A jövő évet, a 2009. esztendőt a Legnagyobb Székely, Orbán Balázs emlékének szenteljük, aki 1829. február 3-án született Székelyudvarhely mellett, Székelylengyelfalván. Váradi Péter Pálnak és Lőwey Lillának köszönhetően a születési évforduló és A Székelyföld leírása megjelenésének 140. évfordulója előbb köszöntött ránk, már 2008 novemberében kezünkben tarthatjuk a jeles szerzőpáros újabb monumentális alkotását, a Székelyföld sorozat A legnagyobb székely címmel megjelent fotóalbumát, amely a kelet-európai fotózás úttörőjének egykori felvételeit tartalmazza, és ezek színtereit bejárva az egykori tájakat, épületeket, Székelyföld másfél száz évvel ezelőtti kinézetét összeveti a mai Székelyföld képeivel.
Ezt a remek emlékalbumot nem lehet rácsodálkozás nélkül végiglapozni. A korabeli várak, várromok, kúriák, falvak és a székelyföldi táj képi megjelenítése már a maga korában is szenzációnak számított, Székelyföld történetének és Orbán Balázs korabeli állapotának írásos rögzítése történészek, néprajzosok, irodalmárok s annyi más tudomány- és művészeti ág kincsesbányájának minősült. Székelyföld leírását Jókai Mór a legkedvesebb hat olvasmánya közé sorolta, Orbán Balázs tekintetét, lélegzetét és szíve verését a legnagyobb magyar írónak is nevezett Jókai székelyföldi témájú regényeiben érhetjük tetten.
Orbán Balázs romantikus életének nyugat-európai periódusában Victor Hugo társaságában tanult meg fényképezni. Kora egyik legdélcegebb alakú és megnyerő lelkialkatú férfiúja a 25—30 kilogramm összsúlyú masinát mindenhová magával cipelte. Lőwey Lilla emlékalbumban közölt nagy ívű esszéjében érzékletesen eleveníti meg az ,,ördög kelepcéjének" nézett fotómasina működtetését. Az album fotóanyaga egyébként válogatás A Székelyföld leírásának 150—170 eredeti felvételéből. A fotózás ős- és hőskorának emlékeit 520 székelyföldi településről gyűjtötte be. A fotóválogatást ugyanennyi mai fotóval egybeszerkesztve, egymás tükörképeként láthatjuk viszont a Legnagyobb Székely albumában.
Váradi Péter Pál ekképpen a fotózásban egyenes ágú leszármazottja Orbán Balázsnak, honismereti fotóalbum-sorozatuknak összesét tekintve több évtized több tízezer felvételével Székelyföld képi megjelenítésében a romantikus mester elődhöz hasonlatos. Orbán Balázs a fotózást az illusztrációkkal együtt prózájának képi megjelenítőjeként használta, Váradi Péter Pál fordítva: a képi rögzítés kerül a megjelenítés fő sodrába, s a Lőwey Lilla által válogatott prózai szövegrészek illusztratív, képértelmező funkcióval kerülnek az albumba.
Nyomdatechnikai vonatkozásban is rendhagyó ez az album: a korabeli hangulatot idézik a duplex eljárással készült szépiaszínű felvételek. A régi képek az archaikus hangulatot sugározzák, s ehhez társulnak a mai felvételek. Az album egyébként gazdag háromszéki anyagot tartalmaz. Barót, Előpatak, Erdőfüle, Esztelnek, Kézdiszentlélek, Kézdivásárhely, Nagybacon, Ojtoz, Perkő, Sepsiszentgyörgy, Vargyas nevét és korabeli fotóit csak mutatványként említjük.
Az albumhoz Hajdó István tb. főesperes, székelylengyelfalvi plébános és Zepeczáner Jenő múzeumigazgató írt ajánlást.
A legnagyobb székely album egyben egy újabb sorozat előfutára, amelynek témája a Székely Nagyjaink felcímmel jelezhető. Orbán Balázs után Benedek Elek következik — jelenleg ennek előkészítésén dolgoznak, hisz 2009-ben hármas évfordulót ünnepelhetünk: Benedek Elek születésének 150., halálának 80., az emlékház létesítésének 40. évfordulóját —, ezt az albumot majd Kőrösi Csoma Sándor, Barabás Miklós és a többiek követik. Ily módon a szerzőpáros Székelyföld albumainak történelmi, táji, néprajzi ,,hozománya" mellé a szellemi teljesítmény csúcsait meghódító elődök kerülnek szöveges és fotós megvilágításba.
(Az album a sepsiszentgyörgyi református vártemplom irodájában megtekinthető és beszerezhető.)