A megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője szerint a háromszéki lakosság alacsony arányú (17 százalékos) átoltottsága miatt arra lehet számítani, hogy a koronavírus-járvány negyedik hulláma nagyobb mértékben érinti vidékünket, mint az ország más térségeit. Ágoston László lapunk ez irányú érdeklődésére azt mondta, a kórházaknak fel kell készülniük a járvány esetleges nagyobb fokú terjedésére, ami egyetlen módon akadályozható meg: ha a lakosság beoltatja magát.
Míg júliusban és augusztus első felében Kovászna megyében nem jegyeztek új koronavírusos megbetegedést, az utóbbi két hétben tucatnyi esetben igazolták a fertőzést. Ez indokolja, hogy a kórházak készen álljanak a fertőzött betegek fogadására – hangsúlyozta Ágoston igazgató.
Mivel Háromszéken egyedül a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház rendelkezik a súlyos COVID-betegek ellátásához szükséges feltételekkel, fontos, hogy ez az intézmény ne legyen leterhelve az enyhébb esetekkel, azokat vállalják át a városi kórházak – mondotta a megyei közegészségügyi igazgató. Ágoston László szerint ehhez megvannak a feltételek a kézdivásárhelyi, a baróti és a kovásznai szívkórházban, ahol meghatározott ágyszámmal eddig is működött COVID-részleg az enyhébb esetek számára.
Egy júliusban készített járványügyi működési tervben – tulajdonképpen a jelenlegi helyzetről szóló jelentés – a kézdivásárhelyi kórház belgyógyászati osztálya negyvenkét ággyal szerepel a pozitív teszteredményű páciensek kezelésére, és szükség esetén ez a kórház vállal át nem COVID-eseteket a megyei kórháztól, a kovásznai Dr. Benedek Géza Szívkórház jelenleg 15 ággyal rendelkezik az elkülönített részlegen, ami bővíthető, Baróton kilenc ágy van a koronavírussal fertőzött enyhébb esetek ellátására, itt oxigénkoncentrátorokra és ventilátorra van szükség.
Említett helyzetismertetőben, melyet a megyei közegészségügyi igazgatóság az egészségügyi minisztérium felkérésére összesített, és elérhető az intézmény honlapján (dspcovasna.ro), a megyei kórház intenzív terápiás osztályán három ágyat tartanak fenn a COVID-részlegen, ami bővíthető hat, szükség esetén tíz ágyra, a fertőzőosztály két emeletén ötven ágy, a sebészeten nyolc ágy áll a koronavírussal fertőzöttek rendelkezésére.
Szintén az említett összesítőből tudjuk meg, hogy a megyei kórházban tavaly létesített PCR-laboratóriumban szakszemélyzethiány van, ezért kevesebb tesztet tudnak végezni, mint amennyit a felszerelés lehetővé tenne, ellenben két magánlaboratóriumban (Provitam és MedLife) a helyi szükségleteken felül is tesztelnek, más megyéknek is dolgoznak. Míg a járvány legerősebb időszakában naponta több száz tesztet végeztek Háromszéken, jelenleg hatvanat, hetvenet, fele-fele arányban azok számára, akiket kórházba utalnak, vagy valamilyen kezelés okán van szükségük a tesztelésre, a többi egyéni kérésre történik – tudtuk meg Ágoston igazgatótól.
Az intézményvezető a védőoltás igénylésére buzdít mindenkit, mert szerinte csak ezáltal kerülhető el, hogy a járvány negyedik hulláma – amely külföldön, de már belföldön is sok helyen megjelent – vidékünkön elterjedjen.