A medvék élete nem lehet fontosabb az emberekénél – hangzott el ma délben Sepsiszentgyörgyön a prefektúra előtt tartott tüntetésen. A mintegy száz résztvevő azt kérte, a kormány mihamarabb teremtse meg a jogi feltételeit annak, hogy a gondot okozó nagyvadak elköltöztethetőek, illetve ha a helyzet azt kívánja, kilőhetőek legyenek.
A tüntetésre érkezők az Erzsébet park fáinak árnyékában gyülekeztek. Miközben az esemény kezdetére vártak, kis csoportokba verődve a közvetlen környezetünkben történtekről osztottak meg részleteket. Mint mondták, valamilyen módon személyesen érintettnek érezik magukat: saját vagy közeli rokonságuk, ismerőseik gazdaságába nem olyan rég tört be medve és szenvedtek jelentős kárt, megmarcangolt embertársainkat pedig saját hozzátartozóiknak tekintik, mert ami velük megtörtént, az magukkal is könnyen megeshet. Megtörténhet, mert a medve támadt már olyanra, aki hozzájuk hasonlóan kirándult, biciklizett, vagy csak munkából hazafelé olyan helyen gyalogolt át, ahol medve tanyázhat. Mert manapság medve mindenhol van.
Biciklisek egy csoportja a tüntetőktől kicsit távolabbról figyelte az eseményeket: jelenlétükkel a biztonságos – medvementes – kerékpározás igényére kívánták felhívni a figyelmet.
Pontosan délben a prefektúra elé vonult a tiltakozását táblákkal is nyomatékosító tömeg. A táblák beszédesek voltak, medvék által megmocskolt haszonállatokat, sőt vérző embert is ábrázoltak.
Elsőként Fodor István, Bodok község polgármestere szólt a tüntetőkhöz, majd a Florin Cîțu kormányfőnek és Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszternek címzett petíciót olvasta fel. Több megyében közbiztonságot veszélyeztető problémává váltak a lakott területekre bejáró vadállatok: mezőgazdasági területeken tesznek kárt, megtizedelik az állatállományt, és egyre gyakoribb az emberek elleni támadás is. Hogy ez megváltozhasson, törvényileg lehetővé kell tenni a túlszaporodott medveállomány szabályozását, s fontos, hogy a gazdák kárpótlásban részesüljenek – hangzott el.
Ráduly István kormánymegbízott – előbb románul majd magyarul mondott – beszédében úgy fogalmazott: nem kétséges, az emberi élet fontosabb a vadállatok életénél, s emellett kiáll a kormány is. Kijelentette, a medvék okozta problémát már kétszer is jelezte Florin Cîțu miniszterelnöknek, aki egyetértett vele, hogy mihamarabb mindenki számára elfogadható megoldást kell találni. Hogy az ügy sürgős mivoltát alátámasszák, a kormánymegbízotti hivatal összegyűjtötte az egységes hívószámra érkezett, vadtámadás miatti segélykérő hívásokat, az intézményhez intézett kérvényeket, az önkormányzatoktól befutó, haszonállat-állományban és mezőgazdasági terményben keletkezett kárról szóló információkat, és azokat továbbította Bukarestnek – mondotta.
Tamás Sándor megyeitanács-elnök szerint szemmel láthatóan felborult az ember és a természet közti egyensúly. Hogy az ennek helyreállítására vonatkozó igény láthatóvá váljék, a szarvasmarhatartó egyesületek és gazdálkodó szervezetek felhívására – az önkormányzatok támogatásával – Kézdivásárhely, Barót, Bodzaforduló és Kovászna városában is száz-száz ember kéri ma a medvekérdés törvényileg való megoldását. Tánczos Barna miniszter a súlyos, sürgősségi helyzetet teremtő esetekben hatósági közbelépést felgyorsító törvény- és kormányhatározat-tervezetet is készített, ám életbeléptetésük még nem történhetett meg, mert bizonyos szervezetek részéről nagy az ellenállás. Ő kész kiállni Tánczos Barna mellett, és abban bízik, hogy az említett egyensúly helyreállítása hamarosan lehetővé válik – mondotta az elnök.