A Nyugat szégyene

2021. augusztus 18., szerda, Máról holnapra
Mózes László

Kabul, repülőtér. Felszállni készülő amerikai repülőgép a kifutó felé tart, mellette tömegesen szaladnak a minden áron menekülni próbáló afgánok. Néhányan, nem is kevesen, próbálnak felkapaszkodni a gép futóművére. Egy másik képsor már az afgán főváros fölött suhanó gépet mutatja, ketten is lehullnak róla, nyilvánvalóan azok közül, akik korábban kívülről felkapaszkodtak. Aztán egy későbbi felvétel a szerencsésebbekről: hatszáznál is többen összezsúfolódva egy katonai repülőgép belsejében, ők már elmenekültek. Apokaliptikus képek, nehezen hihető, hogy a huszonegyedik században mindezek a nyers, embertelen valóság filmkockái.

Mi közünk nekünk az afganisztáni történésekhez, hiszen azok tőlünk több ezer kilométerre, iszlám térségben, a miénktől gyökeresen különböző társadalmi és politikai környezetben zajlanak – kérdezhetik többen. Az emberi, mély és megrázó döbbeneten kívül akár remélni is lehetne, hogy eltekinthetünk az ottani szörnyűségektől, ám mostanra bebizonyosodott, hogy egy világrengető tragédia következményei Kelet-Közép-Európát sem kerülik el. Hiszen bő másfél évvel ezelőtt térségünkben is számosan bizakodhattak, ej, jó messzire van tőlünk a kínai Vuhan koronavírusos városa, de mégis az átkozott kór megtalált minket s teljesen felforgatta életünket. Ma már illúzió azt hinni, hogy a világ történései következmények nélkül maradnak biztonságosnak vélt környezetünkben.

A nyolcvanas években a szovjeteknek, az elmúlt két évtizedet követően most a Nyugatnak is beletörött a bicskája Afganisztánba. Amerika és szövetségesei húsz év alatt megpróbálták megváltoztatni a hegyvidéki ország társadalmi berendezkedését, fejleszteni, emberségesebbé tenni azt, megkísérelték háttérbe szorítani a szélsőséges tálibokat, ám kudarcot vallottak. Építettek ugyan iskolákat, elindítottak egy korszerűsödési folyamatot – különösképpen a fiatalok, az ifjú afgán nők lehettek ennek haszonélvezői –, ám a májusban megkezdett nyugati kivonulást követően szinte kártyavárként dőlt össze az ingatag építmény.

A tálibok 70–80 ezer fős fundamentalista csapata kevesebb mint két hét alatt visszahódította az országot, s az afganisztáni változásokban reménykedők csak hüledeztek: hol van a kormány háromszázezer fős hadserege, hol van az afgán légierő? Katonai szakértők szerint a tálibok időben lemészárolták a pilótákat, s a korrupció a hadsereget is szertefoszlatta. A tálib hatalomátvétel mellett a fiatal nők helyzete is aggasztó, mindazoké, akik az elmúlt években tanulhattak, értelmiségi munkát végezhettek. A tálibok fundamentalizmusa miatt számosan életveszélybe kerülnek, van, aki úgy érzi, egyedüli esélye a menekülés, özönlenek is a kétségbeesett segélykérések. Újabb menekültáradattal szembesül a világ, s íme, bebizonyosodott az is, nem legyőzhetetlen egy nyugati, jelentős katonai erővel felvértezett szövetség.

Az afganisztáni helyzet a Nyugat szégyene – nyomatékosította tegnap Frank-Walter Steinmeier német államfő, s e pillanatban nehéz is másként vélekedni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2021-08-18: Közélet - Hecser László:

A női lélek festője

Kopacz Mária úgy véli, bár alapvetően festő, azért kicsit író is. Nem csak azért, mert két regénye már napvilágot látott, hanem mert úgy érzi, ecsetével nemcsak történetet rajzol meg, hanem ír is vele; mindegyik alkotásában ott van egy történet, egy mese. A Sepsiszentgyörgyön az Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK) hétfőn délután tartott tárlatmegnyitón méltatói egyedi látás- és megjelenítés-módját emelték ki, és hangsúlyozták: meglehet, nem itthon él, de attól még ízig-vérig erdélyi művész. A kiállítást az Árkosi Kulturális Központ és a Magyar Kulturális Intézet sepsiszentgyörgyi fiókja szervezte.
2021-08-18: Közélet - Hecser László:

Gondoskodó kaláka

A Magyar Unitárius Egyház Gondviselés Segélyszervezete és az Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet (ODFIE) ismét Háromszéken tesz az elesettekért: a SegédKezek kalákatáborban részt vevő negyven fiatal olyan feladatokat vállal át, amit az idősek, a magatehetetlenek vagy a mélyszegénységben élők nem tudnak megvalósítani. A táborlakók nem csak adnak, hanem kapnak is: tanulnak a csapat erejéről, az egymásról való gondoskodás fontosságáról és a jó szó gyógyító, reményt adó erejéről is.