Hagyományt teremtenek Baróton

2021. augusztus 23., hétfő, Közélet

A baróti városháza meghívására mintegy kétszázan mondtak igent, és mentek ki péntek délután a posta mögötti kis parkba, hogy a Szent István-napi ünnepségen részt vegyenek. A hagyományteremtő szándékkal szervezett rendezvény különleges pillanata az új búzából sütött kenyér megszegése és szétosztása volt.

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

Kovács Koppány baróti diák Tűz Tamás Szent István király című költeményének előadását követően Benedek-Huszár János polgármester az Árpád által megszerzett hon és az István által keresztény alapokon kiépített államhoz való hűségről szólt. Mint mondotta: sokszor nem volt könnyű itt a boldogulás, száz éve egy másik ország polgárainak számítunk, de szülőföldünket nem hagyjuk el, az édesanyák a bölcső felett magyar dalt énekelnek, a sírhant fölött magyar igével búcsúztat a lelkész. „Ma ezt a talpalatnyi földet, amelyen állunk, mindannyian munkával, tudással, gyermekekkel és a szülőföldhöz való hűségünkkel tudjuk megtartani. Ne lankadjunk hát egyikben sem, s ne lankadjunk főleg abban, hogy szót értsünk, összefogjunk, mert csak így leszünk törhetetlenek. Ezer év tanulságos történelme erre kötelez, és köteleznek az ismerős tájat belakó ősi szavak, köteleznek az évezredes magyar nevek, a hajdan összefeszülők is, mert látjátok, imént Istvánról Koppány mondott verset” – értékelte az elöljáró.

Tordai Árpád református lelkész hálát mondott Istennek az ajándékul kapott honért, az évszázadok alatt nyújtott védelemért, a szántáshoz rendelt erőért, ekéért és magért, a termés biztonságáért terített hótakaróért, az esőért, mely a növekedéshez, a napsütésért, mely az éréshez járult hozzá. „Hálásak vagyunk, Urunk, hogy te mindezeket kirendelted akkor is, amikor több mint ezer esztendővel ezelőtt itt, a Kárpát-medencében nemzetünket a megmaradás útjára indítottad Krisztus nevében. A kirendelt táplálékba nem csupán testi erőt, hanem a lélekben hitet ébresztettél. Köszönjük, hogy magyar édesanyák és édesapák nemzedékeket nevelhettek ebben a csodálatosra teremtett bölcsőben, a Kárpátok védő ölében. Tehették mindezt a te gondviselő akaratod szerint való élet vállalásában, a megváltó szereteted hitében, a megtartó jelenléted tudatában köszönjük diadalainkat, és azt, hogy vannak arra vezető nagyjaink” – fogalmazott fohászában.

A kisbaconi földben termett, ottani malomban őrölt lisztből a bodosi Józsa Vilma által sütött kenyereket az elöljárók szegték meg és székely ruhás fiatalok osztották szét az ünnepségen részt vevők között.

Az eseményen fellépett Sebestyén Fruzsina köpeci diáklány, aki Oláh Ibolya Magyarország című dalát énekelte el, Reményik Sándor Mindennapi kenyér című költeményét Tókos Lilla Eszter baróti diáklány tolmácsolta, a baróti református egyházközség Zathureczky Gyula Kórusa kórusműveket adott elő. A nagyváradi Kaganovsky Trió Brahms-műsorát követően a magyar és székely himnusz eléneklésével zárult az ünnepség.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 497
szavazógép
2021-08-23: Közélet - Farkas Réka:

Székelyföldön is győzött István, a király

Két mérföldkő után – megvolt a bemutató és lement egy-egy előadás mindkét szereposztásban – vasárnap délben fáradt, de lelkes társulat értékelte az István, a király székelyföldi nagyprodukció létrejöttének folyamatát és közönség általi fogadtatását. Egyértelműen megfogalmazódott: lesz folytatás, ha a jogdíjak tulajdonosai engedélyezik, Budapestre és Kolozsvárra is elviszik az előadást, ám Antal Árpád polgármester szavai szerint igazi céljuk az, hogy Sepsiszentgyörgyön minden évben augusztus 20-án újra és újra legalább 15 ezer ember részesüljön az élményben. Ugyanakkor szándék az is, hogy a Székelyföld minden szegletéből összeverbuvált igen tehetséges zenészekkel, színészekkel, táncosokkal más előadásokat is létrehozzanak.
2021-08-23: Közélet - Iochom István:

A nagy király alakja ma is bátorít bennünket (Búcsú a Perkőn)

Augusztus 20-án ismét megkondult a perkői kápolna kis harangja, búcsúra szólítva Szentföld falvainak hívő katolikus népét. Előző nap a hagyományokhoz híven kiskászoniak díszítették fel az ünnepi szentmise helyszínét, a kápolna mögötti kőszínpadot, illetve a kápolnát. A búcsú előtt pár nappal Fábián Elemér és csapata újrameszelte a kápolnát és a haranglábat. A gelencei származású, Kézdivásárhelyen született Kerekes László segédpüspök szentbeszédében azt hangoztatta: „szent királyunk élete és példája hatással van ránk, bátorságot, lelkesedést és erőt ad nekünk a mindennapokban”. Idén első alkalommal, de hagyományőrző szándékkal az Erdélyi Mária Út Egyesület és Kovászna Megye Tanácsa lovas zarándoklatot szervezett a Kézdiszéki Huszár Hagyományőrző Egyesület lovasainak részvételével a Kézdiszentlélek fölött álló Szent István-kápolna búcsújára.