Tizenkét kilométer villamossági huzal, több száz csatlakozó, felszedett padlózat az osztálytermekben, az eltávolított mozaik helyett bokáig érő por a folyosókon, az építőtelep sokféle kelléke – ez látható a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium Erzsébet park felőli szárnyában. Bár szeptemberre itt mindennek a helyén kellene lennie, jelenleg állnak a munkálatok, talán decemberre vagy jövő tavaszra várható az átadás, de az iskolaigazgató nem bánja, mert szerinte az építő alapos munkát végez, minden részletre kitér a figyelme, és a végső megoldásért a legjobbat javasolja. Lapunk kérésére Sztakics Éva igazgató körbevezetett a korszerűsítési munkálatok jelenlegi terephelyén, és tájékoztatott az új tanév előkészületeiről is.
A két évre tervezett általános korszerűsítési munkálatok papír szerint 2020 decemberében kezdődtek, de valójában idén januárban jelent meg az építő a terepen. A beruházás összértéke 22 millió lej, ebből 8 millió az Országos Helyi Fejlesztési Alaptól érkezik, a többit a helyi önkormányzat állja, a határidő jövő év decembere. A korszerűsítés kiterjed a főépületre, a Jókai Nyomdára és az egykori banképületre, a munkálatokat az Erzsébet park felőli szárnyban kezdték.
A Maros megyei Conart építőcég – az iskola vezetésével egyetértésben – menet közben több módosító eljárást javasolt, ezek mind az eredeti terv kiigazítását, új engedélyek megszerzését feltételezték, és műemlék épületről lévén szó, ez több időbe telt – vázolta fel Sztakics Éva a szeptemberi határidő csúszásának egyik okát.
Az eredeti elképzelés szerint a folyosókon javítani kellett volna a padlózati mozaikot, de mivel a teljesen kicserélt villanyhálózat útvonala megkívánta volna a mozaik egy részének feltörését, és azt nem lehetett volna ugyanúgy visszahelyezni, úgy döntöttek, kicserélik kőlapokra (kivéve a díszes mozaikot a tanári szoba és a földszinti könyvtár előtti részen, ami jelenleg nem része a felújításnak, csak egy későbbi szakaszban ér ide az építkezés).
A tizenvalahány évvel ezelőtt kicserélt ablakok javításra szorultak, de erre is azt a megoldást találták, hogy újakra cserélik, mert a szakemberek szerint a több mint évtizeddel ezelőtt gyártott ablakokhoz már nem lehet találni megfelelő vasazatot, amivel felújítanák. A tantermek mindenikébe saját hőszabályzót szerelnek, ez is újítás az eredeti tervhez képest, és ezek mind újabb terveket, engedélyeket jelentettek, amelyek késleltették a munkálatokat – részletezte Sztakics Éva.
A másik ok, ami miatt jelenleg az építkezés áll – kivéve a villanyhálózat egyes részmunkáit –, hogy az Országos Helyi Fejlesztési Alap elmaradt egy 2 millió lej értékű elvégzett munkálat kifizetésével, és amíg ezt nem folyósítja, addig az építő nem dolgozik. Az iskolaigazgatót a napokban arról tájékoztatta a város polgármestere: az összeget átutalják az építőnek, hogy folytathassa a munkálatokat, és bíznak abban, hogy az Országos Fejlesztési Alap hamarosan törleszti adósságát.
Az építő a főépület másik szárnyát is átvenné, de amíg a jelenlegi helyszínen dolgoznak, addig nem térhetnek vissza a Gábor Áron utcai, Kós Károly tervezte épületbe ideiglenesen átköltöztetett osztályok, amelyek helyébe vihetnék azokat, akik tantermei korszerűsítését kezdenék. A főépület udvar felőli homlokzata és a tető korábban nem felújított részeinek kicserélése megtörtént, az építő költözne a Gróf Mikó Imre utcára néző épületszárnyba, hogy előkészítse a terepet a munkálatokhoz, de ez mindaddig lehetetlen, amíg az átadott osztályok nem cserélnek a felújításra várókkal – mondta az igazgató.
Becsengetésre készülnek
Végzik a tanév előtti karbantartó munkálatokat, meszelést, apró javításokat, a korszerűsítési beruházás részeként várják az új bútorzatot és a digitális eszközöket, készülnek a tantermi beosztások, és folyamatosan pályáznak fejlesztésre, kapcsolatok bővítésére, múltbéli örökségek ápolására. Az idén tavasszal elnyert Erasmus+ akkreditáció hozzásegíti az iskolát, hogy egyszerűsített eljárás révén jusson hozzá uniós támogatáshoz, ennek a programnak az első esztendejére készítették el a mobilitási tervet, pályáztak fertőtlenítőszerek és védőmaszkok, valamint digitális eszközök vásárlására két különböző országos fejlesztési programban, és éppen a napokban kaptak pozitív választ a Bethlen Gábor Alaptól három olyan pályázat esetében, amelyeket az iskola nyújtott be, illetve partnereik segítségével nyertek meg a Mikó javára. A nyertes pályázati pénzből albumot szeretnének kiadni a régi tablók fotóival, újrafestetnék a kollégium alapítóiról és mecénásairól egykor készített és a háború idején megsemmisült portrékat, amelyekhez megvannak a régi képkeretek, és felújítanák a mikós tanárok sírhelyeit, amelyeket utódok hiányában nem gondoz senki.
Tervekben, pályázati ötletekben nem szűkölködik a Székely Mikó Kollégium, amely 1320 diákkal kezdi szeptemberben az új tanévet, és ebben az esztendőben kívánják megörökíteni egy kötetben a múlt egy szeletét, az iskola fennállásának 150. és 160. év közötti időszakát, miként ezt tették a tízévenként megjelent évkönyvekben eddig is.