A Fidesz szerint megbukott a bankmentőcsomag. Cser-Palkovics András, az ellenzéki párt helyettes szóvivője szerint Gyurcsány Ferenc tovább folytatja a hazugság politikáját, abban pedig, hogy néhány bank visszautasította a bankmentő csomagot, annak első jeleit látja, hogy a kormány félrekezelte a válságot. Hozzátette: a harmadik negyedéves GDP-növekedési adat máris rosszabb a várakozásoknál, az előző negyedévhez képest pedig már csökkent is a bruttó hazai termék.
A kormányszóvivői iroda közleményben reagált Cser-Palkovics András szavaira, ebben azt írja, hogy ,,itthon és külföldön a Fideszen kívül mindenki az összefogás lehetőségeit keresi a válság hatásainak mérséklése érdekében". Magyarország érdekeit az szolgálná, ha a Fidesz politikusai ,,nem újabb kommunikációs trükkökön törnék a fejüket, hanem azon, hogy mit tehetnek hazájukért, a magyar emberekért és a vállalkozásokért" — tartalmazza a közlemény.
Válságban milliárdok kommunikációra
Magyarország mély válságban van, egyetlen fillérje sincs kommunikációs kiadásokra, ezért a kormány ne költsön erre — mondta a Fidesz szóvivője. A Magyar Nemzet tegnapi számában arról jelent meg cikk, hogy a Miniszterelnöki Hivatal több mint 1,2 milliárd forintos kormányzati kommunikációs keretszerződést kötött három gazdasági társasággal. Szijjártó Péter emlékeztetett arra, hogy amikor október 28-án Gyurcsány Ferenc miniszterelnök bejelentette a ,,brutális megszorításokat", akkor az ötpárti tanácskozáson ennek ellentételezéseként az ígérte, hogy az állam is visszaveszi kiadásait, és a kormányzati kommunikációs kiadásokat leállítják.
Hillary Clinton külügyminiszter lehet
Barack Obama megválasztott amerikai elnök fontolóra vette, hogy felajánlja leendő kormányában a külügyminiszteri posztot Hillary Rodham Clintonnak. Andrea Mitchell, a legfelsőbb washingtoni körökbe bejáratos veterán politikai kommentátor szerint Obama külügyminiszter-jelölti listáján éppen legnagyobb demokrata pártbeli riválisa, a volt First Lady áll az első helyen, de szóba jöhetnek olyan korábbi demokrata párti elnökjelöltek is, mint John Kerry vagy Bill Richardson. Az NBC Hillary Clinton baráti körére hivatkozva hozzátette, hogy maga a New York-i szenátor sem zárkózna el e tisztségtől.
Az EU tárgyal Oroszországgal
Az Európai Unió felújítja december elején a partnerségi keretegyezményről szóló tárgyalásokat Oroszországgal — jelentette be José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. Szeptember elsején függesztette fel az EU ezeket a tárgyalásokat Oroszország grúziai háborúja miatt. A tárgyalások felújításának célja az európai stabilitás növelése — mondta Barroso. Nicolas Sarkozy francia elnök arra kérte Dmitrij Medvegyev orosz elnököt, hogy ne telepítsen Moszkva rakétákat a lengyel határok közelébe az európai biztonságról tartandó 2009. májusi tárgyalások előtt.
A duma jóváhagyta
Az orosz duma tegnap első olvasatban jóváhagyta az elnöki mandátum és a képviselői mandátumok négyről hat, illetve öt évre szóló meghosszabbítására, valamint a kormány parlament előtti beszámolási kötelezettségére vonatkozó alkotmánymódosító törvényjavaslatokat. Második és harmadik olvasatban jövő szerdán tárgyalja a duma a törvényjavaslatokat.
Moszkva fenyeget
Oroszország felmondja az európai hagyományos haderők és fegyverzet korlátozásáról szóló szerződést (CFE), amennyiben Ukrajna és Grúzia megkezdheti a felkészülést a NATO-hoz való csatlakozásra — szögezte le egy moszkvai katona diplomáciai forrás. ,,Hogyan lehetne szó a CFE-szerződésben foglalt korlátozásokról, ha a NATO ennyire határozottan terjeszkedik a posztszovjet térségben, s ezzel — nem Oroszország hibájából — megsemmisül az európai hagyományos haderők és fegyverzet feletti ellenőrzés rendszere?" — hangsúlyozta a forrás. A szerződést a NATO és a Varsói Szerződés tagállamai írták alá 1990-ben, majd az időközben bekövetkezett történelmi változások nyomán 1999-ben immár nem két katonai tömb, hanem harminc állam módosította.