Noha még nem értek véget a folyamatok, de összességében felkészültek a háromszéki tanintézetek az iskolakezdésre – jelentette be Kiss Imre megyei főtanfelügyelő a prefektusi hivatal tegnapi tájékoztatóján. Az intézményvezető részletesen beszámolt a katedrák elosztásáról, a megyében található 302 tanintézettel kapcsolatos főbb tudnivalókról – egyebek mellett engedélyeztetések, munkálatok, tanszerek beszerzése, a járványügyi szabályok betartása –, illetve a jelenléti oktatás körülményeiről is szót ejtett. A hiányosságokról is szólt, ezek között előkelő helyen áll az iskolabuszok kérdése, melyek elég nagy hányadát ki kellene cserélni.
Kiss Imre közlése szerint szeptember 13-áig az utolsó simításokat is elvégzik az óvodákban, iskolákban, a 302 tanintézetben nagyjából 32 ezer gyermek, diák kezdi az újabb évet, 65,81 százalék magyar, 17,74 százalék román, 16,45 százalék pedig vegyes tannyelvű intézményben.
Ami a tanerőket illeti, folyamatban van a katedrák, órák kiosztása, de ez minden alkalommal egy igen hosszú folyamat, jelenleg még 450 katedra nincs kiosztva. A folyamatot szeptember 10-ig zárják le, a kezdéskor elviekben nem kellene fennakadásoknak lenniük, de amint az előző években is előfordult, biztos, marad pár lefedetlen óra, állás, általában vidéken. A tanfelügyelőség elsődleges célja, hogy az óvodai csoportok és az elemi osztályok esetében teljes legyen a lefedettség – tette hozzá Kiss Imre.
A rászoruló diákoknak idén is az oktatási minisztérium programján keresztül biztosítják a tanszereket, 3373 ilyen csomagot osztanak szét hamarosan. A számítások szerint összesen 4013 diák jogosult erre, s a fennmaradó 640 tanszercsomag beszerzése is megtörtént már.
Nincsenek kirívó gondok
Ami a tanintézetek állapotát illeti, jelenleg kettő van a megyében – az árapataki Romulus Cioflec Iskolaközpont előpataki régi épülete, valamint a bodzafordulói Mihail Sadoveanu Iskolaközpont egyik egysége –, ahol kinti, folyó víz nélküli mellékhelyiséget kell használniuk a diákoknak. A tanfelügyelőség kezdeményezte, hogy minisztériumi forrásokból biztosítsanak két külső, konténerjellegű, de az összes higiéniai elvárásnak megfelelő mosdóhelyiséget, amelyeket az épületek szomszédságában helyeznek el. Ha minden jól megy, ezt az év végéig meg tudják valósítani, így jövőre elmondható, hogy nincs több olyan tanintézet a megyében, amely még mindig csak árnyékszékkel rendelkezik. Lényeges ugyanakkor, hogy az említett kettőn kívül további három olyan tanintézet van Háromszéken, amelynek folyó vízzel ellátott, de csak külső mosdója/mellékhelyisége van.
A közegészségügyi működési engedélyek kapcsán Kiss Imre elmondta, a 302 óvoda és iskola közül húsz nem rendelkezik ilyennel (köztük a két árnyékszékes), az okok pedig eltérőek. Pár évvel ezelőtt ez a szám még alacsonyabb volt, de időközben a közegészségügyi ellenőrzések nyomán kiderült például, hogy ugyan van ivóvíz, de a minősége nem megfelelő – több esetben nem iható –, így a tanintézetek elveszítették a működési engedélyüket. Kiss Imre szerint a visszaszerzés sem egyszerű folyamat, mivel több esetben az ivóvízgond községszintű, máshol az iskolát, óvodát ellátó kúttal van baj, a rendezéshez pedig komoly beruházások szükségesek, melyek nem a tanintézet vezetőségétől függnek. Pár iskola esetében azért indul a tanév engedély nélkül, mert újonnan építettek, és nem zárult le a jóváhagyási folyamat. A 18 tanintézet, mely közegészségügyi engedély hiányában kezdi a tanévet, Mikóújfaluban, Miklósváron, Felsőrákoson, Nagybaconban és Kisbaconban, Zabolán, Magyarhermányban és Vargyason található.
Hosszabb a sora azoknak az iskoláknak, óvodáknak, amelyeknél hiányzik a tűzvédelmi engedély, összesen 66 ilyen épület van a 336-ból. Ezekben az ingatlanokban 42 tanintézet működik. Kiss Imre szerint az okok itt is sokrétűek, van, ahol a hiányosságokat rendezni lehet, a prefektúrával tárgyalták, hogy egyeztessenek az önkormányzati vezetőkkel, és tisztázzák, hol lehetne beavatkozni. Nem csak beruházásokon múlik, hanem a hajlandóságon is, esetenként ugyanis bizonyos dokumentumok hiánya miatt nem lehet megszerezni az engedélyeket.
Szintén az ingatlanokhoz kötődően Kiss Imre elmondta: öt iskola esetében kellett átszervezni az oktatást, mivel a felújítási, korszerűsítési munkálatok nem zárultak le. Sepsiszentgyörgyön a Mihai Viteazul Főgimnázium és a Székely Mikó Kollégium van ebben a helyzetben, emellett Kézdiszentléleken, Nyujtódon és Magyarhermányban kellett más helyiségeket találni pár osztálynak.
Ami a városokban működő iskolai rendelőket illeti: pár helyen nincsenek szakemberek, mivel nyugdíjba mentek, és újat nem sikerült alkalmazni. Megyeszinten összesen tíz rendelő van, ezek egy része több tanintézetet is kiszolgál.
Az egyik visszatérő gond, amellyel idén is szembesültek, az iskolabuszok kérdése. A megyében lévő 76 járműből 47-et még a 2006–2011-es időszakban, 26-ot 2011–2016 között vásároltak, és csak hármat az elmúlt két évben. Az iskolák jelentése szerint kilenc busz használhatatlan állapotban van. Összesen 26 tanintézet kérte, hogy új járműveket kaphasson, a fő okok a meglévők kora, elhasználtsága, nem megfelelő műszaki állapota. Kiss Imre szerint gyakran találkoznak olyan panasszal is, miszerint a 14 éves járműveket már nem érdemes javítani, túl nagy anyagi terhet jelent, és csak rövid ideig tart a hatás.
Járványhelyzet: várják a közös miniszteri rendeletet
A főtanfelügyelő arról is beszámolt, hogy a múlt hét elejétől a tanfelügyelők ellenőrzik azt, hogy a tanintézetek milyen szinten készültek fel a járványügyi szabályok betartására. Elsődlegesen azokat keresik fel, ahol gondok lehetnek, de a kezdésig várhatóan a megyében található tanintézetek 70–75 százalékát ellenőrzik.
Kiss Imre újságírói kérdésre ugyanakkor elmondta: mindenképp a jelenléti oktatásra készülnek, de a további részletekről addig nem tudnak beszélni, amíg az egészségügyi és az oktatási tárca közös idevágó rendelete meg nem születik, hiszen egyelőre azt sem tudni, hogy végül milyen maszkot hordhatnak majd a diákok, egyik napról a másikra változnak a nyilatkozatok. Kiss Imre ugyanakkor arra is kitért: gondot okozhat az orvosi maszkok biztosítása a diákok számára, ha csak azokat lehet használni. Legkevesebb 25 ezer ilyen eszközre lehet szükség naponta a háromszéki tanintézetekben, ha csak egyet használnak el egy nap. Kérdés, hogy ki biztosítja majd az anyagi forrásokat. Számítanak arra, hogy az önkormányzatok is hozzájárulnak anyagilag, de kérdés, meddig bírják.
A pedagógusok oltottsági arányát illetően a főtanfelügyelő újságírói kérdésre válaszolva kifejtette: az adatokat a múlt tanév zárásakor, júniusban összesítették utoljára. Akkor a tanerők 42 százaléka, valamint a további alkalmazottak körülbelül 35 százaléka volt beoltva. A jelenlegi pontos helyzetet csak a kezdés után tudják felmérni, mivel időközben a pedagógusok egy része már más iskolába került, váltott. A katedrák elosztása után látnak majd tisztán. Előfordulhat, hogy az oltási arány növekedett valamelyest a nyár folyamán, mivel a külföldre utazáshoz szükség volt a vakcina beadatására.