Óhajok és sóhajok

2021. augusztus 31., kedd, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Sűrűn sóhajtozva mutatta be a Tanult Románia program életbe ületésére szánt első ülésen a hazai oktatás helyzetét Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter, és erre nyomós oka volt: az iskolázottsági szintet tekintve az elmúlt évtizedben nem előre, hanem visszafelé haladt az ország, kitűzött céljainak mindegyikétől csak távolodott.

Lássuk: a korai iskolaelhagyást 11,3 százalékra akartuk leszorítani 2020-ra, és most 15,6 százalékon áll, miközben az Európai Unió 10 százalékos átlagot akart elérni, és 10,1-en áll. A felsőfokú végzettségűek aránya 26,4 százalék a célba vett 29,9 helyett, miközben az EU 40 százalékot tűzött ki, és 40,9-et ért el. Az óvodások gondozásában 82,3 százalékra fejlődtünk, az unió 95,3-ra, célja 95 volt. A 15 évesek körében a funkcionális analfabetizmus 2015-ben 38 százalék volt, most 40, miközben az uniós átlag 20 volt, most pedig 22. Matematikából a romániai diákok 39,9 százaléka nem ütötte a szintet, három év alatt (2018-ra) ez 46,6 százalékra romlott. Ami az élethosszig tartó tanulást illeti, 2020-ban a felnőttek 10 százalékának kellett volna részt vennie valamilyen (tovább)képzésen, ám alig haladjuk meg az 1 százalékot, miközben az uniós cél 15 százalék volt, a megvalósítás pedig 9,2 – sorolta a miniszter, szemlátomást lesújtva, hogy a Tanult Románia 2030-ig a felnőttek 45 százalékát kívánja visszaültetni a padba. Azt is szóvá tette, hogy az oktatásra szánt pénz a nemzeti össztermék 3,6 százalékát sem éri el, holott a program 4,7 százalékot ír elő.

Mondott a miniszter egyebeket is, de a leginkább döbbenetes az, hogy e mutatók zöme a járvány előtti állapotokat tükrözi, tehát a baj valószínűleg még nagyobb, hiszen a távoktatás a diákok 30 –  egyes felmérések szerint 40 – százalékához el sem ért. A Tanult Románia pedig – amely az államfő egyetlen nagyszabásúnak szánt, öt évig készülő országos projektje – sok más hibája mellett olyan irreális célokat tűz ki, amelyeket járvány nélkül is nehéz lenne teljesíteni, főleg egy olyan országban, ahol az elmúlt harminc évben egyetlen oktatási miniszter sem maradt tisztségben egy egész kormányzati cikluson keresztül.

Valószínűleg Cîmpeanu sem fog: a kormányfő igen kurtán felelt neki, szerinte igenis, meglesz szeptember 10-ig a kormányhatározat, október elsejéig pedig a törvénycsomag-tervezet. (Összehasonlításképpen: az előző oktatási törvényen évekig dolgoztak, és miután elfogadták, mintegy 150 módosítást eszközöltek rajta.) De ha nem, megvan a bűnbak: maga a miniszter, akinek lecserélése már a levegőben lóg. Nem mintha nagy kár lenne azért, aki leginkább a plágiumgyanús doktorátusok ellen­őrzését próbálta megnehezíteni, de helyére elődjét, Monica Anisiét akarják ismét kinevezni, aki ugyanúgy Iohannis pártfogoltja, mint Cîțu, és épp olyan rózsaszínben látja a dolgokat. Korábbi megbízatása idején semmiféle reformot nem kezdett, sőt, mindig nagyon elégedetten nyilatkozott, habár olyan, váratlannak nem nevezhető problémákat sem oldott meg, mint például a tankönyvellátás.

E jelek szerint az oktatás korszerűsítése, a gyermekbarát iskola továbbra is csak óhaj marad, és a rossz eredmények miatt nem a felelősök fognak sóhajtozni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2021-08-31: Közélet - :

Segítő hálózat időseknek

Napi teendők elintézésében, bevásárlásban, számlafizetésben, gyógyszerek kiváltásában, ügyintézésben támogatja a nehezen vagy egyáltalán nem mozgó idős rászorulókat a Segítő Háló nevű program, amelyet egyelőre kísérleti jelleggel indít útjára Sepsiszentgyörgy önkormányzatának szociális igazgatósága a városban tevékenykedő egyházi és más szervezetek, a Máltai Szeretetszolgálat, a Vöröskereszt, a Diakónia Keresztyén Alapítvány, a Gyulafehérvári Caritas, valamint az Erdélyi Magyar Mentálhigiénés Társaság segítségével.
2021-08-31: Világfigyelő - :

Rakétákat hatástalanított az amerikai légvédelmi rendszer (Afganisztán)

Valóságos légi háború dúlt Kabulban a tegnap reggeli órákban: ismeretlen tettesek rakétákat lőttek a repülőtérre, ám az amerikai légvédelmi rendszer mindegyiket hatástalanította – közölte az M1 Híradója az MTI-re hivatkozva. Nem sokkal korábban az amerikai légierő dróncsapást hajtott végre egy feltételezett terrorista ellen, aki újabb öngyilkos merényletre készült a repülőtéren. Ebben a légi csapásban civilek is meghaltak.