Afrika Mama harcosan távozott

2008. november 15., szombat, Magazin

Úgy halt meg, ahogyan élt: üldözöttekért emelt szót énekével. Miriam Makeba életének utolsó fellépésén az olaszországi Castel Volturnóban művésztársaival együtt a maffia által halálosan megfenyegetett fiatal olasz íróval, Roberto Savianóval, a Gomorra című regény szerzőjével vállalt szolidaritást. A koncert után rosszul lett, és meghalt. Szívroham végzett vele 76 éves korában.

Miriam Makeba, akit ,,Afrika Mamaként" tiszteltek, Johannesburgban született 1932. március 4-én. Énekesi pályafutása az 1950-es években kezdődött, de az igazi sikert akkor érte el, amikor 1959-ben az Egyesült Államokba ment, és szerepet vállalt Lionel Rogosin amerikai rendező Jöjj vissza, Afrika című, apartheidellenes dokumentumfilmjében. Amerikai karrierjét Harry Belafonte egyengette, így váltak világhírűvé olyan, dél-afrikai motívumokra épülő dalai, mint a Pata Pata, a The Click Song vagy a Malaika. 1966-ban Grammy-díjat kapott Belafontéval közös albumáért. Közben a pretoriai fajüldöző rezsim 1963-ban megfosztotta dél-afrikai állampolgárságától, és megtagadta tőle a hazatérés lehetőségét, miután az ENSZ-ben tanúskodott az apartheidrendszer ellen. Hontalanná azonban ezután sem vált, kilenc különböző útlevele volt, és tíz ország ajándékozta meg tiszteletbeli állampolgársággal.

Makeba számára a művészet és a szabadság melletti harcos elkötelezettség elválaszthatatlan lett. 1968-ban az Egyesült Államokban is ,,feketelistára" került, miután házasságot kötött Stokely Carmichaellel, a radikális Fekete Párducok polgárjogi mozgalom vezetőjével. Attól kezdve elsősorban Afrikában, Európában és Dél-Amerikában lépett fel. Az 1970-es évek végén Magyarországra is eljutott, a Budai Parkszínpadon lépett fel lányával, Bongival együtt, aki 1985-ben meghalt. Ott volt az évszázad bokszmérkőzésén, az 1974-es, Muhammad Ali— George Foreman világbajnoki döntőt kísérő koncerten, 1987-ben pedig együtt turnézott Paul Simonnal, aki Graceland című albumát illegalitásba kényszerült dél-afrikai muzsikusokkal készítette el. Azokban az években Guinea ENSZ-küldötteként is dolgozott. 1990-ben Nelson Mandela vette rá, hogy térjen haza. Két évvel később egyik főszereplője lett az 1976-os, vérbe fojtott sowetói lázadásról szóló filmnek, a Sarafiná­nak. 2000-ben ismét Grammy-díjat kapott Homeland című albumáért a világzene kategóriában. 2005-ben úgy döntött, világturnéra indul, amelynek során felkeresi az összes olyan országot, ahol valahol megfordult. Ennek a turnénak vasárnap este szakadt örökre vége.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1323
szavazógép
2008-11-15: Magazin - x:

Picasso és kortársai Egerben

Pablo Picaso negyven alkotása mellett hatvankilenc világhírű kortársának műveit, rézkarcokat, grafikákat, fametszeteket és linómetszeteket bemutató kiállítás nyílt Egerben a Zsinagóga Galériában.
2008-11-15: Magazin - x:

A francia rendőrség négyszáz éves titkai

Paul Verlaine-nek bomlott az agya. Arthur Rimbaud szörnyeteg, művei teljesen érthetetlenek és undorítóak. Látták a két szerelmest Brüsszelben nyíltan szerelmeskedni ― egy Lombard nevű rendőrfelügyelő írta ezeket a párizsi prefektusnak címzett levelében, aki vizsgálatot rendelt el, miután Verlaine Brüsszelben rálőtt fiatal barátjára, és egy informátortól úgy értesült, hogy e tette a két költő közötti ,,erkölcstelen viszonyra" vezethető vissza.