Csehország kezdeményezésére tanácskozott tegnap Ausztria, Csehország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia – az úgynevezett Közép-Európai Ötök (C5) – külügyminisztere a közép-csehországi Melníkben. A miniszterek elsősorban a koronavírus-járvány elleni küzdelem tapasztalatairól, a nyugat-balkáni országok európai uniós csatlakozásának elősegítéséről, valamint a Keleti Partnerség országaival folytatott együttműködés elmélyítésének lehetőségeiről cseréltek véleményt. A koronavírus-járvány letörésének egyetlen módja a lakosság minél magasabb átoltottsága – állapították meg a külügyminiszterek.
Ivan Korčok szlovák külügyminiszter méltatta a koronavírus-járvány elleni magyar küzdelmet, példásnak minősítette a magyar oltási kampányt, bírálta és veszélyesnek nevezte az álhírek terjesztését. Az oltás ingyenes kilépő a világjárványból a szabadságba – szögezte. Feltette a kérdést polgártársainak: miért hisznek az értelmetlen híreknek ahelyett, hogy védenék saját magukat és közeli hozzátartozóikat. A koronavírus-elleni vakcinákat érintő álhíreket Korčok középkori sötétségnek minősítette.
Szlovákia a lakosság átoltottságát illetően a közép-európai ötök között az utolsó helyen van. Ez a helyzet kényszerítette a kormányt arra, hogy hétfőtől kezdve megszigorítsa a határellenőrzéseket, ennek alapján minden Szlovákiába érkező be nem oltott személy karanténköteles.
Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere egy erős és hatékony közép-európai együttműködés szükségességét hangsúlyozta. Közös erővel gyorsabban ki lehet lábalni a gazdasági válságból – emelte ki. Rámutatott a koronavírus elleni oltás fontosságára és az ezzel kapcsolatos hamis hírek terjesztésének veszélyességére, az álhíreket gyártók felelősségére. Az álhírek gyártói és terjesztői személyesen lesznek felelősek azokért az esetleges halálesetekért és gazdasági károkért, amelyeket a koronavírus-járvány fenyegető negyedik hulláma okozhat – jelentette ki.
Teljes egyetértés van köztünk abban, hogy a járványt csak az oltásokkal tudjuk leküzdeni – jelentette ki a házigazda Jakub Kulhánek cseh külügyminiszter. Bejelentette: miután fenyeget a járvány negyedik hulláma, a melníki tanácskozás résztvevői megállapodtak abban, hogy koordinációs csoportot hoznak létre a hatékonyabb intézkedések és a gyorsabb, jobb információcsere érdekében.
Anze Logar szlovén és Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter támogatta a nyugat-balkáni országok európai uniós csatlakozását. A miniszterek egybehangzóan fontosnak minősítették a régió országainak gazdasági együttműködését is.