Nagy álmokat szÅ‘ a román kormány tengernyi EU-s pénz elköltésérÅ‘l, soha nem látott fejlesztésekrÅ‘l, épÃtkezésrÅ‘l, ám továbbra is talány, ha meg is kapjuk a koronavÃrus-járvány okozta károk enyhÃtésére, a gazdaság újraindÃtására szánt majd 30 milliárd eurót, mi lesz annak a sorsa.
EgyelÅ‘re kérdéses, ha elfogadja, milyen formában hagyja jóvá az Európai Bizottság (EB) Románia helyreállÃtási tervét. Az már tény, hogy erre legjobb esetben október-novemberben kerül sor, és ez a késlekedés máris viszályt robbantott ki. Az ellenzék vádaskodik, hogy idén egy eurót sem látunk az oly szükséges pénzbÅ‘l, a szakminiszter pedig azzal dicsekszik, hogy még év vége elÅ‘tt befolyhat 1,9 milliárd euró, amibÅ‘l megkezdhetik a már tervezés alatt álló projektek finanszÃrozását. Csakhogy éppen itt van a kutya elásva, Romániában mindig jóval több idÅ‘t igényel a tervezés, a versenytárgyalás, majd a kivitelezés, mint más államokban, s kérdés, ha meg is kapnánk a rengeteg pénzt, lesz-e akinek, ahogyan elköltenie.
Most láttak napvilágot azok az adatok, amelyekbÅ‘l kiderül, a 2014–2020-as uniós költségvetési ciklusban rendelkezésünkre álló pénz kevesebb mint felét hÃvtuk le, 10,8 milliárdot a lehetséges 22,6 milliárd euróból. Hiába katasztrofális az ország infrastruktúrája, a rendelkezésre álló 8,6 milliárdból 4,5-öt költöttünk csak el utak, vÃz- és csatornahálózat, gázvezetékek bÅ‘vÃtésére, és a mezÅ‘gazdasági támogatásokat leszámÃtva (melyekre nem pályázni kell, egyszerű igénylés alapján folyósÃtják és a kifizetés 93 százalék körül mozog) 30–60 százalék közötti a lehÃvott összegek aránya minden területen. Persze ez még valamelyest javulhat, hisz az EB mindig megtoldja két évvel az adott ciklus határidejét, de az adatok jól mutatják, mennyire vagyunk képesek élni a lehetÅ‘séggel.
Már az országos fejlesztési és helyreállÃtási terv nyilvánosságra kerülésekor megkongatták néhányan a vészharangot, hogy hiába a sok pénz, a jó tervek, ha nem lesz kivitelezÅ‘, aki idÅ‘ben megvalósÃtsa azokat. A helyi, megyei önkormányzatok már eddig is azzal szembesültek, hogy nem találnak vállalkozót egy-egy épület felújÃtására, útszakasz javÃtására, s ha véletlenül mégis akadtak jelentkezÅ‘k, a vesztesek óvásai, évekig húzódó pereskedések akadályozták a munkálatokat. Nehezen elképzelhetÅ‘, hogy a következÅ‘ években, mikor rekordszámú beruházásra nyÃlik lehetÅ‘ség, több cég lesz, kerül elég munkavállaló a kivitelezésre. A bérek továbbra is alacsonyak, s a romániai munkaerÅ‘ elszivárgása alig csökkent az elmúlt években, dacára a dübörgÅ‘ gazdaságról, egyre nagyobb jólétrÅ‘l zengÅ‘ kormánypropagandának.
Reménytől duzzadnak Klaus Iohannis beszédei, soha nem látott fejlődést vizionál a kormány, ám egyelőre több a kérdőjel, mint a bizakodást valóban megalapozó tény. Már megszokhattuk, Romániában gyorsan szertefoszlanak az álmok, a felkészületlenség, a bürokrácia, a rossz törvények, a korrupció felzabálja azokat. Félő, nem lesz ez másképp ezúttal sem.