Tizenkét megye huszonkilenc településén okoztak áradást a viharok és zivatarok, az ország északi felében házak és utak kerültek víz alá, a moldvai Hândrești községben pedig halálos áldozatot is követelt az ítéletidő – összegzett tegnap a katasztrófavédelem.
A katonai tűzoltóknak Fehér, Dâmbovița, Iași és Neamț megyében kellett bajba jutott embereket kimenekíteniük az elárasztott épületekből vagy az úttesten elakadt gépkocsikból, valamint több mint száz házból, udvarból és pincéből kellett kiszivattyúzniuk a vizet. Több országúton és megyei úton teljesen vagy részlegesen le kellett zárni a forgalmat az úttestre zuhant fák, ágak és a víz által felhalmozott hordalék, illetve a megrongálódott hidak miatt. A Iași megyei Hândrești-en egy patakmederben találták meg holtan ágak és hordalék közé szorulva azt a 47 éves férfit, akit valószínűleg az ár sodort el.
Az egyik legnépszerűbb hegyvidéki üdülőtelepet, Bușteni-t is elöntötte tegnapra virradóra a hegyekből lezúduló ár: mintegy ötven házat és a fővárost Brassóval összekötő DN1-es főutat is elöntötte a víz, illetve a hordalék, ezért néhány órán keresztül szünetelt a közúti és vasúti forgalom a térségben, tíz lakost pedig ki kellett költöztetni.
A Brassó megyei Ohábán és Barcarozsnyón háztetőket ért villámcsapások okoztak tüzet, a megyében pedig tucatnyi más településen pincéket, alagsorokat öntött el a hirtelen lezúdult nagy mennyiségű csapadék.
A vihar Prahova, Fehér, Krassó-Szörény és Temes megyében több országúton okozott fennakadást, Maros és Neamț megyében huszonkét településen megrongálódott az elektromos hálózat, csaknem hétezer fogyasztó maradt ideiglenesen áram nélkül.
Ma estig érvényben marad az ország mintegy kétharmadára kiterjedő, a zivatarveszély miatt kiadott másodfokú (narancssárga) figyelmeztetés. A meteorológiai szolgálat szerint főleg Erdélyben és Moldvában, a hegyvidéken kell ismétlődő zivatarok kialakulására számítani. Jégeső, felhőszakadás is előfordulhat, a csapadék mennyisége helyenként a 60–80 millimétert is elérheti.