegyeznek az országban, ebből több mint 900 2021-ben jött létre, viszont ezeknek összesen alig 427 alkalmazottjuk van, közülük csak nyolcvanan tartoznak a hátrányos helyzetű kategóriába.  

Makkai Péter elmondta, munkatársaival együtt azon dolgoznak a minisztériumban, hogy az említett törvényt úgy módosítsák, hogy a szociális vállalkozásoktól számon lehessen kérni vállalásaik megvalósítását, a helyi önkormányzatok társulhassanak ezekkel a cégekkel és legfőképpen a közösség jóléte legyen tevékenységük középpontjában.

A tizenöt éve működő ASIMCOV – Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozók Egyesülete tevékenységéről, a régióra gyakorolt pozitív hatásáról Vajda Lajos, az egyesület igazgatója beszélt, Bagoly Miklós, a szervezet elnöke pedig azt mondta, hasznos lenne létrehozni a szociális vállalkozások hálózatát, majd az érintett háromszéki cégek jelen lévő képviselői ismertették célkitűzéseiket. Széles skálán mozog a megyei munkaerő-ügynökségnél jegyzett tizennégy háromszéki szociális vállalkozó tevékenységi területe, többen foglalkoznak faipari termékek gyártásával, egy cég a hátrányos helyzetűek problémáit mutatja be fotón, illetve film segítségével, van, aki szálláshelyeket kíván létrehozni turisztikai célra, ahol két-három helyet ingyen, illetve kedvezményesen biztosítana hátrányos helyzetűek számára.

A kilencgyermekes családban, mélyszegénységben felnevelkedő brassói származású gelencei Akácos Mihály lapunknak elmondta, ő is a 100 ezer eurós támogatással indította tájszépítéssel, takarítással foglalkozó cégét, amelynek hat alkalmazottja közül egy roma származású, egy bérlakásban élő szegénysorú, egy ötvenöt év fölötti munkanélküli, egy másik egyedüli családfenntartó. A gelencei polgármesteri hivatallal kötött szerződés alapján karbantartást, virágültetést, sövénynyírást, csatornatisztítást vállalnak, de ők takarítják a községháza épületét is. Terjeszkedni szeretnének a szomszédos falvakba, de Háromszék bármely településén végeznének ilyen jellegű munkát.

Akácos Mihály eredeti szakmája pék, nyolc év szakmabeli munka után élt a pályázási lehetőséggel, mert úgy érezte, igazán ismeri a nehézsorsúak életét és segíteni szeretne. Nevéhez fűződik, feleségével együtt a gelencei Burusnyán néptánccsoport 2012-es alapítása, tagja a helyi önkéntes tűzoltó alakulatnak, s bár a Cenk alatti város szülötte, igazi gelenceinek érzi magát, ahol szerinte virágzik az élet.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1218
szavazógép
2021-06-02: Közélet - Nagy B. Sándor:

Új épületben a református óvoda

Két hete is elmúlt, hogy új helyen folytatja tevékenységét a Sepsiszentgyörgyi Református Kollégiumhoz tartozó Kőrösi Csoma Sándor Napközi Otthon. Nem költöztek messzire, csak két házzal odébb, a Képíró-házként ismert épületbe, az Arcon egykori székhelyére, mely kitűnő térnek bizonyult mind az épület, mind az udvar szempontjából a három óvodai csoport számára mindaddig, amíg a napközi épületét felújíttatja, átalakíttatja az önkormányzat.
2021-06-02: Jegyzet - Kuti János:

Galád gépeltérítés (A múlt hét)

Azzal az ürüggyel, hogy bomba van a fedélzetén, a Ryanair ír légitársaság Athénből Vilniusba tartó repülőgépét leszállásra kényszeríttették Fehéroroszország fővárosában, Minszkben, hogy elkapják Roman Prataszevics ellenzéki újságírót.