Székely zászló OzsdolánLeszerelték, majd egyházi területen ismét felhúzták

2021. augusztus 30., hétfő, Közélet

Felső-Háromszéken Kézdivásárhely, Kézdiszentlélek, Csernáton, Lemhény és Gelence után Ozsdolán is el kellett távolítani a székely zászlót a községközpontban található második világháborús hősök emlékműve mellől, melyet 2013. július 21-én az Ozsdolai Székely Tanács állított Kovács Imre és Szekrény László kezdeményezésére.

  • Árbócostul távolították el a Hősök emlékművétől a székely zászlót. A szerző felvételei
    Árbócostul távolították el a Hősök emlékművétől a székely zászlót. A szerző felvételei

A Dan Tanasă által alapított és elnökölt Méltóságért Európában Polgári Egyesület 2018. augusztus 13-án keltezett levélben szólította fel az akkori községvezetőt, hogy távolítsa el a székely zászlót a közterületről, de mivel az nem tett eleget a felszólításnak, 2019. március 10-én újabb felszólító levelet küldött az akkori községvezetőnek, majd 2019. május 31-én Dan Tanasă pert indított a Bukaresti Törvényszéken az ozsdolai önkormányzat, illetve a polgármester ellen. 2019. október 8-án a Bukaresti Törvényszék alapfokon helyt adott a hivatásos feljelentő kérésének, arra kötelezve Brânduș-Dendyuk Szilveszter akkori polgármestert, hogy távolítsa el a Székely Nemzeti Tanács szimbólumát a közterületéről, és fizessen ki a hivatásos feljelentő egyesületének 50 lej perköltséget. Az elöljáró nem hagyta magát, és megfellebbezte a Bukarestben született alapfokú döntést. Egyébként az is érdekes, hogy az ozsdolaiak ügyét a fővárosban tárgyalták, ugyanis Tanasă addig általában a helyi igazságügyi szervekhez fordult „panaszaival”, legyen szó magyar feliratú névtáblákról vagy éppen székely zászlóról. A Bukaresti Táblabíróság idén április 15-i jogerős ítéletében megalapozatlanként elutasította az ozsdolai polgármester fellebbezését, és a székely zászló eltávolítására kötelezte az önkormányzatot, megerősítve a Bukaresti Törvényszék korábbi döntését. Augusztus 16-án közölték a végleges és visszavonhatatlan ítéletet az ozsdolai önkormányzattal, a székely zászló azonnali levételére utasítva. Tegnapig a helyén maradt a Kézdiszék közterületén felállított utolsó székely zászló.

Egyházi áldás a székely zászlóra

 

 

A Jakab-Fancsali Kálmán plébános, címzetes esperes által celebrált szentmisét követően a hívek, valamint az RMDSZ, a Kézdiszéki és Kézdivásárhelyi Székely Tanács, valamint az Erdélyi Magyar Szövetség képviselői a Hősök emlékművéhez vonultak, ahol Pénzes Ágoston polgármester dióhéjban a székely zászlóval kapcsolatos előzményeket, a pereskedést és a végleges döntést ismertette. Sajnálatosnak tartja, hogy „valóságos hadjárat zajlik a székely zászlók ellen, de érdemben mindez semmin nem változtat, Székelyföld továbbra is létezik és létezni fog, és létezzen is mindörökre”. Őt követően Csiki Dávid, az Ozsdolai Székely Tanács elnöke szólt az egybegyűltekhez, aki arra kérte a jelenlevőket, hogy mutassák meg a jelenlegi román hatalomnak, a nagyvilágnak, hogy a székely nép egy erős, összetartó közösség, akiket nem lehet megfélemlíteni, nem lehet elvenni szimbólumai szabad használatának jogát. „Erőteljes tiltakozással, közös akarattal ne engedjük meg a román hatalomnak, hogy jelképeinktől megfosszon, védjük meg azt, ami a miénk, a székely zászlót!” Ezután árbócostul leszerelték a nagy méretű székely zászlót, és elindultak vele a római katolikus templom irányába, ahol egyházi tulajdonban lévő területen ismét felhúzták azt, majd az id. Kertész Tibor kántor által vezényelt egyházi énekkar elénekelte a Szózatot és a magyar himnuszt.

 

Egyházi területen lobog tovább a székely zászló

 

Mi­után ismét méltó helyre került a székelység szimbóluma, Biró Levente, a Kézdiszéki Székely Tanács alelnöke arra emlékeztette a megjelenteket, hogy az önkormányzat kénytelen volt eleget tenni a végleges ítéletnek, de méltó helyet talált ismét a zászló számára. „Romániában napirenden van a magyarellenesség” – hangsúlyozta Biró Levente, aki friss példaként Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő csendőrség általi figyelmeztetését említette. „Ilyen állapotok uralkodnak Romániában, ahol a hatalom egyenjogúságról beszél, de el akarnak üldözni szülőföldünkről, úgy, ahogy tették azt a szászokkal, meg akarják valósítani az egységes, homogén román nemzetállamot, azonban nekünk, székelyeknek a történelem nehézségeire mindig volt méltó válaszunk. Ez a válasz a helytállás, a megmaradás és a kitartás! Ozsdola csodálatos példát mutat azoknak a községeknek is, ahonnan levonták a székely zászlót, és még nem találták meg számára a megfelelő helyet” – mondotta többek között a Kézdiszéki Székely Tanács alelnöke. Lukács Attila, az RMDSZ ozsdolai szervezetének elnöke arról szólt, hogy a székelység számára a zászló nagyon fontos jelkép. Arra kérte falusfeleit, hogy minél többen tűzzék ki bátran a székely zászlót házaikra. A két ünnepi beszédet követően a székely zászlót Jakab-Fancsali Kálmán plébános, címzetes esperes áldotta meg. A rövid ünnepség végén az egyházi énekkar elénekelte a székely himnuszt, majd két egyházi éneket adott elő.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2021-08-30: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Luxus lesz a fűtés?

Megjósolhatatlan, mikor és milyen szinten állapodik majd meg a villanyáram és a földgáz árának növekedése – nyilatkozta a Krónikának Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaszabályozó Hatóság alelnöke. A milliókat érintő probléma megoldásáról azonban egyelőre csak ötletelnek a kormányzók.
2021-08-30: Jegyzet - Kuti János:

Verekedni jobb? (A múlt hét)

A vége az lesz, hogy előbb-utóbb (kézen-közön) Magyarország ráteszi kezét Erdélyre, mert azt valakik Romániából mindig el akarják adni. Biztosan ezért is tanulnak és szólalnak meg magyarul egyre gyakrabban román politikusok. Tavaly április végén Iohannis mondta a szociáldemokrata elnöknek, Ciolacunak, hogy: Jó napot kívánok, PSD.