A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) közleményben ismertette a szarvasmarha-tenyésztőknek nyújtott, a Covid-járvány okozta gazdasági krízis miatti bevételi kiesések pótlására szánt rendkívüli állami támogatások értékét (a 2021/58-as számú Sürgősségi Kormányrendelet értelmében). Összesen 93 618 támogatási kérést iktattak az ügynökségnél, elkezdődött a kifizetések jóváhagyása, hamarosan utalják a pénzt.
Országos szinten 225,5 milliárd lejt különítettek el a szarvasmarha-ágazatnak szánt Covid-támogatások kifizetésére. Ebből 182,7 milliárd lejt a szarvasmarha-állomány létszáma, 42,8 millió lejt a leadott tej mennyisége után fizetnek ki.
A szarvasmarha-állomány után fizetendő támogatásra jogosultak azok a gazdák, akiknek 2021. január 31-én legkevesebb 3 fő, vagyis minimum 16 hónapos tejelő vagy húshasznú szarvasmarhájuk, illetve bivalyuk volt, amihez hozzáadódnak a 2021. január 31-ig hetedik hónapjukat betöltött növendék állatok is. A tervezet szerint jogosult állategyedenként 140,37 lejt kapnak a gazdák. A szerződéses alapon értékesített (leadott) tej tonnája után a támogatás értéke 541,87 lej, ezt is az idei január alapján számolják és fizetik ki.
A Covid-támogatás részben helyettesíti az eddig érvényes, 2013-as referenciaév szerinti szarvasmarha-támogatást. Ez utóbbit nagyon sokan igazságtalannak tartották, hiszen a támogatást azok is évekig megkapták, akik időközben eladták állományaikat – ellentétben azokkal a tényleges szarvasmarha-tenyésztőkkel, akik a referenciaév után növelték állományukat vagy új tehenészetet létesítettek, nem voltak jogosultak a szubvencióra. A referenciaév szerinti kifizetést szimbolikus összegre, egy euróra csökkentették.
Jákó Tibor, a Kovászna Megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének elnöke szerint az állatra leosztott Covid-támogatás nagyon kevés, nem elégséges. Legalább annyinak kellene lennie, mint a tavalyi referenciaéves támogatás, ami 400 lej körül volt. Az elnök a tejtámogatást is kevesli, tavaly minden hónapra fizették, a leadott tej tonnája után mintegy 80 lejt kaptak.
Jákó felhívja a tejtermelő gazdák figyelmét: ellenőrizzék, hogy a januári számlák, az eladási füzet januárra vonatkozó lapja január 31-én legyen keltezve, így elkerülhetők a további bonyodalmak. Azt is elmondta, a gazdák ellenőrizzék termelői igazolásukat (atestat de producător). A 2018-tól kiadott igazolások hét évre érvényesek, ezeket nem kell évente láttamoztatni, a korábban kiadottakat viszont igen.
A tejszerződésekkel kapcsolatban is volt észrevétele az elnöknek. „A tejfelvásárlók kötik a jövő évre szóló szerződéseket. Minden gazda figyeljen oda, kivel szerződik, mert a legtöbben nagyon alacsony árakat ígérnek a tejért. Lehet viszonyítani a kézdi tejszövetkezet, a LactoCOOP által ígért árhoz, ami 1,7 lej. Ha legalább ennyit nem adnak, nem kell odaadni a tejet” – hívta fel a figyelmet Jákó Tibor.
Megkérdeztük Könczei Csaba RMDSZ-es parlamenti képviselőt, az alsóház mezőgazdasági bizottságának tagját: csak ennyi lesz a Covid-támogatás? A honatya elmondta: ismeretei szerint ez egy első körben odaítélt támogatás, a kormány szándéka, hogy ezt követően újabb támogatást nyújt a szarvasmarha-tenyésztőknek. „Ha marad a kormány, lehet szó további támogatásról, ha nem marad, nem tudjuk, mi fog történni” – szögezte le.