Medveszámlálás uniós pénzből

2021. július 29., csütörtök, Belföld

Tizenegymillió euró értékű európai uniós finanszírozású projektben mérik fel a romániai barnamedve-állományt, amelyről annyit most tudnak, hogy Európában a legnagyobb – jelentette be tegnap Cristian Ghinea beruházási és Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.

A projekt három alappillérre épül. Egyrészt megtörténik a medveállomány genetikai felmérése külföldi szakemberek bevonásával, ami példátlan az olyan nagy medvepopuláció esetében, mint a romániai. Viszonylag nagy pontossággal megállapítják a medvepopuláció nagyságát, annak korosztály és ivar szerinti összetételét. A módszer abból áll, hogy előre meghatározott útszakaszokon genetikai mintát (ürüléket vagy szőrt) gyűjtenek, ezáltal el lehet kerülni a többszöri számlálás veszélyét. A felmérés másik alappillére egy 60 hektáros menhely létesítése, ahova azokat a medvéket fogják áttelepíteni, amelyeket valamilyen okból – ideiglenesen vagy véglegesen – nem lehet visszaengedni a természetbe.

A harmadik elem ezer villanypásztor felszerelése lesz mezőgazdasági területek és méhészetek köré. Mozgatható és fix villanypásztorokat is ki fognak próbálni.

Romániában 2016-ban tiltották be a medvevadászatot, és azóta annyira túlszaporodott az állomány, hogy már szinte mindennaposak a medvetámadások. A környezetvédelmi minisztérium megrendelésére 2019 tavaszán készített állománybecslés szerint az országban 6450 és 7200 közötti a vadon élő medvék száma. A medvepopuláció megőrzésére 2018-ban kibocsátott akcióterv szerint a nagyragadozók 69 ezer négyzetkilométeres romániai élőhelyén ökológiai, társadalmi és gazdasági szempontból az optimális egyedszám 4000 lenne. A kormány ugyan múlt szerdán elfogadott egy olyan sürgősségi rendeletet, amely végső esetben lehetővé teszi az agresszív és emberéleteket veszélyeztető medvék kilövését, ha más módszerek eredménytelennek bizonyulnak, ám a medvék által veszélyeztetett lakosság szerint ennél többre van szükség ahhoz, hogy életüket és javaikat biztonságban érezzék.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2021-07-29: Máról holnapra - Nagy D. István:

Győzelem Verespatakon?

Az államfő, kormánytagok, vezető politikusok és természetesen civil mozgalmárok, harcosok egyként üdvözölték kedden, hogy hosszas huzavona, parttalannak tűnő viták, zsarolásig terjedő befolyásolási kísérletek, utcai megmozdulások, per és nem utolsósorban évek óta állandósult patthelyzet után a világörökség részévé nyilvánította az aranybányászatáról híres Verespatakot és környékét az UNESCO Világörökség Bizottsága.
2021-07-29: Közélet - :

Az Európai Bizottság ne válassza a könnyebb utat (Beszélgetés Izsák Balázzsal, a Székely Nemzeti Tanács elnökével)

– A nemzeti régiókért indított polgári kezdeményezés támogatására 1 414 175 aláírás gyűlt össze. Ezeket a szervezők az elmúlt napokban előterjesztették hitelesítésre a tagállamok illetékes hatóságainak. Várható-e, hogy a hitelesített aláírások száma alacsonyabb lesz, mint amennyit összegyűjtöttek? Mire lehet számítani a hitelesítés folyamatánál?