Az ukrán alkotmánybíróság alkotmányosnak minősítette az ukrán mint államnyelv működéséről szóló jogszabályt, közismertebb nevén a nyelvtörvényt tegnap – közölte Marjana Hajovszka-Kovbaszjukra, a testület kommunikációs osztályvezetőjére hivatkozva. Az alkotmánybíróság ígérete szerint a határozat teljes szövegét ma teszik közzé.
A parlament 2019. április 25-én fogadta el az ukrán mint államnyelv működéséről szóló törvényt, Petro Porosenko elnökségének utolsó heteiben, de hatályba csak júliusban, vagyis már Volodomir Zelenszkij jelenlegi államfő beiktatása után lépett. A jogszabállyal szemben hevesen tiltakoztak a kárpátaljai magyar szervezetek, mert szerintük felszámolja a kisebbségek valamennyi eddigi nyelvi jogát. A törvény ugyanis a magánbeszélgetéseket és a vallási szertartásokat kivéve gyakorlatilag mindenhol kötelezővé teszi az ukrán nyelv használatát. Ezen felül az ukrán nyelv használatának, illetve az azzal kapcsolatos szabályok megsértéséért még jogi felelősségre vonást is kilátásba helyez.
51 parlamenti képviselő beadvánnyal fordult az alkotmánybírósághoz, hogy mérlegelje a törvény alkotmányosságát. Kérésük 2019. június 21-én érkezett meg a taláros testülethez, amely 2020. július 7-én kezdte el a beadvány vizsgálatát. A javarészt Moszkva-barát képviselők azt az álláspontot képviselték, hogy a törvény nem felel meg az alkotmánynak, mert nem szabályozza a nemzeti kisebbségek nyelveinek használatára vonatkozó eljárást, és egyes jogszabályi rendelkezései valójában az orosz ajkú állampolgárok diszkriminációját jelentik.
Az alkotmánybíróságnak egy évre volt szüksége ahhoz, hogy meghozza döntését. Taras Kreminy, az államnyelv védelméért felelős biztos üdvözölte a testület döntését. Az ukrán alkotmány 10. cikke kimondja, hogy Ukrajnában az államnyelv az ukrán.