A tanév elején nyilvántartott 1200 háromszéki XII. és XIII. osztályos diákból kétszázan nem iratkoztak érettségire, a jelentkezők közül (a korábbi évek végzőseivel együtt) harmincketten hiányoztak a tegnapi román nyelv és irodalom vizsgán. Ma a reál szakosok matematikából, a humánosok történelemből vizsgáznak.
Déli harangszókor telt ki a dolgozatírásra megadott három óra, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium érettségizői szinte mind ki is ülték a lehetséges időtartamot. A végzős osztályok tanárai (nem csak román szakosok), osztályfőnökök és néhány szülő várakozott a kapu előtt, akik örömmel nyugtázták, hogy a fehér inges fiúk és lányok az izgalom ellenére jókedvűen jöttek ki a vizsgatermekből. Előbb a tanárukkal egyeztettek, vajon jól értelmezték-e, jól oldották-e meg a feladatokat, majd néhányan válaszoltak kérdésünkre.
Fekete Ádám későn kezdett készülni az érettségire, de úgy érzi, többnyire át tudta venni az anyagot, ellenben szerinte szerencse is kell, mint bármilyen vizsgához. Választott vizsgatárgyként a logikára szavazott, humán tagozatos, szerinte ez könnyebb lesz a többinél. Az első vizsganap számára egy kicsit különös volt, mégsem izgult annyira, mint ahogy gondolta. A tételek láttán egy kicsit megrémült, de többször átolvasta a feladatokat és ez megnyugtatta, hogy minden rendben lesz. A választott novellát könnyen elemezte, az első tételnél sem akadt fenn, amelynél azt kellett megindokolni, illetve cáfolni, hogy az élet nehézségei befolyásolják-e a családon belüli felelősséget. Fekete Ádám szerint a család akkor is család, amikor nehézségeken megy át, erről írt dolgozatában. Ősztől Kolozsváron szeretne továbbtanulni német szakon, addig jöhet a vakáció.
Ez a tanév minden diák életében hozott változásokat, kihívásokat, végzősként sem volt könnyű – mondta Dézsi Milán. A román nyelv és irodalom vizsgát nem tartotta nehéznek, úgy véli, a tételek összeállítói figyelembe vették az elmúlt időszak nehézségeit. A családdal kapcsolatos feladatnál édesapjáról vett példát mutatott be, aki szerinte akkor is ugyanolyan módon viselkedik a családban, ha nehézségei vannak. A verselemzésnél a szóképekkel volt egy kis gondja, szerinte bonyolult volt a szöveg nyelvezete, a matematikától tart egy keveset, de, ha nem lesz túlságosan nehéz, megoldja. Milán Dániában fogja folytatni tanulmányait marketing-menedzsment szakon, ahová online felvételi révén már bejutott.
Marhát Antónia a nyolc osztályt a sepsikőröspataki Kálnoky Ludmilla Általános Iskolában végezte, kilencediktől tanul a Székely Mikó Kollégiumban. Szerinte a román vizsga első tétele viszonylag nehéz volt, Caragiale életéről szólt, de úgy tartja, összességében az érettségi nem nehéz. Semmilyen nehézség nem gátolhatja, hogy felelősséget vállaljunk a családunkért, feltétel nélkül kell szeretnünk családtagjainkat és gondjukat kell viselnünk – mondotta a szóban forgó feladat kapcsán. Szerinte a vers érthető volt és könnyen oldható. Ez egy különös év volt mindannyiuk számára, elég sok kapcsolat megszakadt vagy megszűnt – hangsúlyozta Antónia. Azt mondta, a tanév végén, amint a járványügyi helyzet engedte, megpróbálta mindenki megélni a végzős létet. Marosvásárhelyre szeretne bejutni balneo-fizio-kinetoterápiára, mert úgy véli, az alternatív orvoslásnak jövője van.
A marosvásárhelyi Dézsi Magor csak tízediktől tanul a Székely Mikó Kollégiumban, tegnapi vizsgateljesítményével elégedett, de úgy véli, a románt nyolcadikig idegen nyelvként kellene tanulni és csak középiskolában áttérni a román tanulókéval azonos tananyagra. Az érettségi tárgyak közül a magyar nyelv és irodalomtól fél a leginkább, nem csak azért, mert a budapesti kommunikáció-média szakra való felvételinél ez számít, hanem szégyellné, ha anyanyelvéből gyengén teljesítene. Ebben a tanévben leginkább a közösség hiányzott számára, az elmaradt gólyatábor, maturándusz-bál, szalagavató és egyéb iskolai és iskolán kívüli programok.
Tegnap a román nyelv és irodalom vizsgára beiratkozott 1099 érettségizőből harmincketten hiányoztak, ma matematikából és történelemből vizsgáztatnak, részt vesznek korábbi évek végzősei is, akiknek előbbi próbálkozáson nem sikerült elérni az ötöst. Június 30-án a szaknak megfelelő választott tárgyból, július 1-jén magyar nyelv és irodalomból tartanak érettségi vizsgát, az első eredményeket július 5-én teszik közzé.
A megyei tanfelügyelőség tájékoztatása szerint az érettségi jelenlegi nyári vizsgaidőszakában közel 460 pedagógus vesz részt felügyelőként, vizsgáztatóként, javítóként, bizottsági tagként. Ahol a vizsgatermektől elkülönített épületben tudnak tanítani, gyakorlati oktatást végezni a szaklíceumi és szakiskolai osztályok számára, ott korábbi évekhez hasonlóan nem módosítanak az oktatás menetén, egy-két szakoktatási egységben ellenben néhány osztálynak ezen a héten távoktatásban kell tanulnia.